fot. Sebastian Daukszewicz
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Po decyzji o braku przystąpienia do rozgrywek drużyny z Krakowa, Główna Komisja Sportu Żużlowego musiała wdrożyć „plan B” jeżeli chodzi o terminarz. Co najistotniejsze, przebudowie ulegnie również faza play-off.

 

Na decyzję w sprawie startu krakowskiej drużyny w Krajowej Ligi Żużlowej musieliśmy czekać aż do 25 marca. Przypomnijmy, że liga rusza już za 5 dni, w sobotę 30 marca. Szef GKSŻ tłumaczy, dlaczego decyzję podjęto tak późno.

– Chcieliśmy zamknąć ten temat wcześniej, ale życie często płata figle i pisze inne scenariusze od tych oczekiwanych. Mimo wszystko nie żałujemy. Czekaliśmy długo, wierząc w to, że drużyna z Krakowa wystąpi i będziemy mieć siedem drużyn w Krajowej Lidze Żużlowej. Klub złożył dokumenty licencyjne, ale nie miał wystarczających gwarancji sponsorów, a my dłużej nie mogliśmy odwlekać sprawy, bo już za kilka dni rusza liga – mówi przewodniczący GKSŻ Ireneusz Igielski na łamach polskizuzel.pl

Przez ostatnie miesiące napływały głównie dobre informacje na temat możliwych startów krakowskiego ośrodka w sezonie 2024. Wiele wskazywało na to, że powrót ligowego żużla w Nowej Hucie jest tylko formalnością. Klub jednak nie zdołał spełnić wszystkich wymogów licencyjnych.

– Zapewniam, że cały PZM, w tym GKSŻ i Biuro Sportu dołożyły wszelkich starań, by drużyna z Krakowa pojechał w lidze. Uważaliśmy, że tego wymaga interes żużla, dlatego klub mógł liczyć na naszą pomoc o każdej porze. Dlatego też daliśmy drugiej stronie tak dużo czasu. Walczyliśmy o ten ośrodek z całych sił i dziś bardzo żałujemy, że to nie wyszło – dodaje szef żużla w związku.

Brak Krakowa w rozgrywkach ligowych sprawił, że terminarz ligi musiał ulec zmianie. W rozgrywkach weźmie udział sześć zespołów, natomiast nie wszystkie drużyny z automatu awansują do fazy play-off. Tak jak miało to miejsce w poprzednich latach, do decydującej rundy przejdą 4 zespoły. Decydujący mecz zostanie zaś rozegrany nie w październiku, a w połowie września.

– Już wcześniej mówiliśmy, że jesteśmy gotowi na każdy wariant. Liczyliśmy, że zostaniemy przy siedmiu zespołach i play-off dla sześciu drużyn. Podaliśmy nawet komunikat ze szczegółowym rozkładem jazdy pierwszej kolejki, która jest zaplanowana na 30 i 31 marca. I ta kolejka zostaje bez zmian. Dalej jednak będą zmiany, w życie wchodzi przygotowany zawczasu plan B – przyznaje Igielski.

Co jednak ważne, zmianie nie ulegną pary pierwszej kolejki KLŻ. Poniżej prezentujemy pełny kalendarz KLŻ w sezonie 2024:

1 runda

30 marca / 31 marca 2024

Gniezno – Tarnów

Piła – Opole

Landshut – Daugavpils

2 runda

20 kwietnia / 21 kwietnia 2024

Opole – Landshut

Tarnów – Piła

Daugavpils – Gniezno

3 runda

27 kwietnia / 28 kwietnia  2024

Opole – Daugavpils

Piła – Gniezno

Landshut – Tarnów

4 runda

18 maja / 19 maja 2024

Gniezno – Landshut

Tarnów – Opole

Daugavpils – Piła

5 runda

1 czerwca / 2 czerwca 2024

Opole – Gniezno

Piła – Landshut

Tarnów – Daugavpils

6 runda

15 czerwca / 16 czerwca 2024  

Gniezno – Opole

Landshut – Piła

Daugavpils – Tarnów

7 runda

29 czerwca / 30 czerwca 2024  

Landshut – Gniezno

Opole – Tarnów

Piła – Daugavpils

8 runda

6 lipca / 7 lipca 2024     

Daugavpils – Opole

Gniezno – Piła

Tarnów – Landshut

9 runda

20 lipca / 21 lipca 2024

Landshut – Opole

Piła – Tarnów

Gniezno – Daugavpils

10 runda

3 sierpnia / 4 sierpnia 2024       

Tarnów – Gniezno

Opole – Piła

Daugavpils – Landshut

Play-off

Półfinały (1-4, 2-3)

1 runda (17-18.8)

2 runda (24-25.8)

Finał (zwycięzcy par półfinałowych)

3 runda (7-8.9)

4 runda (14-15.9)

Uwaga! Nie ma meczu o 3. miejsce.