Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Bartosz Zmarzlik w dramatycznych okolicznościach sięgnął w tym roku po czwarty mistrzowski tytuł. Zrobił to w wieku zaledwie 28 lat, co sprawia, że rekord Tony’ego Rickardssona oraz Ivana Maugera jest poważnie zagrożony. Jason Crump, który w swojej karierze trzykrotnie sięgnął po złoto, a także przez 10 lat nie schodził z podium Grand Prix, jest pewien, że Zmarzlik napisze nową, własną historię sportu żużlowego.

 

Ile jeszcze potrwa dominacja Bartosza Zmarzlika? To pytanie zadają sobie wszyscy sympatycy żużla, ale przede wszystkim rywale z toru Polaka, którzy na ten moment nijak nie są w stanie mu zagrozić. 28-latek przekracza kolejne granice i wydaje się, że może pójść w ślady Novaka Djokovica, który w tenisie śrubuje rekordy jeszcze do niedawna uważane za te z kategorii „nie do pobicia”. Zmarzlik jest jednak wciąż tak głodny sukcesów i zdeterminowany, że jego dominacja może potrwać długie lata.

Jason Crump przez wiele lat zaliczał się do absolutnej czołówki światowej. Oprócz zdobytych trzech złotych medali mistrzostw świata, jego największym osiągnięciem jest to, że przez 10 lat nie schodził z podium zmagań o tytuł najlepszego żużlowca globu. Podobnym osiągnięciem może pochwalić się jedynie Ove Fundin.

Crump jest również, wespół ze Zmarzlikiem, rekordzistą pod względem wygranych turniejów. Australijczyk nie ma jednak złudzeń i przewiduje, że wszystkie rekordy zostaną pobite właśnie przez Polaka. – Rekordy są po to, by je pobijać. Uważam, że Zmarzlik napisze nową historię speedwaya. Jeśli wszystko pójdzie jak należy, tak się stanie – zasługuje na to – mówi Jason Crump w rozmowie z Paulem Burbridgem na portalu FIM Speedway.

– Rzucił ogromne wyzwanie wszystkim innym zawodnikom. Jeśli ktokolwiek będzie chciał z nim zawalczyć o tytuł, będzie musiał włożyć w to wiele wysiłku, tak samo jak robi to Zmarzlik. Jest znakomitym żużlowcem, świetnym gościem. Kocha żużel, historię tego sportu i przez kolejnych 10 lat trudno będzie go pokonać – zapewnia Crump.

Zmarzlik zdołał już przegonić Crumpa i z czterema mistrzowskimi tytułami zrównał się z Barrym Briggsem, Gregiem Hancockiem i Hansem Nielsenem. Trudno sobie wyobrazić, by na tym poprzestał. Jak dużo według Jasona Crumpa jest w stanie osiągnąć Polak? – Czy byłbyś zdziwiony, gdyby za 10 lat mówiono o nim jako o 10-krotnym mistrzu świata? Bo ja zdecydowanie nie – krótko ocenia Australijczyk. – To wyzwanie, które muszą zaakceptować wszyscy żużlowcy marzący o złocie. Nie ma wątpliwości, że da się go pokonać jeden czy dwa razy. Jednak w trakcie całego sezonu aktualna stawka musi zrobić krok do przodu, by regularnie pokonywać Zmarzlika – zauważa.

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. Kołodziej wciąż na czele. Zmarzlik przegoni Pedersena?

Żużel aż do śmierci. 75 urodziny niemieckiego mistrza