Piotr Szymko. Foto: Wybrzeże Gdańsk
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Adepci speedwaya i młodzieżowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk mogą liczyć na wsparcie nowego-starego trenera. Opiekunem trójmiejskiego żużlowego narybku w przyszłym sezonie będzie Piotr Szymko. Wychowawca takich zawodników jak Krystian Pieszczek czy Karol Żupiński wraca do klubu po trzech latach przerwy. Stanowisko trenera młodzieży Szymko ma łączyć z funkcją toromistrza.

Szymko przez wiele lat opiekował się młodzieżowcami Zdunek Wybrzeża. Miał także krótką przygodę z seniorską drużyną gdańszczan. W 2014 roku prowadził on gdański klub w rozgrywkach Ekstraligi. Wybrzeże zmagało się w tamtych czasach z ogromnymi problemami finansowymi, w związku z czym liderzy zespołu (Fredrik Lindgren i Leon Madsen) pominęli znaczną część spotkań na ekstraligowym froncie. Także trener Stanisław Chomski po domowej porażce 32:58 z Unią Leszno opuścił ekipę i to właśnie jego w dalszej fazie sezonu zastąpił Szymko. Efekty były mizerne, bowiem drużyna zajęła ostatnie miejsce w tabeli, wygrywając zaledwie dwa z czternastu spotkań (46:44 z Unibaksem Toruń i 45:44 ze Spartą Wrocław).

Jak przypominają klubowe media Wybrzeża, znacznie lepsze wyniki nowy trener gdańskiej młodzieży osiągał na szczeblu juniorskim. W latach 2015-2017 jego podopieczni zdominowali rozgrywki indywidualne i drużynowe w Polsce, zdobywając dwukrotnie złoty medal Pucharu Polski Par Klubowych, złoty i brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski oraz złoty (Bartosz Tyburski), srebrny (Paweł Tyburski) oraz brązowy (Karol Żupiński) Indywidualnych Mistrzostw Polski. Niestety, ze względów zdrowotnych jedynie ostatni z nich miał okazję zaistnieć w seniorskim żużlu.

– Wracam do domu po trzech latach pracy w innych klubach. Pozytywnie zapatruję się na współpracę z Erykiem Jóźwiakiem. Jego osoba była kluczowa przy podejmowaniu decyzji. Zaproponował zarządowi moją kandydaturę, a następnie do mnie zadzwonił i przedstawił plan pracy. Widzę, że mogę mieć w tym swój udział, więc zgodziłem się i podjąłem wyzwanie. Cieszę się z tego. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – przekazał klubowym mediom Szymko. Także prezes gdańskiego klubu nie kryje radości. – Zatrudnienie Piotra było pomysłem Eryka Jóźwiaka. Od początku uznaliśmy, że potrzebne są nam dodatkowe osoby, aby podnieść jakość pracy w klubie. Eryk zaproponował kandydaturę Piotra, dograliśmy szczegóły i wierzymy, że ich wspólna praca przyniesie widoczne efekty – skomentował Tadeusz Zdunek.

Przypomnijmy, że kilka dni temu funkcję menadżera Zdunek Wybrzeża objął były współpracownik m.in. Kacpra Gomólskiego, Nickiego Pedersena czy Tomasza Chrzanowskiego – Eryk Jóżwiak.

JAKUB WYSOCKI