Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Apator Toruń po złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski ostatni raz sięgnął 19 października 2008 roku. Dziś mija równo 15 lat od tego wydarzenia. Torunianie w kolejnych sezonach sięgali po kilka medali, ale na ponowne wejście na szczyt wciąż nie mogą się doczekać.

 

Znakomity Chris Holder wraz z Wiesławem Jagusiem, Adrianem Miedzińskim, czy też Ryanem Sullivanem pokonali w finałowym meczu Unię Leszno wynikiem 47:43. Bardzo dobry rezultat w pierwszym starciu w województwie wielkopolskim (49:41) spowodował, iż pojedynek domowy był tylko kropką nad „i”. 15 lat temu Apator mógł posmakować czwartego złota w swojej historii. Nikt wówczas nie domyślał się, iż czwarty krążek największej wartości… będzie ich ostatnim na najbliższe kilkanaście lat.

Torunianie, pokonując leszczyńskie Byki, zapisali się na kartach historii. Zdobyty medal na legendarnym stadionie „B98” był tym samym zakończeniem pewnej ery, ze względu na przenosiny na nowoczesną Motoarenę. Odkąd Apator zmienił swój obiekt domowy nie potrafił ani razu wygrać PGE Ekstraligi, nadgorliwi powiedzieliby, że to klątwa.

Kolejne dwa sezony zespół z Grodu Kopernika także kończył z medalami. W 2009 roku, po deszczowym finale, tytuł przypadł Falubazowi Zielona Góra. Po sezonie 2010 z kolei torunian można było tytułować trzecią drużyną w kraju. Brąz Apator zgarnął także dwa sezony później. W 2013 roku mieliśmy natomiast słynny finał owiany skandalem, walkower dla zielonogórzan i srebro dla torunian.

Następne dwa medale to już świeższa historia. W 2016 roku lepsi od Apatora w finałowej rywalizacji okazali się żużlowcy z Gorzowa. Po sezonie pełnym wzlotów i upadków żużlowcy z Torunia dopisali sobie medal również po niedawno zakończonych rozgrywkach. Apator pokonał w dwumeczu Włókniarza i po siedmiu latach przerwy wrócił na podium PGE Ekstraligi.

Czy nadejdą jeszcze „złote czasy” dla Apatora? To oczywiście wróżenie z fusów. Największą bolączką klubu od lat jest formacja juniorska. Wielkie nadzieje Jan Ząbik pokłada w Antonim Kawczyńskim. W przyszłorocznych rozgrywkach skład Apatora będzie podobny do tego z kampanii 2023. Na pozycjach seniorskich występować będą Emil Sajfutdinow, Robert Lambert, Patryk Dudek, Paweł Przedpełski oraz Wiktor Lampart.

Punktacja rewanżowego meczu finałowego DMP 2008:

Apator Toruń – Unia Leszno 47:43

Apator: Ryan Sullivan 9+1, Adrian Miedziński 9+2, Hans Andersen 6, Robert Kościecha 2+1, Wiesław Jaguś – 7+1, Damian Celmer – 0, Chris Holder 14+1

Unia: Leigh Adams 9+1, Troy Batchelor 3+1, Krzysztof Kasprzak 5, Damian Baliński 7+1, Jarosław Hampel 10+1, Robert Kasprzak 1, Jurica Pavlic 7+1

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. Wybitny siatkarz i prezes PZPS fanem żużla. „Wróciłem cały umorusany” (WYWIAD) – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. „Wystarczy trenerów z wielkim doświadczeniem”. Skrzydlewski o nowym szkoleniowcu – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)