fot. ROW Rybnik
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Niebawem na rynku wydawniczym pojawi się kolejna ciekawa pozycja o tematyce żużlowej. Z okazji 90-lecia czarnego sportu w Rybniku pięcioro autorów zdecydowało się uczcić ten jubileusz i napisać okazałą monografię. Książka „Czarny sport, czyste emocje” będzie miała swoją premierę 17 października.

 

Rybnik to bez wątpienia jeden z ważniejszych ośrodków na żużlowej mapie Polski. Drużyna święciła wielkie sukcesy w lidze (12 tytułów Drużynowych Mistrzostw Polski), a w mieście odbywały się niezwykle istotne imprezy dla dyscypliny. „Czarny sport, czyste emocje” przybliża wydarzenia, a także ważne postacie dla żużla w Rybniku.

Za książkę odpowiadają autorzy od lat związani z żużlem. Redaktorem prowadzącym jest jeden z najbardziej uznanych dziennikarzy dyscypliny, Henryk Grzonka. Oprócz niego nad pozycją pracowali Barbara Kubica-Kasperzec, Maciej Kołodziejczyk, Stefan Smołka oraz Józef Cycuła.

– Dla tysięcy mieszkańców Rybnika, jego okolic ale także mieszkańców wielu innych miast Górnego Śląska żużel jest najważniejszą i najpiękniejszą dyscypliną sportu. Sport żużlowy przeżył w Rybniku 90 lat, które były usłane pasmem niezwykłych sukcesów, ale były także lata trudne, kiedy zadawano sobie pytanie, co dalej? Czy klub przetrwa, czy nie podzieli losu kilku innych ośrodków, które zniknęły z żużlowej mapy Polski. Na stadionie przy ulicy Gliwickiej, rozgrywano światowe, europejskie i krajowe imprezy, dzięki którym Rybnik znalazł się w gronie najważniejszych żużlowych miast w Europie – opowiada Henryk Grzonka.

– To tu historia kapie wielkimi kroplami i nie ukrywam, że trudno było wszystko zmieścić (nawet w skrótowej formie) na 576 stronach formatu A4. Na łamach tej monografii znajdują się opowieści o wydarzeniach ale także o ludziach którzy te historie tworzyli, często zostawiając na torze i zdrowie i sportowe marzenia – dodaje.

Doskonałą okazją do nabycia książki będzie spotkanie autorskie, które odbędzie się 17 października o godz. 18 w Bibliotece Głównej w Rybniku. Jak poinformował autor, tego dnia książkę będzie można zakupić w promocyjnej cenie.

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. Rosjanie niesłusznie zawieszeni? „To przejaw dyskryminacji narodowościowej” – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. Żużlowe wakacje: Kacper Woryna, czyli „dziecko wody”. „Marzeniem zamieszkać w Australii” – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

POLECAMY:

Żużel. Z dyskietką na dworzec i długie „wiszenie” na telefonie. Kulisy dawnego dziennikarstwa – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)