Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Zacięta walka, efektowne wyścigi – to, czego oczekują żużlowi kibice, pojawiło się dziś podczas meczu Zdunek Wybrzeże Gdańsk – H. Skrzydlewska Orzeł Łódź. Gdańszczanie bronili czteropunktowej przewagi i to im się udało. Łodzianie przyjechali nad Bałtyk, jednak nie w głowie było im leżenie na plaży. Po zaciętym pojedynku Zdunek Wybrzeże wygrało 51:39. Nicolai Klindt ojcem zwycięstwa z czternastopunktową zdobyczą, Daniel Kaczmarek dołożył dziesięć oczek i bonus jako drugi najskuteczniejszy zawodnik. Wśród łodzian najlepsi byli Jakub Jamróg i Mateusz Tonder.

 

Pierwszy wyścig ułożył się pozytywnie dla gdańszczan. Na starcie został Rune Holta, do przodu przedarł się Daniel Kaczmarek, do którego dołączył wkrótce Mads Hansen. Holta zjechał z toru w czasie biegu po tym, jak okazało się, że przekroczył krawężnik dwoma kołami. Osamotniony Timo Lahti nie był w stanie dogonić pary gości. W starciu juniorów już pierwszy wiraż okazał się pechowy. Ze startu wyskoczył Aleksander Grygolec, ale koło Mateusza Dula podbiło na krawężniku i zawodnik wpadł w Miłosza Wysockiego. Na torze, by nie wjechać w kolegę, motocykl położył Seweryn Orgacki. Arbiter winnym przerwania uznał Dula i wykluczył go.

W drugim podejściu Grygolec uratował remis dla łodzian, przyjeżdżając ze sporą przewagą nad rywalami. W trzecim biegu gdańszczanie powiększali swoją przewagę. Nicolai Klindt wyskoczył do przodu i udanie odpierał ataki Jakuba Jamroga, a kiedy Polak zabrał mu pozycję, odbił ją. Michael Jepsen Jensen i Niels Kristian Iversen walczyli o punkt, ale to reprezentant gospodarzy był tu górą. Serię zamknęło zwycięstwo podopiecznych Marka Cieślaka w stosunku 4:2 po świetnym starcie Mateusza Tondera i po przedarciu się Mateusza Dula na trzecie miejsce. Po czterech biegach na tablicy wyników widniało 14:10 dla miejscowych zawodników.

Od 5:1 dla H.Skrzydlewska Orła do remisu – tak wyglądał wyścig piąty. Mateusz Tonder miał najlepszy refleks, dołączył do niego Rune Holta. Po błędzie urodzonego w Norwegii zawodnika na drugą pozycję wskoczył Jepsen Jensen. Wkrótce Holta spadł na czwartą pozycję po sprytnym manewrze Madsa Hansena. W szóstym ściganiu było już mniej walki, prowadzący początkowo Nicolai Klindt stracił miejsce na rzecz Jakuba Jamroga. Drugą część zawodów zamknęło pewne od początku podwójne zwycięstwo pary Daniel Kaczmarek-Keynan Rew. To sprawiło, że na przerwę po wyścigu siódmym żużlowcy Zdunek Wybrzeża wyjeżdżali z przewagą 24:18.

Taka różnica punktowa otwierała możliwość użycia rezerwy taktycznej, i tak też się stało, bo w wyścigu ósmym w miejsce Rune Holty pojawił się lepiej dziś spisujący się Jakub Jamróg. Nicolai Klindt nie dał jednak szans rywalom. Za jego plecami zameldował się duet H.Skrzydlewska Orła, co sprawiło, że dystans między zespołami się utrzymał. Fantastyczny start Jakuba Jamróga i Timo Lahtiego w biegu dziewiątym pozwolił im odrobić znaczną część straty punktowej. Keynan Rew gonił Fina, jednak ten nie dał sobie wyrwać dwójki z bonusem. Wiele emocji przyniosło także zamknięcie tej części rywalizacji. Przebudził się Niels Kristian Iversen, który po zamieszaniu na pierwszym łuku wyszedł z tego na prowadzeniu. Za nim jechał duet gospodarzy. Iversena ścigał Jepsen Jensen, będący przez moment na prowadzeniu, jednak Iversen wykorzystał lukę między zawodnikami w czerwonym i niebieskim kasku i powrócił na prowadzenie. Po 2/3 zawodów wynik wynosił 31:29 dla podopiecznych Eryka Jóźwiaka.

