Tomasz Gollob. fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Na najbliższą niedzielę zaplanowano 35. edycję Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych. W poprzednim roku triumfował Artiom Łaguta, dla którego to było pierwsze zwycięstwo. Jeśli chodzi o wygrane w tym turnieju to Tomasz Gollob zdominował rywalizację na przestrzeni lat.

 

Tradycyjny turniej w ostatnich latach wrócił do kalendarza imprez żużlowych. Ponownie sezon żużlowy został otwarty w Bydgoszczy w 2021 roku. Były to pierwsze zawody od 2012 roku. Wygrał je Bartosz Zmarzlik. Tym samym goni swojego mentora Tomasza Golloba, który przez lata był hegemonem bydgoskiego owalu i to on ma najwięcej zwycięstw w historii.

Pierwszy raz mistrz świata z 2010 roku wystartował w Kryterium Asów w 1990 roku. Debiut okazał się bardzo udany. Wychowanek Polonii nie miał sobie równych tego dnia i z 15 punktami zajął pierwsze miejsce. Ten turniej rozpoczął niesamowitą serię Golloba. Polak wygrywał w kolejnych edycjach w latach 1991-1998. Dało mu to passę dziewięciu triumfów z rzędu. Już trzecia wygrana dała mu pierwsze miejsce w klasyfikacji wszech czasów.

Jego dominację przerwał Roman Jankowski w 1999 roku. Dla legendy Unii Leszno była to pierwsza wygrana od 10 lat. Gollob wrócił do wygrywania już rok później i ponownie nie zatrzymał się na jednym triumfie. Kolejne turnieje padały jego łupem w latach 2000-2003. Ostatni raz legenda polskiego żużla stanęła na najwyższym stopniu podium w 2008 roku. Było to jego 14. zwycięstwo. Ten wynik daje zdecydowane prowadzenie Tomaszowi Gollobowi w historii Kryterium Asów.

Drugie miejsce w klasyfikacji triumfatorów tego legendarnego turnieju zajmuje Roman Jankowski. Polak trzy razy okazywał się najlepszy podczas bydgoskiej rywalizacji. Wziął udział w pierwszej edycji w 1982 roku. Na triumf musiał czekać 4 lata. W 1986 roku okazał się najlepszy po tym jak w trzech seriach był niepokonany, a zawody zostały zakończone po 12 biegach. Kolejny raz triumfował 3 lata później po tym jak w biegu dodatkowym pokonał Zenona Kasprzaka. Potem nastąpiła dominacja Tomasza Golloba, którą na rok w 1999 przerwał właśnie Jankowski.

Podium z dwoma wygranymi zamyka liczne grono zawodników. Są to: Emil Sajfutdinow, Bartosz Zmarzlik, Rune Holta, Andrzej Huszcza i Wojciech Żabiałowicz. Wskoczyć o lokatę wyżej będzie miał okazję aktualny mistrz świata Bartosz Zmarzlik. Polak wygrywał w latach 2021-2022.

Tak prezentuje się klasyfikacja wszech czasów:

1. Tomasz Gollob – 14 wygranych

2. Roman Jankowski – 3 wygrane

3-7. Emil Sajfutdinow, Bartosz Zmarzlik, Rune Holta, Andrzej Huszcza, Wojciech Żabiałowicz – 2 wygrane

8-14. Andreas Jonsson, Ryszard Dołomisiewicz, Darcy Ward, Artiom Łaguta, Matej Ferjan, Sebastian Ułamek, Marek Ziarnik – 1 wygrana

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. Inauguracja sezonu w Ipswich bez mistrza świata. Zabraknie go z powodów osobistych

Żużel. Hit KLŻ w telewizji! Ligowe ściganie w Polsce rozpocznie starcie w Pile

Żużel. Chłynowski był aktorem. Żużlowy film stał się rosyjskim hitem