fot. Sebastian Daukszewicz
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W 2022 roku wszystkie oczy żużlowych kibiców były skierowane na Piłę. Tamtejsza Polonia po dwóch sezonach przerwy wróciła na żużlową mapę Polski. Czy patrząc na postępy pilskiej drużyny kibice mogą myśleć świetlanej przyszłości?

 

Sezon 2022 rozpoczął nową erę pilskiego speedwaya. Celem drużyny było przede wszystkim odjechanie sezonu, a kibice od początku cieszyli się faktem oglądania swojej drużyny w rozgrywkach ligowych. Zespół z Piły, zgodnie z oczekiwaniami, zakończył sezon na ostatniej pozycji, ale dał powody do radości swoim kibicom, wygrywając z Kolejarzem Rawicz i remisując z Lokomotivem Daugavpils. Liderem pilan był w tamtym sezonie Artur Mroczka, a z dobrej strony potrafili się pokazać, także Matić Ivacić i Marcin Jędrzejewski.

Żużel. Woffinden obierze kierunek toruński? „Przy dobrym sezonie Taia nie będzie tematu” – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. Odpalił motocykl legendy. GM Janowskiego ponownie zaryczał – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

W sezonie 2023 Polonia nie była już dostarczycielem punktów. Do drużyny dołączył m.in. Peter Ljung, Oleg Michaiłow i Daniel Henderson, a w trakcie sezonu dokooptowany został Adrian Cyfer. Wypożyczony z PSŻ Poznań zawodnik odwdzięczył się fenomenalną jazdą i sezon zakończył jako zdecydowanie najlepszy zawodnik pilskiej drużyny ze średnią 2,327! Niestety mimo, że niespodziewanie dobrze radzili sobie Daniel Henderson i Jonas Knudsen to obniżka formy Artura Mroczki i Marcina Jędrzejewskiego sprawiła, że Polonia zakończyła sezon jedynie przed Kolejarzem Rawicz i nie udało im się zająć miejsca premiowanego jazdą w play-off. Mimo wszystko, kibice z tego sezonu byli zadowoleni.

Zbliżający się sezon 2024 zapowiada się niezwykle ekscytująco dla pilskich kibiców, chociażby przez wzgląd na powrót w innej roli Hansa Nielsena. Przez wiele osób klub z Grodu Staszica jest jednym z faworytów do jazdy w play-off, a niektórzy widzą pilan w finale ligi. Filarem zespołu powinien być Adam Ellis, sprowadzony z Kolejarza Opole. Poza Brytyjczykiem do drużyny dołączył Wiktor Trofimow, a także powracający do Piły Norbert Kościuch. W drużynie pozostaje, także zawodnik U24, który w zeszłym sezonie skradł serca kibiców Piły – Jonas Knudsen. Na ten moment jedynymi juniorami w składzie są Dawid Grzeszczyk i Błażej Wypiór. Skład na papierze wygląda solidnie jak na warunki Krajowej Ligi Żużlowej, lecz z pewnością możemy spodziewać transferów w trakcie sezonu.

Czego można oczekiwać po tej drużynie? Wiadomo, że wszystko rozstrzygnie się na torze, ale patrząc na przedsezonowe składy rywali, faworytem oczywiście jest Unia Tarnów. Wydaje się, że mocniejszy skład od pilan skonstruowali także działacze Startu Gniezno i Landshut Deils, w których to nie brakuje doświadczonych nazwisk. Z pewnością myśląc o top 4, Polonia musi pokazać wyższość nad rywalami z Łotwy, Opola i Krakowa (potwierdzenie startu jest bardzo blisko).