Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Kilka dni temu pisaliśmy na naszych łamach o tym, że przed laty swój wyjątkowy plebiscyt miał niemiecki periodyk żużlowy „Bahnsport Aktuell”. Na najlepszego zawodnika globu swoje głosy oddawali dziennikarze i działacze z krajów, gdzie speedway cieszył się popularnością. Wcześniej podobną klasyfikację tworzył polski tygodnik Motor. Do pomysłu i ciekawej inicjatywy postanowiliśmy powrócić i przeprowadzić pierwszą w XXI wieku odsłonę plebiscytu, w którym najlepszego zawodnika globu wybierać będzie międzynarodowe jury. 

 

Bardzo serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy oddali swoje głosy oraz tym, a nieskromnie pisząc była ich zdecydowana większość, chwalącym inicjatywę. Oczywiście piłkarskiej „Złotej Piłki” nie zrobimy, ale uważamy, że warto, aby raz do roku wybrani dziennikarze dokonali swojego wyboru. Staraliśmy się zapytać o typy wszystkich tych, którzy od wielu lat piszą o sporcie żużlowym i są w swej dziedzinie niekwestowanymi autorytetami. Oprócz nich są również przedstawiciele młodszego pokolenia. W kilku przypadkach posiłkowaliśmy się działaczami z danych państw. 

Jakie obowiązują zasady? Każdy dziennikarz podawał swoje TOP10 sezonu 2023. Pierwszy zawodnik otrzymywał 10 punktów, ostatni jeden. Suma głosów pozwoliła na wybranie najlepszego zawodnika świata zdaniem tych, którzy czarny sport propagują. 

Mamy nadzieję, iż plebiscyt się przyjmie, wszak bez dziennikarzy sport ten nie miałby prawa bytu. Liczymy, że z roku na rok głosowanie będzie zyskiwało na prestiżu. 

Jak na plebiscyt przystało, nie może obejść się bez nagrody. Wraz z Partnerem plebiscytu i jednocześnie fundatorem nagrody, firmą Eco dla Biznesu z siedzibą we Wrocławiu, postanowiliśmy zwycięzcy przyznać specjalne „Golden Wheel”, czyli złote koło, które zostanie triumfatorowi przekazane przy okazji zawodów żużlowych.

– Nie ukrywam, że jako firma Eco dla Biznesu od lat jesteśmy aktywni w żużlu i jeśli są ciekawe pomysły i prośba o wsparcie, to nie odmawiamy. Pomysł plebiscytu, w którym uczestniczą dziennikarze z różnych państw przypadł nam do gustu i chętnie do przedsięwzięcia się dołączamy. Z przyjemnością zatem fundujemy pamiątkowe wyróżnienie zwycięzcy – mówi współwłaściciel firmy Rafał Kożuch.

– Na pewno do przeprowadzenia „odnowionej” wersji plebiscytu skłonił nas artykuł sprzed lat o głosowaniu w Bahnsport Aktuell i rozmowa z Christianem Kalabisem. Osobiście uważam, że w pewien sposób takie głównie dziennikarskie głosowanie może podnieść prestiż samej dyscypliny. Ma swoją „Złotą Piłkę” piłka nożna, dlaczego zatem swojej dziennikarskiej nagrody ma nie mieć żużel. Żużel to sport, który aby się rozwijać, a nie zwijać jak to ma miejsce w wielu krajach, potrzebuje jak najwięcej ekspozycji medialnej i pomysłów, jak go medialnie urozmaicać. Jestem przekonany, iż takie niepozorne głosowanie przedstawicieli mediów z różnych państw na pewno dyscyplinie nie zaszkodzi, a być może nieco pomoże.  Z Polski oraz bardzo ważnych miejsc dla speedwaya, Anglii, Szwecji, mamy więcej aniżeli jeden głos, co wydaje się całkiem zrozumiałe. Są również dwa głosy z Niemiec, gdzie fanatyków żużla nie brakuje, ale polityka działaczy skutecznie niszczy tę dyscyplinę. Brakuje do „kompletu” tej zabawy chyba tylko tego, aby przy okazji turnieju Grand Prix dziennikarze czy ich przedstawiciel mogli wręczyć wyróżnienie najlepszemu zawodnikowi. Jestem przekonany, że władze Grand Prix po przeczytaniu tego artykułu uznają pomysł za dobry i wspólnie uda się go z początkiem tegorocznego cyklu  zrealizować. Jako portal PoBandzie nie głosowaliśmy. My od części uczestników możemy wciąż się tylko uczyć pisania, co też staramy się, jak najlepiej potrafimy, czynić – mówi ze śmiechem menadżer portalu Łukasz Malaka.

