Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W sezonie 2024 torunianie w końcu będą mogli zakończyć odliczanie do debiutu Antoniego Kawczyńskiego. Junior od lat określany wielkim talentem skończy bowiem 16 lat i będzie mógł ścigać się w rozgrywkach ligowych. Do startów zawodnika ze spokojem podchodzi jednak jego nowy opiekun – Piotr Baron. Szkoleniowiec jest pod wrażeniem możliwości żużlowca, ale chce też, aby spokojnie się rozwijał.

 

Przez lata mówiło się, że Wybrzeże Gdańsk ma w swoich szeregach prawdziwą perełkę. Antoni Kawczyński zachwycał podczas zmagań w niższych klasach. Zawodnik jeździ skutecznie, a do tego już ma spore umiejętności techniczne. W sieci nie brakuje zachwytów nad tym, jak młody jeździec zachowuje się na motocyklu.

Sukces we Wrocławiu

To, że polski talent może myśleć o dużych celach w przyszłości potwierdziło się m.in. podczas zmagań w SGP 3 2022. Wtedy na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu zajął on trzecie miejsce. Lepsi okazali się tylko Mikkel Andersen oraz Villads Nagel.

Kolejne postępy żużlowca z rocznika 2008 musiały wywołać zainteresowanie innych ekip. Dość szybko stało się jasne, że gdańszczanie nie zdołają go utrzymać w swoich szeregach do debiutu ligowego. Na początku grudnia 2022 kontraktem z Kawczyńskim pochwaliły się władze Klubu Sportowego Toruń.

Właśnie wtedy kibice Aniołów rozpoczęli odliczanie do pierwszych meczów zawodnika w barwach czterokrotnych mistrzów Polski. Z pewnością debiut nie byłby tak wyczekiwany gdyby nie słaba postawa formacji juniorskiej Apatora. Torunianom od lat brakuje solidnego młodzieżowca, który dołożyłby konkretne punkty do zdobyczy drużyny.

W związku z dużymi oczekiwaniami, zawodnikowi może towarzyszyć duża presja. Sztab Apatora chce go przed nią, choćby w pewnym stopniu, chronić. – Jest to zawodnik z dużym potencjałem. Widać jego talent. Czeka go też jednak dużo pracy. Ten limit wiekowy spełni już w trakcie sezonu. Będziemy go obserwować, niech się spokojnie rozwija – mówi nam Piotr Baron.

Debiut w trakcie sezonu

W rozgrywkach ligowych Kawczyński będzie mógł występować od 29 kwietnia. Wtedy skończy 16 lat. Jeśli żadne ze spotkań torunian nie zostanie przełożone, to debiut zawodnika powinien przypaść na 3 maja i rywalizację z Betard Spartą Wrocław.

– Myślę, że nie będzie to zbyt duży problem. Oczywiście każdy zawodnik chciałby mieć tych imprez jak najwięcej. Na szczęście zawodów na początku roku trochę jest i mamy gdzie naszych zawodników rozjeżdżać. Te zawody dadzą nam odpowiedź, którzy zawodnicy będą jeździć w PGE Ekstralidze – dodaje nowy opiekun Aniołów.

W podobnej sytuacji do Kawczyńskiego był w 2021 roku Wiktor Przyjemski. Junior, który podczas minionego okienka zasilił Platinum Motor Lublin, także kończył „szesnastkę” w trakcie rozgrywek. Pierwszoligowy debiut bydgoszczanina był okazały, bo zdobył on wówczas cztery punkty w trzech startach i zwyciężył wyścig młodzieżowy.

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. Ten transfer zmieni układ sił? Jego los wciąż nie jest przesądzony – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. Orzeł zorganizuje trening z kibicami! Strój sportowy obowiązkowy – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)