fot. Sebastian Daukszewicz
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Żużlowcy po karierze radzą sobie w bardzo różny sposób. Jedni pozostałą przy ukochanej dyscyplinie, inni z powodzeniem radzą sobie w innych branżach, a jeszcze inni mają problem z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Szczegółowe badania na ten temat prowadzi Albert Zieliński, który pracuje jako psycholog w Enea Polonii Piła.

 

Nasz rozmówca jest psychologiem okupacyjnym. Często specjaliści w tej dziedzinie nazywani są też psychologami pracy czy psychologami pracy. Zajmują się oni badaniem miejsca pracy i zależnościami z nim związanymi. Z uwagi na pasję kierunek najnowszych badań mógł być tylko jeden.

– Zwykły człowiek spędza większość życia śpiąc albo pracując, dlatego kluczowe jest ich samopoczucie w życiu zawodowym. Zajmuję się prowadzeniem szkoleń dla firm w Wielkiej Brytanii w tej dziedzinie, a w sezonie 2023, pomagam pod aspektem sportowym w klubie żużlowym Enea Polonia Piła gdzie obejmuję funkcję psychologa – mówi nam Albert Zieliński.

– Interesuję się żużlem od dziecka. Chodziłem z tatą na mecze lokalnej Stali Gorzów. Po emigracji do Wielkiej Brytanii w wieku 8 lat, zacząłem uczęszczać na spotkania Coventry Bees, a po upadku klubu, na Birmingham Brummies, który znajdował się ligę niżej – dodaje.

Badania będą dotyczyły tego, jak żużlowcy przechodzą z roli czynnego zawodnika do życia po zakończeniu kariery. Od dawna mówi się bowiem, że żużel dostarcza tak ogromnej dawki adrenaliny, że z jej brakiem nierzadko trudno sobie poradzić po zakończeniu startów.

– Pomysł na badanie wziął się z zamiłowania do żużla, ale także ogromną lukę w badaniach psychologicznych w żużlu. Byli żużlowcy bardzo utożsamiają się z tym, że nimi byli. Na przykład, duża część nich na swoim portalu społecznościowym posiada zdjęcie profilowe za czasów, jak ścigali się na żużlu. Dlatego, chciałbym ułatwić możliwość spoglądania na teraźniejszość/przyszłość – tłumaczy Albert Zieliński.

– Wcześniejsza literatura w tym zakresie pokazała, że w doradztwie zawodowym można wzmacniać określone cechy psychologiczne, aby zwiększyć powodzenie przejścia kariery. Jednakże, mało jest mówione o sportach ekstremalnych, gdzie panuję adrenalina. Chciałbym potwierdzić wcześniejsze badania używając nowego środowiska W badaniach do tej pory brali udział żużlowcy zagraniczni – kontynuuje.

Założenie naszego rozmówcy jest takie, aby wzięli w nim udział zawodnicy z Polski oraz innych krajów. Poszukuje on zawodników, którzy karierę zakończyli bądź do takiego ruchu się przymierzają.

– Badałem wielu zagranicznych zawodników z Danii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Chciałbym aby badanie uwzględniło także Polaków, aby zbadać, czy są różnice kulturowe oraz by badanie nie było etnocentryczne – podsumowuje Albert Zieliński.

Bez wątpienia takie badania mogą przyczynić się do tego, że kończenie kariery będzie łatwiejsze dla zawodników. O ukończeniu pracy, a także jej efektach będziemy informować. Żużlowcy, którzy przeczytają ten artykuł i będą chętni do wzięcia udziału w badaniu proszeni są o kontakt pod adresem:[email protected]

 

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. Jaimon Lidsey nie jest pewny swojej przyszłości. Odejdzie z Unii? – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. To zdjęcie będzie symbolem DPŚ. Zamienił Lewandowskiego na… Janowskiego! – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)