Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Co jakiś czas powraca temat ścigania zawodników z Rosji w cyklu Grand Prix. Część kibiców uważa, że nie powinni mieć możliwości startów w międzynarodowych rozgrywkach, inni twierdzą, iż skoro zostali dopuszczeni do jazdy w Polsce, to powinni także jeździć w innych zmaganiach. Ważny komunikat w tej sprawie wydała Międzynarodowa Federacja Motocyklowa. Zmian w podejściu do żużlowców z Rosji nie należy się spodziewać.

 

Rosjanie są zawieszeni oczywiście przez wzgląd na wojnę w Ukrainie. Po agresji Rosji władze FIM podjęły decyzję o wykluczeniu zawodników z tego kraju. W związku z tym, mistrzowskiego tytułu wywalczonego w 2021 roku nie mógł bronić Artiom Łaguta.

Wśród dyskusji o rozwoju indywidualnych mistrzostw świata często przewija się temat konieczności powrotu Łaguty oraz Emila Sajfutdinowa. Bez nich Bartosz Zmarzlik ma jeszcze mniejszą konkurencję w walce o kolejne tytuły. Dużą chęć powrotu wyraża pierwszy z wymienionych, który niedawno wspominał nawet, że w związku z tym, że teraz startuje jako Polak, to mógłby zdobywać tytuły dla naszego kraju.

Na tę chwilę nie wydaje się jednak, aby FIM prędko zmieniła swoje stanowisko. Kilkukrotnie na ten temat wspominał już Michał Sikora, który odbywał rozmowy z szefem federacji, Jorge Viegasem. Potwierdzenie można znaleźć w najnowszym komunikacie.

– Rada FIM potwierdza postanowienia, które zapadły 5 marca 2022 roku. Federacja wciąż monitoruje sytuację, biorąc pod uwagę specyfikę sportów motorowych – można przeczytać w oficjalnym stanowisku federacji.

Wiadomo zatem, że Rosjanie szybko do cyklu Grand Prix nie powrócą. Część fanów liczyła, że może być to możliwe poprzez np. przyznanie im miejsc w cyklu Tauron SEC, z którego zwycięzca uzyskuje prawo walki o mistrzostwo świata w kolejnym sezonie. Federacja nie chce jednak widzieć Rosjan w żadnych zmaganiach międzynarodowych.

CZYTAJ TAKZE:

Żużel. Marcin Nowak: To mój najlepszy rok. Nicki będzie ważnym puntem Rzeszowa (WYWIAD) – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. Bewley chciałby stanąć pod taśmą z… Grigorijem Łagutą. “To jeden z moich ulubionych zawodników” – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)