fot. Taylor Lanning/British Speedway Network
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Władze światowego żużla prowadzą ostatnio coraz więcej działań mających na celu popularyzację dyscypliny wśród kobiet. Niedawno w Manchesterze została zorganizowana Kobieca Akademia Żużla, podczas której ambitne dziewczyny mogły zbierać doświadczenie pod okiem wybitnych przedstawicieli czarnego sportu. Nie zabrakło też gościa specjalnego, czyli kaskaderki Katy Bullock.

 

Kobieca Akademia Żużla ma być jedną z inicjatyw przekonujących przedstawicielki płci pięknej do spróbowania swoich sił na motocyklu żużlowym. Podczas tego wydarzenia z zawodniczkami spotkały się takie gwiazdy jak Jason Crump czy Greg Hancock. Radości z tego przedsięwzięcia nie krył też Armando Castagna.

– To wspaniała okazja dla FIM. Przełomowy moment dla kobiet w sportach motorowych i żużlu. Jesteśmy dumni, że FIM była w stanie stworzyć taką platformę dla zawodniczek – mówi Castagna dla British Speedway Network. – Wspaniałe jest również to, że tak wielu ekspertów jest pod ręką. Radą mogą służyć Jason Crump, Greg Hancock czy dyrektor wyścigów Grand Prix Phil Morris – dodaje dyrektor Komisji Wyścigów Torowych FIM.

Swój debiut na motocyklu żużlowym zaliczyła również wspomniana Bullock. Kaskaderka znana z takich filmów jak „Nie czas umierać”, „Czarna Wdowa” czy „Jason Bourne” podejmowała się dużych wyzwań, ale tym razem nie obyło się bez pewnego stresu.

– Były nerwy, ale tylko dlatego, że nie wiedziałam, jak zareaguje motocykl. Jeździłam już na wielu motocyklach, ale sposób w jaki ten się zachowuje jest zupełnie inny – komentuje Bullock. – Czy kobiety są wystarczająco odważne, by jeździć na motocyklach? Jak najbardziej. Uważam też, że w wielu przypadkach kobiety są silniejsze psychicznie, podczas gdy faceci są silniejsi genetycznie – ocenia kaskaderka.

Patrząc na odbiór wydarzenia oraz frekwencję śmiało można się spodziewać, że FIM dalej będzie pracować nad podobnymi imprezami dla kobiet. Popularyzacja żużla jest jednym z istotnych celów federacji.

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. To jego zgarnie Falubaz? Ten powrót to dla świetne rozwiązanie dla obu stron – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. W Toruniu tli się wiara w awans. „Można to wszystko odwrócić” – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)