Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Już dziś o godzinie 14:00 rozpoczną się dwa mecze kończące inaugurującą kolejkę Metalkas 2. Ekstraligi. Arcyciekawe zawody zapowiadają się w Bydgoszczy gdzie zmierzą się ze sobą dwaj pretendenci do awansu. Emocji z pewnością nie powinno zabraknąć również w Gdańsku gdzie odmieniony skład Wybrzeża podejmie spadkowicza z Krosna.

 

Abramczyk Polonia Bydgoszcz – Arged Malesa Ostrów (niedziela, 14 kwietnia, godz. 14:00, CANAL+ Sport 5)

Już w 1. kolejce drużynę z Ostrowa czeka bardzo ciężkie zadanie. Wzmocniona zawodnikami z Ekstraligi drużyna uda się na wyjazd do województwa kujawsko-pomorskiego, aby zatrzymać głównego faworyta do Ekstraligi. Jedynym seniorem w składzie, który nie jeździł w najwyższej klasie rozgrywkowej rok temu jest Tobiasz Musielak, który przez ostatnie lata jest czołowym zawodnikiem na drugim poziomie rozgrywkowym. Goście liczą na wiele punktów ze strony Holdera, Jakobsena i Czugunowa. Cała trójka dobrze prezentowała się przed sezonem i mocno liczą na nich kibice w Ostrowie. Pomóc im w punktowaniu ma Wiktor Jasiński i lider formacji juniorskiej – Sebastian Szostak. Obu z nich stać na solidne zdobycze punktowe i ich postawa może zadecydować o końcowym rezultacie.

Gospodarze trzeci rok z rzędu postarają się zaatakować Ekstraligę. W miejsce zawodników spisujących się poniżej oczekiwań sprowadzono Huckenbecka i Buczkowskiego, którzy mają potencjał na bycie najlepszymi zawodnikami ligi. Udowadniali to zarówno w poprzednim sezonie jak i w nowym roku nie odstając wynikami od zawodników z najwyższej klasy rozgrywkowej. Tim Soerensen jest za to jednym z kandydatów do objawienia ligi. Młody Duńczyk zasilił Polonię opuszczając Start Gniezno i zawodach przedsezonowych pokazał się z dobrej strony. Największymi znakami zapytania są Mateusz Szczepaniak i Andreas Lyager, którzy mimo wysokich umiejętności, nie unikają wpadek. Wspierać seniorów mają Franciszek Karczewski i Olivier Buszkiewicz. Wypożyczony z Włókniarza Częstochowa zawodnik pokazał już, że na poziomie 2. Ekstraligi jest w stanie rywalizować na równi z seniorami, więc na jego punkty mocno liczą w Bydgoszczy.

W zeszłym roku na torze przy ul. Sportowej 2 lepsi okazali się gospodarze deklasując rywali 56:34. Składy obu tych ekip zmieniły się od tego czasu diametralnie, ale Gryfy nie wyobrażają sobie innego scenariusza niż zwycięstwo na inaugurację ligowego sezonu w Bydgoszczy. Skład ostrowian może nam jednak zagwarantować, że z każdym rywalem są w stanie wyrwać punkty.

Awizowane składy:

Abramczyk Polonia Bydgoszcz: 9. Andreas Lyager, 10. Kai Huckenbeck, 11. Mateusz Szczepaniak, 12. Tim Soerensen, 13. Krzysztof Buczkowski, 14. Olivier Buszkiewicz, 15. Franciszek Karczewski

Arged Malesa Ostrów: 1. Chris Holder, 2. Frederik Jakobsen, 3. Tobiasz Musielak, 4. Wiktor Jasiński, 5. Gleb Czugunow, 6. Sebastian Szostak, 7. Gracjan Szostak

Brak opisu.

