Czy Fogo Unia upamiętni swego patrona? Dziś rocznica urodzin Alfreda Smoczyka

Alfred Smoczyk, legenda leszczyńskiego klubu
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Już dziś Fogo Unia Leszno podejmie Moje Bermudy Stal Gorzów Wielkopolski w drugiej odsłonie finału PGE Ekstraligi. Żużlowcy z województwa wielkopolskiego muszą odrobić dwa punkty straty z pierwszej potyczki, by przypieczętować czwarty z rzędu i piąty w sześć lat tytuł najlepszej drużyny w Polsce. Zdobywając dziś Drużynowe Mistrzostwo Polski, Byki mogą też upamiętnić jedną z największych klubowych legend. Dokładnie 92 lata temu przyszedł na świat nie kto inny jak patron leszczyńskiej świątyni żużlowej – Alfred Smoczyk.

Alfred Smoczyk urodził się 11 października 1928 roku w Kościanie. To jednak z ościennym wobec rodzinnej miejscowości Lesznem Smoczyk jest kojarzony najlepiej. Był on wychowankiem Leszczyńskiego Klubu Motorowego Unia, z którym świętował ogromne sukcesy. W 1948 roku wraz z kolegami zdobył tytuł drużynowych wicemistrzów Polski, ustępując jedynie PKM-owi Warszawa, a już rok później na żużlowców z Wielkopolski nie było mocnych i to właśnie Unia okazała się najlepszym zespołem w kraju.

Smoczyk wyróżniał się też – a może przede wszystkim – w zawodach indywidualnych. W 1949 roku na domowym torze w Lesznie zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski z kompletem punktów (4,4,4,4). W kolejnej edycji krajowego czempionatu nie było mu dane wystąpić. – We wtorek w godzinach wieczorowych Smoczyk jechał motocyklem w towarzystwie znanego rajdowca Kuśmirka z Kąkolewa do Leszna Wlkp. i mijając samochód ciężarowy wpadł na drzewo. Smoczyk zmarł w drodze do szpitala. Kuśmirek jest ranny – relacjonował tragiczny wypadek Smoczyka z 26 września 1950 „Przegląd Sportowy”.

8 października 1950 roku w Krakowie odbył się kolejny finał Indywidualnych Mistrzostw Polski. Najlepszym krajowym żużlowcem okazał się były kolega klubowy Smoczyka, Józef Olejniczak, a zmarłemu dwa tygodnie wcześniej dotychczasowemu czempionowi przyznano honorowy tytuł mistrzowski. Z kolei 30 września prezydent Bolesław Bierut odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi położone w dziedzinie rozwoju i propagandy sportu polskiego. W kolejnych dekadach pamięć o Fredzie, jak nazywali go kibice, nie zginęła. Od 1951 roku do czasów współczesnych odbywa się rokrocznie Memoriał Alfreda Smoczyka, którego areną zmagań jest… Stadion imienia Alfreda Smoczyka w Lesznie.

Postanowienie o odznaczeniu Alfreda Smoczyka z dnia 30 września 1950 r.

W niedzielny wieczór Fogo Unia Leszno może zdobyć swój osiemnasty (a zdaniem osób związanych z Bykami – dziewiętnasty) złoty krążek Drużynowych Mistrzostw Polski. Patron leszczyńskiego stadionu i jeden z „ojców założycieli” medalowej spuścizny klubu z pewnością będzie próbował wspomóc swoich następców w walce o ten cel.

JAKUB WYSOCKI