Kadr z filmu "Koniec sezonu"
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Jak się okazuje, w czasach Leonida Breżniewa kinematografia  ZSRR wcale nie stroniła od wynalezionego w Australii sportu żużlowego. To właśnie speedway był jednym z wątków filmu „Koniec sezonu”, który w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku pojawił się w radzieckich kinach i odniósł spory sukces.

 

„Koniec sezonu” swoją premierę kinową miał w 1975 roku. Film wyreżyserował znany reżyser Igor Szatrow. Fabuła dramatu romantycznego opowiada o miłości trzech mężczyzn do dziewczyny o imieniu Svetka. Wszyscy bohaterowie spotykają się na stadionie żużlowym, który stanowi filmowe tło miłosnych rozterek postaci. Dramatyczny wypadek na torze pozwala głównej bohaterce ostatecznie odkryć w kierunku którego z mężczyzn prawdziwym uczuciem bije jej serce. 

Zdjęcia do filmu kręcone były na stadionie w Połtawie. W momencie powstawania zdjęć do filmu  tamtejszy zespół rywalizował w drugiej  lidze żużlowej. 

W filmie nie zabrakło również prawdziwych żużlowców. Na „filmowym” torze można zobaczyć między innymi Grigorija Chłynowskiego, który w finale światowym w 1973 roku zajął piąte miejsce. W jednym z biegów został wykluczony za spowodowanie upadku Zenona Plecha. Oprócz Chłynowskiego, na ekranie pojawiają się medaliści mistrzostw świata w wyścigach na lodzie – Władimir Subbotin i Władimir Czekuszew. Filmowym konsultantem produkcji był nie kto inny, jak słynny radziecki działacz żużlowy i trener Władimir Karniejew. To z inicjatywy Karniejawa w latach 50. ubiegłego wieku odbyły się na Łużnikach w Moskwie pierwsze zawody żużlowe.

Filmowa produkcja z żużlem w tle została wedle dostępnych danych obejrzana przez 8,9 miliona widzów i odniosła duży sukces kasowy. 

Cały film można obejrzeć tutaj