Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W poniedziałek, 5 grudnia, przypada 60. rocznica urodzin jednego z najlepszych czeskich żużlowców, Antonina Kaspera juniora. Niestety, zawodnik odszedł przedwcześnie, w 2006 roku, po ciężkiej walce z chorobą.

 

W swojej karierze Czech był między innymi Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów, czterokrotnie startował także w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata, jednak bez większych sukcesów. Przez cztery sezony jeździł również w cyklu Grand Prix. Najwyższą pozycję zajął w 1998 roku, kiedy uplasował się na dwunastej pozycji. 

– Tony był bardzo dobrym zawodnikiem. On rywalizował z zawodnikami z zachodu jak równy z równym już w latach osiemdziesiątych, mimo gorszego dostępu do sprzętu. To był charakterny chłopak. Nie ma co ukrywać, że „żyłkę” do żużla odziedziczył po Antoninie, ojcu. Ten też widział co zrobić z motocyklem – mówi Egon Muller. 

Obelisk Kaspera.JPGBy Jason mp (Praca własna) via Wikimedia Commons CC BY 3.0, Link

W Polsce Antonin Kasper reprezentował barwy klubów z Lublina, Rzeszowa oraz Gniezna. Z tym ostatnim związany był najdłużej, w Gnieźnie stoi również obelisk poświęcony jego pamięci z hasłem „To był honor kibicować ci, Tony. Pozostaniesz na zawsze w naszych sercach, kibice”.

Mało kto wie, że Tony Kasper był również aktorem. Dwukrotnie wystąpił w filmach czechosłowackich. Grał między innymi w filmie „Pociąg do stacji niebo”.