Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Do końca w Poznaniu trwała walka o medale MPPK. Niepokonany dzisiaj Bartosz Zmarzlik zagwarantował złoto Motorowi Lublin, a podium uzupełnili KS Apator Toruń i Betard Sparta Wrocław. Z dobrej strony pokazali się swojej publiczności zawodnicy Ates Energy PSŻ-u, którzy okazali się lepsi od NovyHotel Falubazu Zielona Góra.

 

Już na początku zawodów byliśmy świadkami niespodzianki. Aleksander Łoktajew po fenomenalnym starcie do końca jechał na czele stawki zapewniając remis PSŻ-owi z Unią Leszno. W drugim biegu już mieliśmy starcie faworytów z Lublina i Torunia. Ponownie na torze niewiele się działo i start zadecydował o kolejności końcowej. Pierwsze emocje przyniósł nam w końcu trzeci bieg. Leon Madsen i Kacper Woryna objęli po starcie podwójne prowadzenie, ale przez cały bieg naciskał na niego Jarosław Hampel, któremu na kresce udało się wydrzeć 2 punkty. Na koniec pierwszej serii ponownie na torze mogliśmy oglądać zawodników Unii Leszno. Ci jednak ponownie zawiedli i nie nawiązując walki przegrali 5:1 z parą Sparty Wrocław.

W piątym biegu mieliśmy pojedynek drużyn o odmiennych celach na dzisiaj. Aleksander Łoktajew na początku jechał przed Dominikiem Kuberą jednak różnica klas sprawiła, że Polak szybko i bez problemu poradził sobie z Ukraińcem dzięki czemu Motor mógł dopisać sobie 5 punktów. Torunianie nie chcieli być gorsi od swoich rywali i w szóstym biegu pewnie pokonali podwójnie parę Falubazu. Bieg później pierwszą szansę w ramach rezerwy za Łagutę otrzymał Maciej Janowski. Wychowanek WTS-u przez cały bieg prowadził podwójnie z Danielem Bewleyem, ale cały czas naciskał Leon Madsen. Duńczyk wjechał na metę niemal równo z Polakiem, ale sędzia uznał, że minimalnie lepszy był Janowski. W biegu kończącym drugą serię Lebiediew zmienił Zengotę. Łotysz bardzo dobrze rozegrał pierwszy łuk przez co wyprzedził Kuberę. Zawodnik Motoru próbując atakować rywala stracił pozycję na rzecz Smektały i do końca nie był w stanie wrócić na punktowaną pozycję.

W dziewiątej gonitwie kolejne punkty rywalom urwał Łoktajew. Zawodnik klubu z Poznani przez chwilę nawet prowadził, ale uporał się z nim Lambert. Pierwszy raz kibicom zaprezentował się Patryk Dudek. Zawodnik Apatora męczył się na początku biegu z Szymonem Szlauderbachem jednak dowiózł do mety 1 punkt. Chwilę później fenomenalni dzisiaj reprezentacji Sparty po raz trzeci dzisiaj pokonali podwójnie rywali. Hampel i Pawlicki nawet przez chwilę nie zagrozili wrocławianom. Fantastyczne ściganie zapewnili kibicom zawodnicy Włókniarza i Unii w jedenastej gonitwie. Najlepiej spod taśmy wyszedł Lebiediew jednak poradził sobie z nim szybki Kacper Woryna. Za Łotysza próbował zabrać się też Leon Madsen, ale jego ataki skończyły się spadkiem na koniec stawki, lecz lider Częstochowy do samej mety ścigał się z Zengotą i ostatecznie wyszedł górą. Po starcie biegu dwunastego Łoktajew ostro pojechał na pierwszym łuku i spowodował upadek debiutującego dzisiaj Rasmusa Jensena. Po Duńczyka przyjechała karetka jednak lekarze stwierdzili, że Duńczyk jest zdolny do dalszej jazdy. W powtórce osamotniony Szlauderbach zdołał wyprzedzić na dystansie Jensena i zdobył swoje pierwsze punkty.

W trzynastym wyścigu trener Motoru stracił cierpliwość do Kubery i na torze zobaczyliśmy Holdera. Ciśnienia na starcie nie wytrzymał Leon Madsen, który wjechał w taśmę. Niespodziewanie najlepiej wystartował Woryna, ale jego błąd wykorzystał Bartosz Zmarzlik. Naciskać na zawodnika Włókniarza starał się też Jack Holder, ale ta sztuka mu się nie udała. W następnym biegu czekała nas walka między najlepszymi dzisiaj drużynami z Torunia i Wrocławia. Lepiej rozpoczęli wrocławianie jednak sędzia zauważył ruchy Bewleya i przerwał wyścig. W drugiej odsłonie czternastego biegu zawodnicy Apatora od startu zostawili w tyle spartan. Dominujący dotychczas żużlowcy WTS-u przegrali podwójnie mimo śmiałych ataków Łaguty. O pierwsze biegowe zwycięstwo Unia starała się powalczyć z bezbarwnym dzisiaj Falubazem. Leszczynianie pokonali podwójnie przeciwników, a świetny popis dał Andrzej Lebiediew w walce o 2 punkty z zawodnikami Falubazu. Z ostatniej pozycji przedarł się na drugie miejsce wielokrotnie tasując się z Pawlickim.

