fot. Taylor Lanning
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Zwycięstwem reprezentacji Szwecji zakończył się drugi półfinał Speedway of Nations, który odbył się na torze w duńskim Vojens. Bezpośredni awans do sobotniego finału wywalczyła również drużyna z Czech, a po biegu barażowym – Wielka Brytania, która pokonała Francję. Najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju był Szwed Oliver Berntzon, który zdobył 21 punktów.

 

Analogii do pierwszego półfinału Speedway of Nations było… całe mnóstwo. Czesi od samego początku – kiedy sensacyjnie pokonali podwójnie Brytyjczyków – przewodzili w stawce i jako pierwsi zapewnili sobie bezpośredni awans do finału, choć nie zajęli pierwszego miejsca. Zupełnie jak Finlandia w środę. Szwecja natomiast wygrała cały turniej po podwójnym zwycięstwie w swoim ostatnim biegu, czyli dokładnie tak samo, jak Australia dzień wcześniej. A wielcy faworyci, czyli obrońcy tytułu – Wielka Brytania, wylądowali w biegu barażowym i ostatecznie wybrnęli z niego obronną ręką. Zafundowali swoim fanom dreszczowiec niczym Biało-Czerwoni.

Kolejnego dnia zawody na duńskim torze nie zachwyciły, a mijanek było jak na lekarstwo. Dużo zależało od startu, a jeśli ci nieco słabsi zawodnicy lepiej wystartowali, to tracili pozycje na trasie. I to były te mijanki. Swego rodzaju frycowe zapłacił Matić Ivacić, który spisywał się rewelacyjnie w pierwszej fazie zawodów, a w drugiej części miał świetne starty, ale popełniał ogromne błędy na dystansie. Lider Słowenii prowadził w rywalizacji z Francją i Wielką Brytanią, ale ostatecznie przyjeżdżał na metę na trzecim miejscu.

Powoli, powoli rozkręcali się Brytyjczycy. Po wpadce z pierwszego biegu (porażka 2:7 z Czechami) do porozumienia z torem i swoimi maszynami doszedł Tai Woffinden, który był do samego końca niemal bezbłędny, a co najważniejsze – był bardzo szybki. Tej prędkości brakowało natomiast Robertowi Lambertowi. Zawodnik Apatora Toruń w jednym z biegów wykazał się nie lada niefrasobliwością – w starciu ze znacznie niżej notowanymi Norwegami wjechał w taśmę. Na obronę Lamberta można dodać, że został trochę „wpuszczony” przez rywala – ten się ruszył na starcie, a jadący z drugiego pola Anglik dotknął przednim kołem taśmy.

Strata trzeci punktów właściwie skazała Brytyjczyków na baraż, do którego zakwalifikowali się również Francuzi. Dimitri Berge i David Bellego trzy starty przed barażem wygrywali podwójnie i to raczej oni byli stawiali w roli faworytów. Tym bardziej, że po rundzie zasadniczej byli lepsi od Wielkiej Brytanii o jedno „oczko”. W biegu barażowym Tai Woffinden i brytyjski „joker”, czyli Dan Bewley rozstrzygnęli wszystko na starcie. Na pierwszym łuku Dan Bewley objął prowadzenie, a chwilę potem dołączył do niego Tai Woffinden i angielska para jako ostatnia wjechała do wielkiego finału Speedway of Nations.

Przez moment wydawało się, że wyżej notowanym rywalom nieco krwi napsują Słoweńcy – Maticia Ivacicia wspierali Nick Skorja i Anże Grmek, ale ostatecznie zajęli oni piąte miejsce z dość dużą stratą do czwartej lokaty. Ambitnie prezentowali się również Włosi, a będąc precyzyjnym jeden Włoch – Paco Castagna, który zapisał na swoim koncie sto procent punktów reprezentacji. Punktów w czwartek nie zdobył Daniele Tessari, a do Vojens nie dotarł Nicolas Covatti. Z całkiem niezłej strony pokazali się również Norwegowie, którzy w trybie last minute zastąpili Słowaków. I choć nie odegrali roli większej, niż drugoplanowe, to należą im się brawa za ambicję i chęci.

