Ivan Mauger, Jerzy Szczakiel i Zenon Plech na podium Indywidualnych Mistrzostw Świata 1973. Foto: John Somerville Collection

2 września to bardzo istotna data w historii polskiego żużla. Właśnie tego dnia po złoto indywidualnych mistrzostw świata sięgnął Jerzy Szczakiel, a na najniższym stopniu podium stanął Zenon Plech. Dziś mija 50 lat od tego spektakularnego sukcesu Polaków.

2 września 1973 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbył się wyjątkowy dla polskich kibiców finał IMŚ na żużlu. Jerzy Szczakiel został mistrzem świata po biegu dodatkowym z Nowozelandczykiem, Ivanem Maugerem. Bez wątpienia był to wyścig bardzo nietypowy. Mauger przy próbie wyprzedzenia Polaka zanotował upadek i nasz zawodnik pognał po historyczny triumf.

Oprócz wyżej wymienionej dwójki Biało-Czerwonych w zawodach startowali także Paweł Waloszek i Jan Mucha oraz Edward Jancarz. Zajęli kolejno 7., 9. oraz 11. pozycję. Rolę rezerwowego pełnił natomiast Andrzej Wyglenda.

Drugi dzień września jest kojarzony także rokiem 1979. Wtedy Zenon Plech ponownie stanął na podium IMŚ. Tym razem padło na srebro. Po tytuł mistrzowski sięgnął Ivan Mauger, a czołową trójkę uzupełnił Michael Lee. Polski „Golden Boy” zdecydowanie polubił ten dzień ze względu na zdobyte medale, które zapisały w historii polskiego speedwaya.

Dziś z kolei odbędzie się Speedway Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff. Patryk Dudek, Bartosz Zmarzlik oraz Maciej Janowski będą walczyć o to, aby 2 września również dla nich zapisał się w pozytywnych barwach.

Żużel. Spotkanie z Prezesem. Marta Półtorak: Z Lee Richardsonem warunki umowy spisaliśmy na serwetce – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. To tam Czugunow znajdzie swoje miejsce? Mocne zainteresowanie pierwszoligowca – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. Kto zostanie królem Cardiff? Wielki powrót Holdera (ZAPOWIEDŹ) – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)