W szesnastej gonitwie swoją szansę otrzymał Mateusz Dul, który niespodziewanie wystartował lepiej o Leona Madsena. Doświadczony Duńczyk minął jednak Polaka, a w międzyczasie Łoktajew zrobił to samo z Woryną i uciekł rywalom. Ciężkie zadanie czekało świetną w pierwszej części zawodów Spartę. Zawodnicy z Wrocławia stanęli pod taśmą z mistrzami Polski. Niepokonany dzisiaj Zmarzlik pewnie dowiózł kolejne zwycięstwo do mety, a Janowski naciskając cały bieg na Kuberę przyjechał ostatecznie trzeci co sprawiło, że Wrocław drugi raz z rzędu został pokonany podwójnie. Osiemnasta gonitwa była ostatnią dla Unii Leszno. Byki mimo tego, że nie miały szans na medal to starali się pokazać z dobrej strony, a fenomenalną jazdą popisał się Lebiediew. Nowy nabytek Unii wspaniale pokonał na trasie najpierw Dudka, a potem Lamberta. Zagrozić torunianom próbował też Zengota jednak zakończył on swój ostatni występ na końcu stawki.

Przed ostatnimi biegami na czele znajdowały się drużyny Apatora i Motoru, które zdołały zgromadzić 20 punktów. Mateusz Dul niespodziewanie w swoim ostatnim starcie wystartował najlepiej spod taśmy. Poradził sobie z nim szybko Maciej Janowski, ale młody zawodnik PSŻ ambitnie starał się jechać po 2 punkty. Daniel Bewley po problemach na końcu wyścigu wyszarpał podwójne zwycięstwo dla Sparty. W dwudziestym biegu ponownie gorzej od rywali wystartowali zawodnicy Falubazu. Zmarzlik i Kubera pewnie pokonali przeciwników co zagwarantowało im co najmniej wyścig dodatkowy o złoto. W ostatnim biegu Dudek i Lambert musieli podwójnie wygrać, aby wziąć udział w wyścigu dodatkowym o złoty medal. Marzenia te zabrał szybko Madsen, który pewnie prowadził przez cały wyścig jednak torunianie uporali się z Woryną czym zagwarantowali sobie srebro.

Punktacja:

I. ORLEN OIL MOTOR LUBLIN 25: Bartosz Zmarzlik 18 (3,3,3,3,3,3), Dominik Kubera 6+3 (0,2*,0,-,2*,2*), Jack Holder 1 (1)

II. KS APATOR TORUŃ 23: Emil Sajfutdinow 4+1 (2,2*,-,-,-,-), Robert Lambert 11+4 (1*,3,3,2*,1*,1*), Patryk Dudek 8 (1,3,2,2)

III. BETARD SPARTA WROCŁAW 22: Artiom Łaguta 5+2 (2*,-,2*,1,0,-), Daniel Bewley 8+1 (3,3,-,0,2*), Maciej Janowski 9+1 (2*,3,1,3)

IV. FOGO UNIA LESZNO 17: Bartosz Smektała 6+1 (2,0,1*,-,3,-), Grzegorz Zengota 2+1 (1*,1,-,0,-,0), Andrzej Lebiediew 9+1 (2,2,2* 3)

V. TAURON WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA 17: Leon Madsen 10 (3,1,1,t,2,3), Maksym Drabik 0 (-,-,-,-,-). Kacper Woryna 7+1 (1,0,3,2,1*,0)

VI. ATES ENERGY GROUP PSŻ POZNAŃ 12: Aleksander Łoktajew 9 (3,1,2,w,3,-), Szymon Szlauderbach 2 (0,0,0,2,-,0); Mateusz Dul 1 (0,1)

VII. NOVYHOTEL FALUBAZ ZIELONA GÓRA 10: Jarosław Hampel 7 (2,1,1,3,0,0), Przemysław Pawlicki 2 (0,0,d,-,1,1), Rasmus Jensen 1 (1)

Bieg po biegu:

1. ŁOKTAJEW, Smektała, Zengota, Szlauderbach

2. ZMARZLIK, Sajfutdinow, Lambert, Kubera

3. MADSEN, Hampel, Woryna, Pawlicki

4. BEWLEY, Łaguta, Zengota, Smektała

5. ZMARZLIK, Kubera, Łoktajew, Szlauderbach

6. LAMBERT, Sajfutdinow, Hampel, Pawlicki

7. BEWLEY, Janowski, Madsen, Woryna

8. ZMARZLIK, Lebiediew, Smektała, Kubera

9. LAMBERT, Łoktajew, Dudek, Szlauderbach

10. JANOWSKI, Łaguta, Hampel, Pawlicki (d)

11. WORYNA, Lebiediew, Madsen, Zengota

12. HAMPEL, Szlauderbach, Jensen, Łoktajew (w)

13. ZMARZLIK, Woryna, Holder, Madsen (t)

14. DUDEK, Lambert, Łaguta, Bewley

15. SMEKTAŁA, Lebiediew, Pawlicki, Hampel

16. ŁOKTAJEW, Madsen, Woryna, Dul

17. ZMARZLIK, Kubera, Janowski, Łaguta

18. LEBIEDIEW, Dudek, Lambert, Zengota

19. JANOWSKI, Bewley, Dul, Łoktajew

20. ZMARZLIK, Kubera, Pawlicki, Hampel

21. MADSEN, Dudek, Lambert, Woryna