Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Niedzielne mecze 3.kolejki Metalkas 2.Ekstraligi zapowiadają się niezwykle interesująco. Wracają derby Podkarpacia, a w Bydgoszczy H.Skrzydlewska Orzeł Łódź powalczy o zmianę ostatniej pozycji ligowej tabeli. Czy Nicki Pedersen wskaże kolegom drogę do pokonania krośnian? Czy Benjamin Basso, który wraca do Bydgoszczy w łódzkich barwach, zdradzi kolegom sekrety toru przy Sportowej?

 

Abramczyk Polonia Bydgoszcz-H.Skrzydlewska Orzeł Łódź (niedziela, 28 kwietnia, godz. 14.00, Canal+Online)

Bydgoszczanie to trzeci zespół rozgrywek. O ile ich występ na własnym obiekcie przeciwko Arged Malesa Ostrowowi był bardzo udany, to już wyprawa do Krosna skończyła się mniej szczęśliwie. W obu spotkaniach Tomasz Bajerski mógł polegać na Andreasie Lyagerze i Kaiu Huckenbecku. To oni zapisywali na swoim koncie najlepsze rezultaty. Pytanie tylko, czy po wczorajszym uczestnictwie w Speedway Grand Prix Chorwacji w Goričan Kai Huckenbeck nie będzie odczuwał skutków podróży i nie dopadnie go „syndrom Jasona Crumpa”? Dla zespołu byłaby to spora strata.

Łodzianie obecnie zajmują ostatnie miejsce wśród zespołów Metalkas 2.Ekstraligi. Do tej pory odjechali tylko jeden mecz, czyli potyczkę z Texom Stalą Rzeszów. W nim najskuteczniejszymi zawodnikami byli Oliver Berntzon (10+1), Benjamin Basso (osiem oczek) i Daniel Kaczmarek, zdobywca 7 punktów. Zła wiadomość dla tego zespołu jest taka, że ostatnie mecze nad Brdą oznaczały dla nich przegrane. W ubiegłym sezonie wywieźli zaledwie 41 oczek, dwa lata temu 44, w sezonie 2021 były to 42 punkty. Czy tym razem powalczą o lepszy rezultat? Ich tajną bronią może być właśnie Benjamin Basso, który dwa ostatnie sezony spędził właśnie w Bydgoszczy. Czy łodzianie skorzystają ze wskazówek kolegi, by wspiąć się w górę ligowej tabeli?

Texom Stal Rzeszów-Cellfast Wilki Krosno (niedziela, 28 kwietnia, godz. 14.00, Canal+Sport 5)

W ostatnich latach nie oglądaliśmy derbów Podkarpacia. Kiedy w ubiegłym sezonie Cellfast Wilki ścigały się w PGE Ekstralidze, Texom Stal walczyła w ówczesnej 2.lidze. Także dwa lata temu te zespoły walczyły na innych ligowych szczeblach. By wspomnieć ostatnią taką potyczkę. trzeba cofnąć się do 2020 roku. W 2.lidze (obecna Krajowa Liga Żużlowa) padł wówczas w Rzeszowie niezbyt przyjemny dla Żurawi rezultat: przegrały aż 27:63. Czy w tym sezonie wynik będzie mniej bezlitosny? Spróbują o to zadbać Nicki Pedersen i spółka.

Gospodarze odbyli zaledwie jedno spotkanie tegorocznego sezonu. Na swoim terenie przyszło im gościć łodzian, okazali się jednak bardzo niegościnni. Wygrali bowiem aż 54:36. O ich zwycięstwie zdecydował m.in.skandynawski kontyngent, czyli Nicki Pedersen (13 punktów z bonusem) i Jacob Thorssell (14 oczek). Ich drugie spotkanie, czyli wyjazd do Rybnika, został przełożony na najbliższy wtorek, 30 kwietnia. Dwa zdobyte do tej pory meczowe punkty dały im czwarte miejsce w ligowym zestawieniu.

Krośnianie mają za sobą owocną wyprawę do Gdańska w 1.kolejce tegorocznych rozgrywek. Znad morza przywieźli rezultat 47:43 i dwa punkty do ligowej tabeli. Okazało się, że siła zespołu opiera się na niezawodnym właściwie Václavie Milíku, do którego dołączył obecnie Norbert Krakowiak. Także Dimitri Bergé wspiera zespół swoimi wynikami. To ten tercet zdecydował o wyniku w nadmorskim mieście. W drugiej kolejce Wilki podejmowały na swoim obiekcie gości z Bydgoszczy. Tutaj do Czecha i Francuza pod względem wyniku punktowego przyłączył się Jonas Seifert-Salk. Jak ci zawodnicy poradzą sobie teraz w meczu w stolicy województwa? Osiągane przez nich wyniki pozwoliły na zajęcie obecnie drugiego miejsca w tabeli z czterema meczowymi punktami na koncie.

Oczy kibiców obu ekip będą z pewnością zwrócone na Patryka Wojdyłę. Jest on przecież wychowankiem rzeszowskiego zespołu, który po raz kolejny weźmie udział w podkarpackich derbach, po raz kolejny po stronie Wilków. Cztery lata temu znajomość toru dała mu komplet piętnastu punktów i miano najskuteczniejszego krośnieńskiego zawodnika. Czy i tym razem przyczyni się do zwycięstwa swoich kolegów i pogrążenia macierzystego klubu?

Awizowane składy:

Abramczyk Polonia: 9. Andreas Lyager, 10. Tim Sørensen, 11. Mateusz Szczepaniak, 12. Kai Huckenbeck, 13. Krzysztof Buczkowski, 14. Olivier Buszkiewicz, 15. Franciszek Karczewski

H.Skrzydlewska Orzeł: 1. Oskar Polis, 2. Benjamin Basso, 3. Tomasz Gapiński, 4. Daniel Kaczmarek, 5. Oliver Berntzon, 6. Mateusz Bartkowiak, 7. Aleksander Grygolec

Texom Stal: 9. Marcin Nowak, 10. Nicki Pedersen, 11. Jacob Thorssell, 12. Jesper Knudsen, 13. Krystian Pieszczek, 14. Bartosz Curzytek, 15. Konrad Mikłoś

Cellfast Wilki: 1. Norbert Krakowiak, 2. Jonas Seifert-Salk, 3. Václav Milík, 4. Patryk Wojdyło, 5. Dimitri Bergé, 6. Piotr Świercz, 7. Szymon Bańdur