Nicki Pedersen przed Januszem Kołodziejem
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Dziś święto wszystkich dziadków. To dobra okazja, aby przyjrzeć się tym, którzy są najstarsi w polskich rozgrywkach, a wciąż znakomicie radzą sobie na żużlowych torach. W zestawieniu nie brakuje tych, którzy są już znacznie po „czterdziestce”.

 

Na naszej liście uwzględniliśmy tych zawodników, którzy mają podpisane kontrakty w polskich klubach. Nie braliśmy pod uwagę tych z „umowami warszawskimi”. Z pewnością w trakcie rozgrywek taka lista może zatem ulec zmianie.

Kilku wciąż czeka na chętnych

Broni wciąż nie składa chociażby Rune Holta, który w sierpniu skończy 51 lat, a jeszcze w poprzednim sezonie odjechał 25 biegów dla H. Skrzydlewska Orła Łódź. Zatrudnienie, przy różnych kłopotach klubów występujących, w trakcie rozgrywek znajdą zapewne również Matej Zagar czy Kenneth Bjerre. Słoweniec oraz Duńczyk urodzili się odpowiednio w 1983 oraz 1984 roku.

Miano najstarszego zawodnika w polskich rozgrywkach na ten moment przypada więc Grzegorzowi Walaskowi. Choć w tym roku skończy on 48 lat, to wciąż notuje dobre wyniki na zapleczu PGE Ekstraligi. Rezultaty wychowanka Falubazu Zielona Góra są na tyle satysfakcjonujące, że kluby wciąż potrafią się o niego bić na giełdzie transferowej. Podczas minionego okienka ROW Rybnik odbił tego zawodnika PSŻ-owi Poznań.

Żużel. Jerzy Kryszak: Zmarzlik to Paganini do kwadratu. Janowski lepszy od Dudy (WYWIAD) – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. Z Dymną pojawił się w serialu. Idol kibiców Sparty. Zginął w samotności  – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Dawni medaliści IMŚ wciąż ze świetnymi wynikami

Podium uzupełniają również dwaj zawodnicy z dużymi sukcesami na arenie międzynarodowej. 47. urodziny w tym roku świętował będzie Nicki Pedersen. Trzykrotny mistrz świata zdecydował się zejść ligę niżej i przyjąć rolę lidera w zespole beniaminka Speedway 2. Ekstraligi – Texom Stali Rzeszów.

Trzecie miejsce należy natomiast do Jarosława Hampela. „Mały” jest doskonałym przykładem na potwierdzenie powiedzenia, że wiek to tylko liczba. Najdobitniej pokazał to pod koniec poprzedniego sezonu, gdy był najmocniejszym punktem Platinum Motoru Lublin w drodze po obronę tytułu DMP. W tym roku czeka go rola lidera w walczącym o utrzymanie Enea Falubazie Zielona Góra.

Najwięcej „wiekowych” przedstawicieli w czołowej dziesiątce ma Energa Wybrzeże Gdańsk. Gdańszczanie zbudowali drużynę sięgając po medalistów IMŚ sprzed lat i mają w swoich szeregach Nielsa Kristiana Iversena oraz Krzysztofa Kasprzaka. Najmłodszym z najstarszych okazuje się być z kolei Antonio Lindbaeck. Szwed urodzony w Brazylii przyszedł na świat w roku 1985. Jego rówieśnikami są dwaj ekstraligowcy – Fredrik Lindgren oraz Jason Doyle. Oni urodzili się jednak kilka miesięcy później i są tuż za czołową dziesiątką zestawienia.

TOP 10 NAJSTARSZYCH ZAWODNIKÓW Z KONTRAKTAMI W POLSKICH LIGACH:

1. GRZEGORZ WALASEK 29.08.1976

2. NICKI PEDERSEN 2.02.1977

3. JAROSŁAW HAMPEL 17.04.1982

4. NIELS KRISTIAN IVERSEN 20.06.1982

5. TOMASZ GAPIŃSKI 8.07.1982

6. DANIEL JELENIEWSKI 27.01.1983

Daniel Jeleniewski. fot. Jarosław Pabijan

7. NORBERT KOŚCIUCH 28.04.1984

8. JANUSZ KOŁODZIEJ 27.05.1984

Janusz Kołodziej. fot. Jędrzej Zawierucha

9. KRZYSZTOF KASPRZAK 18.07.1984

10. ANTONIO LINDBAECK 5.05.1985