Zawody finałowe odbędą się w sobotę – 30 lipca – a pojadą w nich Dania, Australia, Finlandia, Polska, Szwecja, Czechy i Wielka Brytania. W piątek zaplanowany jest natomiast młodzieżowy SoN, czyli rywalizacja juniorów.

Drugi półfinał Speedway of Nations:

1. Szwecja 35
Fredrik Lindgren 14 (2,3,0,4,2,3)
Oliver Bertnzon 21 (3,4,3,3,4,4)
Victor Palovaara NS

2. Czechy 34
Vaclav Milik 19 (4,2,4,4,2,3)
Jan Kvech 15 (3,3,2,3,4,0)
Petr Chlupac NS

3. Wielka Brytania 31 +7
Tai Woffinden 19 (0,3,4,4,4,4) +3
Robert Lambert 6 (2,2,2,-,t,-)
Dan Bewley 6 (3,3) +4

4. Francja 32 +2
Dimitri Berge 19 (4,0,3,4,4,4) +2
David Bellego 13 (0,4,0,3,3,3) +0
Mathieu Tressarieu

5. Słowenia 22
Matić Ivacić 17 (4,4,3,2,2,2)
Nick Skorja 3 (0,3,-,0,d,-)
Anże Grmek 2 (2,0)

6. Norwegia 18
Glenn Moi 0 (-,0,u,0,-,-)
Espen Sola 11 (2,2,2,-,3,2)
Lasse Fredriksen 7 (3,2,2,0)

7. Włochy 17
Paco Castagna 17 (4,2,4,2,3,2)
brak zawodnika (-,-,-,-,-,-)
Danielle Tessari 0 (w,t,0,0,0,0)

Bieg po biegu:
1. MILIK, Kvech, Lambert, Woffinden [Czechy – Wielka Brytania 7:2]
2. BERGE, Berntzon, Lindgren, Bellego [Francja – Szwecja 4:5]
3. CASTAGNA, Fredriksen, Sola, Tessari (w/su) [Włochy – Norwegia 4:5]
4. IVACIĆ, Kvech, Milik, Skorja (d4) [Słowenia – Czechy 4:5]
5. BELLEGO, Woffinden, Lambert, Berge [Wielka Brytania – Francja 5:4]
6. BERNTZON, Lindgren, Castagna, Tessari (t) [Szwecja – Włochy 7:2]
7. IVACIĆ, Skorja, Sola, Moi [Słowenia – Norwegia 7:2]
8. MILIK, Berge, Kvech, Bellego [Czechy – Francja 6:3]
9. WOFFINDEN, Berntzon, Lambert, Lindgren [Szwecja – Wielka Brytania 3:6]
10. CASTAGNA, Ivacić, Grmek, Tessari [Włochy – Słowenia 4:5]
11. MILIK, Kvech, Sola, Moi (u3) [Norwegia – Czechy 2:7]
12. WOFFINDEN, Bewley, Castagna, Tessari [Wielka Brytania – Włochy 7:2]
13. BERGE, Bellego, Fredriksen, Moi [Francja – Norwegia 7:2]
14. LINDGREN, Bertnzon, Ivacić, Skorja [Słowenia – Szwecja 2:7]
15. KVECH, Castagna, Milik, Tessari [Czechy – Włochy 6:3]
16. WOFFINDEN, Sola, Fredriksen, Lambert (t) [Norwegia – Wielka Brytania 5:4]
17. BERGE, Bellego, Ivacić, Skorja (d4) [Francja – Słowenia 7:2]
18. BERNTZON, Milik, Lindgren, Kvech [Szwecja – Czechy 6:3]
19. WOFFINDEN, Bewley, Ivacić, Grmek [Wielka Brytania – Słowenia 7:2]
20. BERGE, Bellego, Castagna, Tessari [Włochy – Francja 2:7]
21. BERNTZON, Lindgren, Sola, Fredriksen [Norwegia – Szwecja 2:7]
(o udział w finale) 22. BEWLEY, Woffinden, Berge, Bellego [Wielka Brytania – Francja 7:2]