Piotr Paluch. fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Wczoraj odbyły się w Polsce wybory samorządowe. Tym razem decydowało się to, kto będzie pełnił funkcje prezydentów, burmistrzów i wójtów, a także to, kto dostanie się do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Tradycyjnie nie zabrakło wielu żużlowych przedstawicieli. Jak poszło kandydatom związanym z czarnym sportem?

 

Podczas kampanii informowaliśmy o starcie w wyborach wielu mniej lub bardziej znanych osób ze środowiska żużlowego. W poniedziałek pojawiły się już niemal wszystkie wyniki. Niewiadomą są jedynie rezultaty w niektórych wyborach do sejmików województw. Sporą część rezultatów z PKW jako pierwszy przedstawił Mateusz Dziopa z Canal Plus.

Żużel. Zengota: Wszystkie siły na pierwszy mecz. Zaczyna się pojawiać frajda i luz – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Bardzo liczni na listach wyborczych byli zawodnicy i działacze z województwa lubuskiego. Kandydatami do Rady Miasta byli chociażby doskonale kojarzeni z Falubazu Piotr Protasiewicz i Jacek Frątczak. Obecny dyrektor sportowy żółto-biało-zielonych nie uzyskał mandatu. Ekspert i były menadżer żużlowych ekip z kolei zebrał 661 głosów i będzie zasiadał w Radzie Miasta Zielona Góra.

Wybory były połowicznie udane dla kandydatów związanych wcześniej innym lubuskim klubem, czyli Stalą Gorzów. Uznanie w oczach wyborców zyskali Piotr Paluch i Ireneusz Maciej Zmora. Jeden i drugi zostali wybrani do Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. O sukcesie nie mogą mówić z kolei Marek Towalski i Piotr Świst, którzy także chcieli zostać radnymi.

Wyniki głosowania są z pewnością satysfakcjonujące dla Michała Finfy. Dyrektor zarządzający w Cellfast Wilkach Krosno dostał się do Rady Miasta, a co więcej uzyskał największą liczbę głosów z wszystkich kandydatów. Ze swoich rezultatów z kolei nie są zadowoleni z pewnością Robert Kempiński, Sławomir Kryjom i Waldemar Górski. Pierwszy nie dostał się do Rady Miejskiej Grudziądza, drugi do Rady Miejskiej Leszna, a trzeci do Rady Powiatu Ostrowskiego.

Żużel. Dan Bewley: We Wrocławiu mamy paczkę przyjaciół. Możemy pokonać Motor (WYWIAD) – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Wielu żużlowych kandydatów mieliśmy również w Toruniu. Tam startowało kilku byłych i obecnych przedstawicieli KS Apatora Toruń. Bez sukcesu o mandat do Rady Miasta ubiegali się Karol Ząbik i Jacek Krzyżaniak. Uznanie w oczach wyborów zyskał z kolei Jan Ząbik. Nie ma jeszcze pewności co do wyników głosowania do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Tam o angaż ubiegali się Przemysław Termiński, Adam Krużyński i Jacek Gajewski.

Przypomnijmy, że poprzednie wybory również obfitowały w żużlowych kandydatów. Do sejmu dostali się chociażby Robert Dowhan czy Robert Wardzała, a funkcję senatora pełni Władysław Komarnicki.