Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Okno transferowe kilkanaście dni temu zostało zamknięte. To zatem idealny czas na podsumowanie. Byliśmy świadkami kilku zmian barw klubowych, także w najlepszych klubach. Które ruchy można określić najlepszymi? Przedstawiamy nasze TOP 5.

 

1. Wiktor Przyjemski – Abramczyk Polonia Bydgoszcz -> Platinum Motor Lublin

Trudno było przeprowadzić lepszy transfer w tym okienku od tego, który dopiął prezes Jakub Kępa. O genialnego 18-latka biła się praktycznie cała PGE Ekstraliga, z małymi wyjątkami. To właśnie klub z Lublina wygrał batalię o tego „złotego chłopaka” z Bydgoszczy. Co by nie mówić, Przyjemski to najlepszy zawodnik 1. ligi żużlowej. Można określić go nawet dominatorem rozgrywek. W końcu wygrał 49 biegów z 76 startów, co daje skuteczność 64,5% zwycięstw. Jeżeli młodzieżowiec zachowa swoje walory przy kapitalnym sprzęcie, to jego wejście do elity może okazać się tzw. „wejściem smoka”.

2. Jarosław Hampel – Platinum Motor Lublin -> Enea Falubaz Zielona Góra

Powrót „Małego” do Zielonej Góry po ośmiu latach można określić jako hit transferowy z kilku powodów. Pierwszy to marka jaką Hampel zbudował sobie przez całą karierę oraz fakt, że w Zielonej Górze odgrywał pierwsze skrzypce. Kolejny to kapitalna postawa byłego kapitana Motoru w fazie play-off. 41-letni żużlowiec był jednym z głównych ojców sukcesu, jaki wywalczyły „Koziołki”, czyli drugiego ekstraligowego złota. Dwukrotny wicemistrz świata czuje się wybitnie przy torze na W69, więc to on będzie liderem drużyny. Presja z pewnością ciążyć mu nie będzie, z racji tego, że ma ze sobą ogromny bagaż doświadczenia.

3. Jakub Miśkowiak – Tauron Włókniarz Częstochowa -> ebut.pl Stal Gorzów

Najmłodszy z klanu Miśkowiaków nie ma za sobą udanego sezonu. Jednak należy pamiętać, że to chłopak z olbrzymim potencjałem. Głównym problemem „Miśka” w tym roku były starty na domowym torze. Patrząc na statystyki 22-latka na stadionie im. Edwarda Jancarza, można być pełnym podziwu. Od 2019 roku w siedmiu spotkaniach zdobył 50 punktów wraz z czterema bonusami, a to daje średnią 2,0 punktu na bieg. Problemem Stali w ostatnich dwóch latach była pozycja U24, więc gdyby Miśkowiak jechał tak kapitalnie na Jancarzu już w żółto-niebieskich barwach, to wszelkie problemy na tej pozycji by zniknęły.

4. Piotr Pawlicki – Betard Sparta Wrocław -> Enea Falubaz Zielona Góra

Dawno nie widzieliśmy tak mocnych ruchów wśród szeregów beniaminka. Piotr Pawlicki to jeden z najbardziej utalentowanych żużlowców swojego pokolenia. Młodszy z braci w ostatnich latach troszkę się pogubił, ale nowe miejsce wydaje się być idealnym do odbudowy. Nad „Piterem” będzie czuwał Piotr Protasiewicz, który swoim doświadczeniem oraz pomocą potrafi sprawić wiele dobrego. Przekonał się o tym jego starszy brat, Przemysław, który w Falubazie odżył, a jego wyniki poszły mocno w górę.

5. Chris Holder – Fogo Unia Leszno -> Arged Malesa Ostrów Wielkopolski

Australijczyk ma za sobą strasznie pechowy sezon. Już na samym początku doznał ciężkiej kontuzji, przez którą pauzował przez długi czas. Po powrocie wyniki nie były satysfakcjonujące, a w szczególności trzy ostatnie mecze, w których łącznie zdobył… zaledwie punkt. Po roku przerwy powraca do Ostrowa Wielkopolskiego, a tam notował bardzo dobre wyniki.  W końcu w 2022 roku zakończył sezon w Ekstralidze prawie ze średnią 2,0. Wobec tego można stwierdzić, że to miejsce wyjątkowo pasuje byłemu mistrzowi świata.

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. Nicolai Klindt: Gdańsk będzie walczyć o finał. Mamy mocny zespół – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. Jubileusz słynnego Tygodnika. Równo 33 lata temu trafił do kiosków! – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)