Fot. formula1.com
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Cały wyścig w Abu Dhabi kontrolował Max Verstappen. Walka o wicemistrzostwo w klasyfikacji konstruktorów była zacięta, jednak drugie miejsce Charlesa Leclerca i trzecie George’a Russella dały Mercedesowi wicemistrzostwo. Sezon 2023 przechodzi do historii.

 

Przed ostatnim wyścigiem sezonu najważniejszymi kwestiami do rozstrzygnięcia pozostały czwarte miejsce w klasyfikacji kierowców i wicemistrzostwo konstruktorów. Już w kwalifikacjach zadania nie ułatwił sobie i swojemu zespołowi Carlos Sainz, który zakwalifikował się dopiero na 16. pozycji. Jednak jego kolega z Ferrari – Charles Leclerc po raz piąty z rzędu ustawił swój bolid w pierwszym rzędzie. Mercedesy poradziły sobie podobnie w kwalifikacjach, George Russell zajął P4, a Lewis Hamilton P11, co zwiastowało ciekawą walkę przy różnicy czterech punktów między tymi zespołami. Walczący z zawodnikami Ferrari w klasyfikacji kierowców Lando Norris i Fernando Alonso, zajęli w czasówce odpowiednio piąte i siódme miejsce.

Tuż po starcie Charles Leclerc próbował atakować Maxa Verstappena, jednak bezskutecznie. Lando Norris zdołał wyprzedzić zarówno Russella, jak i Oscara Piatriego. Fernando Alonso utrzymał się na swojej pozycji, Sainz zyskał trzy miejsca, a Hamilton przesunął się na punktowaną 10. pozycję. Max Verstappen zaczął uciekać natomiast reszta kierowców trzymała się w pociągu DRS. George Russell zaczął atakować Oscara Piastriego, jednak Australijczyk zaciekle się bronił. Na 11. okrążeniu Piastri przyblokował koło dzięki czemu Russell mógł spokojnie objąć czwartą pozycję.

Bardzo szybko rozpoczęły się pierwsze zjazdy do boksów, pierwsza większa grupa odwiedziła swoich mechaników już na 14. kółku. Okrążenie później zjechali również George Russell i Lando Norris, jednak bardzo długo wymiana opon zajęła ekipie McLarena, przez co kierowca Mercedesa wyprzedził swojego rodaka. ostatni z czołówki zjechał Charles Leclerc. Mimo dużej siły podcięcia, kierowca Ferrari zdołał wyjechać tuż przed przeciwnikiem z Mercedesa. Kierowcy się rozjechali. Carlos Sainz na 24. kółku wyjechał na 16. miejscu na drugim komplecie twardych opon.

Na 34. okrążeniu rozpoczęła się druga seria zjazdów. Różnice między kierowcami znów zmalały, jednak tym razem nie doszło do żadnych roszad. Dziesięć kółek przed końcem Sergio Perez zdołał wydrzeć czwarte miejsce. Ferrari liczyło na samochód bezpieczeństwa, który się nie pojawił, przez co Sainz miał zrujnowany strategicznie wyścig. Sergio Perez za kolizję z Norrisem otrzymał 5 sekund kary, co praktycznie odpierało ostatnie szanse dla Ferrari na zdobycie wicemistrzoswa. Cztery okrążenia przed końcem Sergio Perez wyprzedził Russella na torze. Charles Leclerc przepuścił Meksykanina, żeby ten uciekał. Różnica była niewystarczająca i nie miało to żadnego znaczenia dla klasyfikacji generalnej.

Tak zakończył się finał sezonu Formuły 1 w 2023 roku. Charles Leclerc próbował działać zespołowo, aby Ferrari zdobyło wicemistrzostwo, jednak nie udało mu się to i ostatecznie to Mercedes zgarnął drugie miejsce w klasyfikacji. W klasyfikacji kierowców przegrał z Fernando Alonso pod względem liczby trzecich miejsc, przez co to Hiszpan skończył czwarty, Sainz po bardzo słabym występie spadł aż na P7. Pojedynek między McLarenem, a Aston Martinem spokojnie wygrali ci pierwsi. Teraz czekają nas trzy miesiące przerwy, po których stawka może kompletnie się odwrócić, jednak na powrót Formuły 1 musimy poczekać do lutego.

Wyniki Grand Prix Abu Dhabi:

1. Max Verstappen

2. Charles Leclerc

3. George Russell

4. Sergio Perez

5. Lando Norris

6. Oscar Piastri

7. Fernando Alonso

8. Yuki Tsunoda

9. Lewis Hamilton

10. Lance Stroll

11. Daniel Ricciardo

12. Esteban Ocon

13. Pierre Gasly

14. Alexander Albon

15. Nico Hulkenberg

16. Logan Sargeant

17. Guanyu Zhou

18. Carlos Sainz

19. Valtteri Bottas

20. Kevin Magnussen

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – 575 punktów

2. Sergio Perez – 285 pkt.

3. Lewis Hamilton – 234 pkt.

4. Fernando Alonso – 206 pkt.

5. Charles Leclerc – 206 pkt.

6. Lando Norris – 205 pkt.

7. Carlos Sainz – 200 pkt.

8. George Russell – 175 pkt.

9. Oscar Piastri – 97 pkt.

10. Lance Stroll – 74 pkt.

11. Pierre Gasly – 62 pkt.

12. Esteban Ocon – 58 pkt.

13. Alexander Albon – 27 pkt.

14. Yuki Tsunoda – 17 pkt.

15. Valtteri Bottas – 10 pkt.

16. Nico Hulkenberg – 9 pkt.

17. Daniel Ricciardo – 6 pkt.

18. Guanyu Zhou – 6 pkt.

19. Kevin Magnussen – 3 pkt.

20. Liam Lawson – 2 pkt.

21. Logan Sargeant – 1 pkt.

22. Nyck De Vries – 0 pkt.

Klasyfikacja konstruktorów:

1. Red Bull – 860 pkt.

2. Mercedes – 409 pkt.

3. Ferrari – 406 pkt.

4. McLaren – 302 pkt.

5. Aston Martin – 280 pkt.

6. Alpine – 120 pkt.

7. Williams – 28 pkt.

8. Alpha Tauri – 25 pkt.

9. Alfa Romeo – 16 pkt.

10. Haas – 12 pkt.