Bieg jedenasty to popis Mateusza Tondera, który w pokonanym polu zostawił Jepsena Jensena i Kaczmarka. W dwunastej odsłonie rywalizacji pewne już prawie było podwójne prowadzenie gdańszczan, jednak tuż przed metą błąd zrobił Miłosz Wysocki, co wykorzystał Jakub Jamróg, zmniejszając rozmiary przewagi gospodarzy. Podobnie stało się wyścig później. Nicolai Klindt dobrze ruszył z czwartego pola, Keynana Rew postawiło, jednak opanował motocykl. Tuż przed metą Australijczyk przedarł się przed Nielsa Kristiana Iversena, dając swojej drużynie podwójne zwycięstwo. Dzięki rezultatowi 43:35 przed wyścigami nominowanymi gdańszczanie mieli już po swojej stronie bonus i mogli być niemal pewni zwycięstwa meczowego.

To zwycięstwo stało się faktem po wyścigu czternastym. Gdańszczanie ruszyli najlepiej spod taśmy, wywieźli Nielsa Kristiana Iversena na szeroką. Duńczyk wykorzystał jednak błąd ze strony Madsa Hansena i wskoczył na drugie miejsce. To zmniejszyło rozmiary zwycięstwa Zdunek Wybrzeża, jednak potwierdziło ich końcowy triumf. Bieg piętnasty był już formalnością.

13.kolejka 1.ligi żużlowej

Zdunek Wybrzeże Gdańsk-H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 51:39 (1.mecz 47:43, bonus Zdunek Wybrzeże)

Zdunek Wybrzeże: Daniel Kaczmarek 10+1 (3,3,0,1*,3), Keynan Rew 8+2 (2,2*,1,2*,1), Bartosz Tyburski NS Michael Jepsen Jensen 7 (1,2,2,2), Nicolai Klindt 14 (3,2,3,3,3), Seweryn Orgacki 2 (2,0,0), Miłosz Wysocki 2 (1,0,1), Mads Hansen 8+3 (2*,1*,1*,3,1)

H.Skrzydlewska Orzeł: Timo Lahti 4+1 (1,1,2*,0), Jakub Jamróg 13+1  (2,3,1*,3,2,2), Rune Holta 0 (w,0,0), Mateusz Tonder 11 (3,3,2,3,0,0), Niels Kristian Iversen 7 (0,1,3,1,2), Mateusz Dul 1 (w,1,0), Aleksander Grygolec 3 (3,0,0)

Bieg po biegu:

1. KACZMAREK, Hansen, Lahti, Holta (w) 5:1

2. GRYGOLEC, Orgacki, Wysocki, Dul (w) 3:3 (8:4)

3. KLINDT, Jamróg, Jepsen Jensen, Iversen 4:2 (12:6)

4. TONDER, Rew, Dul, Orgacki 2:4 (14:10)

5. TONDER, Jepsen Jensen, Hansen, Holta 3:3 (17:13)

6. JAMRÓG, Klindt, Lahti, Wysocki 2:4 (19:17)

7. KACZMAREK, Rew, Iversen, Grygolec 5:1 (24:18)

8. KLINDT, Tonder, Jamróg, Orgacki 3:3 (27:21)

9. JAMRÓG, Lahti, Rew, Kaczmarek 1:5 (28:26)

10. IVERSEN, Jepsen Jensen, Hansen, Dul 3:3 (31:29)

11. TONDER, Jepsen Jensen, Kaczmarek, Lahti 3:3 (34:32)

12. HANSEN, Jamróg, Wysocki, Grygolec 4:2 (38:34)

13. KLINDT, Rew, Iversen, Holta 5:1 (43:35)

14. KACZMAREK, Iversen, Hansen, Tonder 4:2 (47:37)

15. KLINDT, Jamróg, Rew, Tonder 4:2 (51:39)

Zawody rozegrano wg II zestawu startowego.

Sędziował: Tomasz Fiałkowski