Mecz Argentyna kontra Francja okazał się fantastycznym wydarzeniem kończącym mundial. W tym spotkaniu było wszystko – dramaturgia, łzy oraz grad bramek, ale zwycięzca mógł być tylko jeden! Argentyna pod dowództwem Leo Messiego sięgnęła po swój trzeci upragniony tytuł po 36. latach czekania. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:3, a losy finału rozstrzygnęły rzuty karne. Bohaterem meczu został Kylian Mbappe, który zdobył pierwszego w historii hat-tricka w finałach mistrzostw świata, zostając królem strzelców turnieju.

Bardzo niespodziewany przebieg spotkania miał miejsce w pierwszej połowie. Reprezentacja Argentyny całkowicie zdominowała pierwszą odsłonę gry, nie dopuszczając Francji do gry. W 21. minucie fantastycznym zwodem Di Maria minął Dembele. Francuz próbował ratować piłkę, ale sfaulował Di Marię, który wywalczył rzut karny. Jedenastkę pewnie wykonał Leo Messi, zdobywając szóstą bramkę na tym mundialu. Argentyna po strzelonej bramce nabrała wiatru w żagle i coraz bardziej dyktowała tempo gry. W 36. minucie Albicelestes popisali się fantastycznym kontratakiem. Messi wykonał fantastyczny „magic touch” do Mac Allistera, a ten fantastyczne podanie skierował do skrzydłowego Argentyny. Di Maria bezbłędnie strzelił, wyprowadzając Argentynę na 2:0.

Druga połowa miała podobne oblicze, ale Deschamps rzucił wszystko na jedną kartę, wprowadzając nowych skrzydłowych do gry. Pomysł trenera „trójkolorowych” wypalił, gdyż Francuzi zaczęli tworzyć coraz bardziej klarowne sytuacje. W 79. minucie świetne podanie wykonał Mbappe do Thurama, który został sfaulowany przez Otamendiego. Marciniak zdecydował się podyktować rzut karny, a Kylian Mbappe pewnie zamienił to na bramkę. Już minutę później kapitalny szybki atak wykonali trójkolorowi. Thuram podał do Mbappe, a 23-latek fantastycznym wolejem zdobył bramkę, doprowadzając Francję do remisu na 2:2!

W dogrywce zupełnie odmieniona wyszła Reprezentacja Argentyny. Albicelestes rzucili się do ataku, co przyniosło zamierzony skutek. W 109. minucie świetną obronę zaliczył Hugo Lloris, ale przy dobitce nie miał żadnych szans. Leo Messi mocnym strzałem wyprowadza Argentynę kolejny raz na prowadzenie! 3:2 dla zespołu z Ameryki Południowej! Francuzi jednak rzucili wszystkie siły do przodu. W 116. minucie po strzale Mbappe Montiel zablokował piłkę ręką, więc Szymon Marciniak kolejny raz podyktował rzut karny! Dodatkowo Argentyńczyk otrzymał żółtą kartkę za nieczyste zagranie. Kolejny raz do jedenastki podszedł Kyllian Mbappe, który doprowadził do remisu! CO ZA FANTASTYCZNE SPOTKANIE! Pomimo ostatnich sekund Francuzi próbowali zdobyć kolejną bramkę, ale Martinez obronił sam na sam. Od razu do kontry ruszyli Argentyńczycy, ale Lautaro Martinez nie trafił brami, strzelając z główki. Wobec tego o finale rozstrzygnął konkursów rzutów karnych. Młodzi Francuzi nie wytrzymali ciśnienia – Tchouameni oraz Coman nie wytrzymali ciśnienia, nie strzelając swoich prób. Po 36 latach Argentyna wygrywa Mistrzostwo Świata! Leo Messi kończy przygodę z Mundialem ze zwycięstwem z Mundialu, zdobywając wszystko, co tylko możliwe!