fot. materiały prasowe Orlen Team
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Jakub Przygoński zaczął swoją karierę od rajdów motocyklowych. Jednak wypadek w 2014 roku przebranżowił go do samochodów. Po wypadku zdołał jednak wrócić do formy i odnieść największe sukcesy. Polak cały czas znajduje się w czołówce Rajdu Dakar.

 

Jednym z najlepszych aktualnie polskich zawodników w rajdach terenowych jest Jakub Przygoński. Członek Orlen Teamu zaczynał swoją karierę od motocykli, później jednak przeniósł się do samochodów.

Kariera Jakuba Przygońskiego rozwijała się w bardzo nietypowy sposób. Warszawiak urodzony w 1985 roku rozpoczął swoją karierę dopiero w wieku 13 lat od startów w motocrossowych Mistrzostwach Polski. W 2007 roku po raz pierwszy wystartował w eliminacjach Mistrzostw Świata Cross Country, biorąc udział w pustynnym rajdzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich został członkiem Orlen Teamu. Rok później został wicemistrzem świata w klasie Over 450 Rally Sport Production. Cały czas nie porzucając startów na motocyklach. Rok 2008 był również początkiem startów Przygońskiego w zawodach driftingowych. W wieku 24 lat warszawiak zaliczył swój debiut w Rajdzie Dakar.

Problemy pojawiły się w 2014 roku, kiedy podczas motocyklowego rajdu Abu Dhabi złamał kręgosłup. Polska społeczność motosportowa była wtedy wciąż zszokowana po rajdzie Ronde Di Andora w 2011 roku, kiedy wypadkowi uległ Robert Kubica. Jednak na szczęście po wielu miesiącach rehabilitacji Jakub Przygoński zdołał wrócić do ścigania zdecydowanie wcześniej, bo już w 2015 roku kończąc tym samym przygodę ze startami na motocyklach.

Jednak przesiadka do samochodu rajdowego wyszła reprezentantowi Orlen Teamu na dobre. W latach 2016 i 2017 zajął on odpowiednio 15. i 7. miejsce w tej kategorii, a także został wicemistrzem w kategorii Cross Country. Również w drifcie Przygoński po powrocie do ścigania cały czas odnosił sukcesy. W 2015 roku został po raz pierwszy Mistrzem Polski i powtórzył ten wyczyn dwa lata później. Sezon 2018 przyniósł największe sukcesy w karierze Polaka. Po raz kolejny poprawił pozycję w Rajdzie Dakar kończąc zmagania na 5. miejscu. Drugi raz z rzędu zdobył również driftingowe Mistrzostwo Polski. W tym samym roku zdołał również zdobyć puchar świata Cross Country.

W późniejszych latach Przygoński zdołał jedynie poprawić swoją pozycję w Rajdzie Dakar. W 2019 roku zdobywając najlepszą w karierze – czwartą pozycję. Polak wielokrotnie ukazywał się środowisku motosportowemu również poza zawodami. W 2017 roku brał udział w dubbingu filmu Auta 3 czytając postać Bubbay Wheelhouse’a.

Kariera Jakuba Przygońskiego pokazuje, że można odnieść duże sukcesy, nie zaczynając swojej kariery w bardzo młodym wieku. Polak w trakcie swojej kariery przebranżowił się z rajdów motocyklowych na samochodowe. W mocnym stopniu przyczynił się do tego wypadek z 2014 roku. Po kontuzji jednak Przygoński zdołał wrócić silniejszy i odniósł swoje dotychczasowe największe sukcesy. Miejmy nadzieję, że w następnych latach uda się Polakowi wygrać Rajd Dakar.

Materiał zrealizowany przy współpracy z grupą Orlen – czołowym sponsorze polskiego sportu

#współpracareklamowa