Żużel. Skąd pieniądze na żużlową halę w Lublinie? „Takie zadanie musi być rządowo-samorządowe”

fot. fanpage Prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Co jakiś czas robi się głośniej o nowym stadionie żużlowym w Lublinie. Obecny projekt zakłada, że nowy dom Platinum Motoru Lublin miałby się mieścić w wielofunkcyjnej hali. Temat tak dużej inwestycji powraca oczywiście przy okazji nadchodzących wyborów samorządowych. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk, zabrał głos na temat tego, jak miałoby wyglądać finansowanie budowy tego obiektu.

 

Pojawiało się już wiele pomysłów na stworzenie nowego, komfortowego miejsca do oglądania czarnego sportu w mieście drużynowych mistrzów Polski. Kolejne działania wskazują jednak na to, że największe szanse na realizacje ma ten ostatni pomysł, który zakłada wybudowanie hali na terenie dawnego Lubelskiego Klubu Jeździeckiego w dolinie Bystrzycy.

Koncepcja, przedstawiana przez prezydenta w listopadzie 2022 roku, zakładała obiekt na łącznie 18500 miejsc. To, co fanów interesuje najbardziej to tor żużlowy. Miałby on mieć długość 343 metrów. Do końca roku ma powstać projekt budowlany.

O konieczności budowy nowoczesnej hali Krzysztof Żuk mówił podczas prezentacji swojego programu na lata 2024-2029. W związku z dużym kosztem inwestycji (padały kwoty rzędu 300 milionów złotych), nie mogły nie pojawić się pytania o finansowanie projektu.

– Takie zadanie musi być rządowo-samorządowe – mówi Żuk cytowany przez serwis jawnylublin.pl. – Ta hala jest dla nas wyzwaniem, ale jest nam potrzebna. Masz halę, masz żyjące miasto, masz turystów. Takich hal jest w Polsce za mało. I nikt już ich nie buduje – przekonuje prezydent podkreślając, że z hali korzystaliby nie tylko sportowcy, ale również można byłoby w niej organizować przeróżne wydarzenia.

Żużel. „Mięśnie będą płonąć”. Koziołki dostaną wycisk na Majorce! – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. Polak znowu to zrobił! Jest specjalistą od wygrywania w Argentynie! – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Jak informuje Jawny Lublin, druga opcja to partnerstwo publiczne. Żuk ma być jednak zwolennikiem powstania stadionu przy finansowym udziale państwa. – Dwa banki złożyły oferty na sfinansowanie całości gdyby powstała spółka celowa – przyznał.

Przypomnijmy, że obecnie dwukrotni mistrzowie Polski swoje mecze rozgrywają na wysłużonym obiekcie przy Alejach Zygmuntowskich. Przy obecnym „boomie” na żużel w Lublinie stadion błyskawicznie się wyprzedaje. W ubiegłym sezonie na każdym ze spotkań zasiadało na nim 9302 widzów.