 

PIERWSZA CZĘŚĆ WYNIKÓW PLEBISCYTU GOLDEN WHEEL 2023:

Tony McDonald (Anglia, dziennikarz Speedway Star) 

1. Bartosz Zmarzlik

2. Freddie Lindgren

3. Martin Vaculik

4. Leon Madsen

5. Dan Bewley

6. Jack Holder

7. Jason Doyle

8. Emil Sajfutdinow

9. Robert Lambert

10. Patryk Dudek

Christian Kalabis (Niemcy, były redaktor naczelny Bahnsport Aktuell ) 

1. Bartosz Zmarzlik

2. Freddie Lindgren

3. Leon Madsen

4. Emil Sayfutdinow

5. Martin Vaculik

6. Jack Holder

7. Robert Lambert

8. Mateusz Cierniak

9. Dan Bewley

10. Kai Huckenbeck

Tommy Rander (Szwecja, dziennikarz) 

1. Bartosz Zmarzlik  

2. Emil Sajfutdinov  

3. Fredrik Lindgren 

4. Jack  Holder 

5. Martin Vaculik 

6. Artem Laguta 

7. Leon Madsen 

8. Dan Bewley  

9. RobertLambert 

 10. Jason Doyle

David Tapp (Australia, dziennikarz, promotor) 

1. Bartosz Zmarzlik 

2. Freddie Lindgren

3. Jack Holder

4. Martin Vaculik

5. Dan Bewley

6. Jason Doyle

7, Leon Madsen

8. Robert Lambert

9. Max Fricke

10. Patryk Dudek 

Henryk Grzonka (Polska, dziennikarz)

1. Bartosz Zmarzlik

2. Fredrik Lindgren 

3. Martin Vaculik, 

4. Leon Madsen, 

5. Emil Sajfudinow 

6. Dan Bewley

7. Mateusz Cierniak 

8. Jack Holder 

9. Dominik Kubera

10. Robert Lambert

Norbert Boros (Węgry, dziennikarz)

1. Bartosz Zmarzlik

2. Emil Sajfutdinow

3. Martin Vaculik

4. Fredrik Lindgren

5. Jack Holder

6. Janusz Kolodziej

7. Maciej Janowski

8. Mikkel Michelsen

9. Artem Laguta

10. Robert Lambert

Martin Buri (Słowacja, dziennikarz, działacz)

1.Martin Vaculík

2. Bartosz  Zmarzlik

3. Emil Sajfutdinov

4. Artem Laguta

5. Fredrik Lindgren

6. JackHolder

7. Dan Bewley 

8. Tai Woffinden

9. Janusz Kolodziej. 

10.Leon Madsen

Peter Oakes (Wielka Brytania, dziennikarz magazynu Speedway Star)

1. Bartosz Zmarzlik

2. Emil Sajfutdinow

3. Jack Holder

4. Fredrik Lindgren

5. Artiom Łaguta

6. Leon Madsen

7. Martin Vaculik

8. Daniel Bewley

9. Janusz Kołodziej

10. Jason Doyle

Andrew Skeels (Wielka Brytania, dziennikarz magazynu Speedway Star)

1. Bartosz Zmarzlik

2. Jack Holder

3. Martin Vaculik

4. Fredrik Lindgren

5. Emil Sajfutdinow

6. Daniel Bewley

7. Mikkel Michelsen

8. Leon Madsen

9. Robert Lamber

10. Jason Doyle

Brak opisu.