Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Coraz mniejszą popularnością cieszy się niemiecki żużel. Bywały jednak czasy, kiedy gromadził on tłumy fanów na stadionach oraz halach. Tak, w halach. To nie pomyłka. Choć dziś trudno to sobie wyobrazić, to na początku lat 80. ubiegłego wieku w jednej z berlińskich hal odbywały się zawody żużlowe, w której startowała ówczesna światowa czołówka.

 

W latach 80. ubiegłego wieku popularne były w Niemczech zawody halowe pod nazwą „Master of Indoor Speedway”. Najczęściej rozgrywano je w zadaszonych obiektach położonych w Hannoverze, Neumünster czy Monachium. W 1982 roku seria składała się z rywalizacji na torach w Neumünster oraz Berlinie. Ostatni turniej odbywał się ponownie w Neumünster. 

Dwudniowe wówczas zmagania w Berlinie rozgrywane były w nieistniejącej już hali Deutschlandhalle, która mogła pomieścić do dziesięciu tysięcy kibiców. Odbyły się one pod koniec stycznia. Zawodnicy rywalizowali na liczącym 135 metrów torze, usypanym specjalnie ze żwiru na tę okazję. 

Pierwszego dnia kibice byli świadkami wielu wykluczeń, kontrowersji spowodowanych decyzjami sędziego i przekraczaniem wewnętrznej linii przez zawodników. Zajęci rywalizacją na torze zawodnicy w ferworze walki nie zdawali sobie sprawy, że przekraczają wewnętrzną linię. W jednym z biegów pasjonujące starcie o każdy centymetr stoczyli Erik  Gundersen, który swoją zawodniczą karierę zakończył w 1989 roku oraz Karl Maier. Jednak obaj za przekroczenie linii musieli zostać wykluczeni.

– Wykluczenia zawodników budziły protesty samych zainteresowanych oraz kibiców. Przed niedzielnymi zawodami Egon Muller oznajmił podczas prezentacji, że zawodnicy porozumieli się co do zasad i samo najechanie linii będzie skutkowało wykluczeniem. Sobotnie zawody obserwowało ponad 2500 widzów, niedzielne ponad 3500 spragnionych zimową porą żużla kibiców – można przeczytać w archiwalnych wydaniach Bahnsport Aktuell. 

Zawody zakończyły się wygraną Hansa Nielsena, który podczas dwóch dni zgromadził na swoim koncie 24 punkty. Drugie miejsce zajął z 20 punktami na koncie Bo Petersen, na najniższym podium stanął 21-letni wówczas Tommy Knudsen. 

Co ciekawe, w berlińskich zawodach wystartować miał wówczas niestroniący od zagranicznych startów Zenon Plech. Ostatecznie jego miejsce zajął Steve Bastabe. Bilety wstępu na halowy żużel, w zależności od miejsca, kosztowały wówczas od 10 do 30 marek zachodnioniemieckich.

Znana w Niemczech Deutschlandhalle została wybudowana w 1935 roku, w 2011 została wyburzona. W 1938 roku odbyły się w niej pierwsze mistrzostwa świata w piłce ręcznej, a w tym samym roku Hanna Reitsch, jako pierwsza kobieta na świecie, dokonała wewnątrz niej eksperymentalnego lotu helikopterem. 

relacja z zawodów na łamach Bahnsport Aktuell