fot. Speedway Grand Prix
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM) przyłącza się do działań mających na celu poprawę naszego klimatu. Promotor cyklu SGP, czyli grupa Discovery Sports Events, zawiązał współpracę z United Nations Sports for Climate Action, zobowiązując się zmniejszenia szkodliwego wpływu uprawiania żużla na nasz klimat. Głównym celem jest wycofanie się z używania silników zasilanych metanolem do 2040 roku.

 

– Żużlowe maszyny na ten moment są i tak mniej szkodliwe, niż w innych dyscyplinach z rodziny motorsportu. Grupa Discovery Sports Events jest jednak zdeterminowana do tego, aby jeszcze bardziej zmniejszyć szkodliwy wpływ na nasze środowisko – czytamy w oficjalnym komunikacie FIM Speedway.

Promotor zawiązał współpracę z United Nations Sports for Climate Action, zobowiązując się do zredukowania liczby szkodliwych emisji o 50% do 2030, natomiast w całości do roku 2040. Ponadto grupa co roku będzie zdawała raport odnośnie śladu węglowego oraz postępów w ograniczeniu emisji CO2, a także na bieżąco przedkładała plan dotyczący dalszych działań w tym zakresie.

Działacze pracują także nad uzyskaniem certyfikatu ISO 20121, który ma gwarantować odbywanie się imprez żużlowych przy zrównoważonym rozwoju oraz minimalnym wpływie na lokalne środowisko i społeczność. Ponadto promotor będzie chciał szukać kolejnych możliwych rozwiązań, by jeszcze bardziej zmniejszyć emisję CO2, np. poprzez ograniczenie liczby osób funkcyjnych pracujących przy wydarzeniach żużlowych.

Kolejną kwestią, którą działacze będą chcieli poprawić, jest kalendarz imprez FIM Speedway. Poczynione zmiany mają zminimalizować odległości, które zawodnicy pokonują wraz ze swoim osprzętem, przemieszczając się pomiędzy poszczególnymi imprezami. Ponadto grupa ma zamiar zawiązać współpracę z lokalnymi firmami zaopatrzeniowymi, ograniczyć zużycie paliw kopalnych, pracować nad zerową ilością odpadów pozostawioną po imprezie żużlowej i tam, gdzie to możliwe, używać materiałów nadających się do recyklingu. Jednocześnie FIM Speedway zapewnia, że wszystkie zmiany chce konsultować z ludźmi, którzy w tym sporcie biorą czynny udział, czyli żużlowcami, organizatorami, czy fanami.

François Ribeiro, szef Discovery Sports Events, jest zdeterminowany, aby Discovery Sports Group i FIM Speedway znalazły się wśród światowych liderów, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój sportów motorowych. – Wraz z zespołem jesteśmy dumni z tej współpracy i zapewniam, że będziemy ciężko pracować, aby nasze imprezy odbywały się w harmonii z naszym środowiskiem – zapewnia.

– Metanol może i jest najmniej szkodliwym paliwem w całym motorsporcie, natomiast wciąż pozostaje nam dużo do zrobienia, by zmniejszyć nasz ślad węglowy – przekonuje Ribeiro. – Nie możemy się już doczekać zademonstrowania naszego zaangażowania oraz działań w czasie naszej kadencji jako promotora cyklu Grand Prix do 2031 roku – kończy szef Discovery Sports Events.

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. PKS Polonia nie rezygnuje. Klub podejdzie do procesu licencyjnego

Żużel. Marcin Majewski opowiada o współpracy z Tomaszem Gollobem. „Poczuł się potrzebny”

POLECAMY:

Żużel. Idealny prezent na Mikołaja i Święta! „Żużlowe Rozmowy i Opowieści Po Bandzie” znów dostępne!