Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W Gorzowie Wielkopolskim zakończył się finał Indywidualnych Mistrzostw Europy do lat 19. Na stadionie im. Edwarda Jancarza z Biało-Czerwonych najlepszy okazał się bezbłędny Wiktor Przyjemski. Miejsca na podium uzupełnili Damian Ratajczak oraz Mathias Pollestad.

 

Przed rokiem w turnieju triumfował Jesper Knudsen. Podium uzupełnili wówczas Mathias Pollestad oraz Casper Henriksson. Dziś również cała wyżej wymieniona trójka widniała na liście startowej.

Pierwsza gonitwa i już dwóch przedstawicieli Polski. Krzysztof Lewandowski oraz Oskar Paluch zmierzyli się z Niklasem Holmem Jakobsonem i Casperem Henrikssonem. Kapitalny start miał Krzysztof Lewandowski. Tuż za nim wyruszył Oskar Paluch. Junior gorzowskiej Stali do samego końca atakował „Lewego”, lecz jak wystartowali, tak dojechali. 2. wyścig stał pod znakiem popisu Wiktora Przyjemskiego. Atomowy start bydgoszczanina i długo, długo nic. Norick Bloedorn starał się gonić Polaka, lecz był bez szans w starciu z gwiazdą 1. Ligi. Kolejny wyścig przebiegł bez większych emocji. Trzecia rywalizacja tego popołudnia i walkę o obronę tytułu rozpoczął Jesper Knudsen. Duńczyk miał przyzwoity start, lecz fantastycznym atakiem po zewnętrznej Sebastian Koessler wyprzedził całą stawkę. W końcu mogliśmy obserwować mijanki, ponieważ William Drejer także na mecie przyjechał przed Jesperem Knudsenem. Serię zakończyliśmy niezłym biegiem czwartym. Damian Ratajczak pokazał fantastyczną prędkość. Tuż za Polakiem ruszył Anze Grmek, lecz Słoweniec skupił się bardziej na obronie drugiej pozycji przed Antonim Mencelem.

Druga seria została rozpoczęta ponownie od kapitalnego startu Wiktora Przyjemskiego, któremu zdecydowanie podpasował gorzowski owal. Krzysztof Lewandowski został minięty przez Williama Drejera atakiem środkiem toru i spadł na trzecią lokatę. Duże odległości między zawodnikami na mecie. W biegu szóstym nadarzyła się okazja na rehabilitację Mencela oraz Oskara Palucha. Junior Stali Gorzów walczył jednak z motocyklem i uderzył w tylne koło Mathiasa Pollestada. Norweg uniknął kontaktu z torem, lecz Oskar Paluch tyle szczęścia nie miał i wjechał z motocyklem w dmuchaną bandę. Sędzina Christina Turnbull nie miała wątpliwości i wykluczony z powtórki został Oskar Paluch. Zawodnik długo leżał na torze, lecz skończyło się na strachu i mógł kontynuować te zawody, choć szansa na złoty medal z pewnością już uciekła, patrząc na tak świetnie dysponowanego Wiktora Przyjemskiego. Dobra reakcja na starcie Antoniego Mencela w powtórce, lecz na dojeździe do 1. łuku fenomenalnym atakiem Mathias Pollestad wyprzedził leszczynianina. Błędy Mencela z okrążenia na okrążenie się powiększały i ostatecznie skończył na trzecim miejscu, bowiem Nazar Parnicki pokonał na dystansie kolegę z Unii. Norweg tym wyścigiem wrócił do walki o medale. Bieg siódmy w końcu z niesamowitymi emocjami. Ze startu najlepiej zerwał się Norick Bloedorn, lecz wykorzystał zewnętrzną część toru Niklas Holm Jakobsen! Niemiec wziął się w garść i kilkakrotnie tasowali się z Holmem Jakobsenem. Ostatecznie fenomenalnie Norick przyciął do krawężnika i przytrzymał Duńczyka na drugiej pozycji. Ostatni wyścig w ramach 2. serii padł łupem Damiana Ratajczaka. Ponownie wykorzystał szeroką i minął wszystkich rywali. Henriksson wraz z Koesslerem walczyli między sobą o dwa punkty. Górą z tego starcia wyszedł Szwed, broniący barw Startu Gniezno.

Początek trzeciej serii i kolejna trójka Ratajczaka! Młody zawodnik Byków zdecydowanie kontrolował sytuację w tym wyścigu. Jesper Knudsen musiał spasować, a na ostatnich metrach pokonał go Pollestad. Bieg 10. odbył się w trzyosobowej obsadzie ze względu na upadek Koesslera. Wówczas Austriak był na ostatnim miejscu. Powtórka oznaczała drugą szansę dla Palucha, ponieważ w pierwszej odsłonie był na drugim miejscu za plecami Wiktora Przyjemskiego. Wychowanek bydgoskiej Polonii jednak szybko zakończył emocje w tym wyścigu pokonując Palucha i Grmka. William Drejer z Antonim Mencelem w gonitwie jedenastej zapewnili kibicom rozrywkę. Duńczyk zaprezentował determinację i walkę do końca, wyprzedzając popularnymi „nożycami” wychowanka Fogo Unii Leszno. Z nawierzchnią zapoznał się Wynant. Na szczęście Niemiec szybko wstał z toru i pani sędzina nie musiała przerywać pasjonującej rywalizacji. ostatni wyścig w trzeciej serii nie przyniósł nam wielu emocji, a Norick Bloedorn rozprawił się z rywalami już po pierwszym wirażu.