Energa Wybrzeże Gdańsk – Cellfast Wilki Krosno (niedziela, 14 kwietnia, godz. 14:00, CANAL+ Online)

W ekipie znad morza postawiono w tym sezonie na doświadczonych zawodników. Ciekawym transferem jest ściągnięcie Krzysztofa Kasprzaka, który przez wiele lat był gwiazdą PGE Ekstraligi. Obok niego liderami mają być Nicolai Klindt oraz Niels Kristian Iversen. Obaj doświadczeni Duńczycy mają jeszcze ambicje i umiejętności, by gwarantować meczowe punkty swojej drużynie. Dużą zagadką jest forma Mateusza Tondera i Toma Brennana. Obaj zawodnicy dysponują dużym potencjałem, ale żaden z nich jeszcze w pełni tego nie udowodnił. W Gdańsku mocno liczą też na punkty Miłosza Wysockiego, który udowadniał nie raz, że potrafi zabierać punkty seniorom. Drugim młodzieżowcem jest Eryk Kamiński. Wychowanek Wybrzeża dopiero zaczyna przygodę z poważnym żużlem, więc nikt nie będzie nakładał na niego zbyt dużej presji. Drużyna ta nie jest wymieniana wśród faworytów ligi, ale ich skład ma zapewnić udział w play-off i popsucie planów silniejszym na papierze drużynom.

Inaczej do sezonu podchodzą w Krośnie. Spadkowicz z Ekstraligi zbudował młody zespół, który jak najszybciej chce wrócić na najwyższy szczebel. Potencjał na bycie najlepszym zawodnikiem do lat 24 ma Jonas Seifert-Salk. Duńczyk rok temu był liderem PSŻ Poznań, a przed sezonem doskonale wyglądał też w meczach sparingowych. O solidne zdobycze punktowe zadbają Norbert Krakowiak i Vaclav Milik. Obaj zawodnicy posiadają doświadczenie ekstraligowe, a na drugim poziomie rozgrywkowym pokazywali się już z bardzo dobrej strony. W drużynie z Krosna liczą też na Francuza – Dimitri Berge. Były zawodnik Landshut Devils był liderem ekipy z Bawarii i niespodziewanie stał się jednym z najlepszych zawodników w 1. lidze. Najbardziej nierówno jeżdżącym zawodnikiem Wilków wydaje się Patryk Wojdyło. Polak potrafi pojechać fantastyczne zawody, żeby tydzień później mieć problem z nawiązaniem walki. Przed sezonem został drugi raz z rzędu Indywidualnym Mistrzem Argentyny, co może działać na niego bardzo pozytywnie w pierwszych meczach. Wydaje się, że delikatną przewagę ekipa z Podkarpacia ma na pozycjach juniorskich. Piotr Świercz i Szymon Bańdur mimo młodego wieku zdążyli się już pokazać z dobrej strony, a przed nimi jeszcze odpowiednio dwa i cztery lata ścigania wśród młodzieżowców.

Lekkim faworytem wydają się goście z Krosna, ale znajomość toru nie skreśla gospodarzy. Oba zespoły mają w składzie nazwiska, które mogą pociągnąć zespół do wygranej po piętnastu biegach. Ostatni raz te zespoły spotkały się na torze w Gdańsku 9 kwietnia 2022 roku. Wtedy lepsi okazali goście zwyciężając 51:39. Jedynym zawodnikiem z tamtego meczu, którego będziemy mogli dzisiaj oglądać jest Vaclav Milik. Czech wywalczył wtedy 9 punktów w 5 biegach.

Awizowane składy:

Energa Wybrzeże Gdańsk: 9. Mateusz Tonder, 10. Nicolai Klindt, 11. Tom Brennan, 12. Krzysztof Kasprzak, 13. Niels Kristian Iversen, 14. Eryk Kamiński, 15. Miłosz Wysocki

Cellfast Wilki Krosno: 1. Norbert Krakowiak, 2. Dimitri Berge, 3. Vaclav Milik, 4. Patryk Wojdyło, 5. Jonas Seifert-Salk, 6. Piotr Świercz, 7. Szymon Bańdur

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. Beniaminek zdeklasował Orła! Wspaniałe występy Thorssella i Pedersena! (RELACJA)

Żużel. Wrócił na tor i poprowadził Byki do wygranej. Kołodziej zdradził, czego mu brakuje

Żużel. Zaczynał od pisania w lokalnej gazecie. Teraz jest oficerem prasowym cyklu GP (WYWIAD)