Mencel na otwarcie czwartej serii startów wykorzystał słabe pole Noricka Bloedorna i założył się na Niemca. Krzysztof Lewandowski był bardzo bliski przejścia na drugie miejsce, lecz zamknął gaz i przyjechał na ostatniej lokacie. Przełamał się Mencel to i musiał przełamać Oskar Paluch. Reprezentant Polski w końcu dopisał sobie trójkę przed Knudsenem i Aagaardem. W biegu piętnastym spotkali się niepokonani do tej pory. Damian Ratajczak kontra Wiktor Przyjemski. To między nimi rozstrzygnęła się walka o złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Europy do lat 19. Ratajczak dobrze wystartował, ale Wiktor Przyjemski dojechał do wapna i zamknął wychowanka Unii Leszno w krawężniku! Następnie znakomita akcja Pollestada pod balotami i pokonał dwójkę zawodników na raz! Henriksson oraz Drejer musieli uznać wyższość Norwega na zakończenie czwartej serii!

Parnicki, mimo mizernej postawy w całych zawodach, to na otarcie łez objechał na trasie Krzysztofa Lewandowskiego i na pożegnanie przywiózł pewną trójkę. Oskar Paluch kapitalnie zakończył te zawody, zdobywając w dwóch ostatnich startach dwie trójki! Pollestad w przedostatniej gonitwie nie miał sobie równych i wywalczył medal rzutem na taśmę. Wiktor Przyjemski natomiast przypieczętował złoty medal i komplet punktów w ostatnim wyścigu!

WDK Tunnels European U19 Individual Speedway Championship

Punktacja:

1. Wiktor Przyjemski 15 (3,3,3,3,3)

2. Damian Ratajczak 12 (3,3,3,2,1)

3. Mathias Pollestad 12 (1,3,2,3,3)

4. Norick Bloedorn 12 (2,3,3,2,2)

5. Oskar Paluch 10 (2,w,2,3,3)

6. William Drejer 8 (2,2,3,1,0)

7. Nazar Parnicki 8 (0,2,2,1,3)

8. Casper Henriksson 8 (1,2,1,2,2)

9. Antoni Mencel 7 (1,1,2,3,d)

10. Sebastian Koessler 7 (3,1,w,1,2)

11. Krzysztof Lewandowski 6 (3,1,0,0,2)

12. Jesper Knudsen 6 (1,1,1,2,1)

13. Niklas Holm Jakobsen 4 (0,2,1,0,1)

14. Anze Grmek 4 (2,0,1,0,1)

15. Nicklas Aagaard 1 (0,0,0,1,0)

16. Jonny Wynant 0 (0,0,u,0,0)

17. Matous Kamenik – ns

18. Oskar Hurysz – ns

Bieg po biegu:

1. LEWANDOWSKI, Paluch, Henriksson, Holm Jakobsen

2. PRZYJEMSKI, Bloedorn, Pollestad, Wynant

3. KOESSLER, Drejer, Knudsen, Parnicki

4. RATAJCZAK, Grmek, Mencel, Aagaard

5. PRZYJEMSKI, Drejer, Lewandowski, Aagaard

6. POLLESTAD, Parnicki, Mencel, Paluch (w)

7. BLOEDORN, Holm Jakobsen, Knudsen, Grmek

8. RATAJCZAK, Henriksson, Koessler, Wynant

9. RATAJCZAK, Pollestad, Knudsen, Lewandowski

10. PRZYJEMSKI, Paluch, Grmek, Koessler (w)

11. DREJER, Mencel, Holm Jakobsen, Wynant (u)

12. BLOEDORN, Parnicki, Henriksson, Aagaard

13. MENCEL, Bloedorn, Koessler, Lewandowski

14. PALUCH, Knudsen, Aagaard, Wynant

15. PRZYJEMSKI, Ratajczak, Parnicki, Holm Jakobsen

16. POLLESTAD, Henriksson, Drejer, Grmek

17. PARNICKI, Lewandowski, Grmek, Wynant

18. PALUCH, Bloedorn, Ratajczak, Drejer

19. POLLESTAD, Koessler, Holm Jakobsen, Aagaard

20. PRZYJEMSKI, Henriksson, Knudsen, Mencel (d)

Sędziowała: Christina Turnbull