Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Kluby na zapleczu PGE Ekstraligi nie próżnowały na rynku transferowym jeśli chodzi o zawodników U24. Wszystkie osiem zespołów zdecydowało się na zmiany na tej pozycji. Część wynikała z wieku poprzedników, a część z zawirowań transferowych.

Zmieniła się nazwa drugiego poziomu rozgrywkowego w Polsce, ale zmiany miały miejsce także w składach klubów. Wszystkie zespoły sprowadziły żużlowca na pozycję u24. Dla kogo te zmiany okażą się korzystne?

Posiłki z PGE Ekstraligi

Dwa kluby zdecydowały się na pozyskanie zawodników, którzy rok temu ścigali się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Texom Stal podpisała kontrakt z Mateuszem Świdnickim, natomiast Arged Malesa z Wiktorem Jasińskim. Dla wychowanka ebut.pl Stali będzie to ostatni sezon na pozycji u24. Ekipa z Ostrowa wydaje się dobrym miejscem żeby na dobre pokazać swój potencjał. Jasiński w dwóch ostatnich sezonach dwa razy startował w Ostrowie w rozgrywkach Ekstraligi u24. W 2022 roku zdobył 6 punktów w 4 startach. Lepiej wypadł rok później, kiedy był liderem drużyny i przy jego nazwisku widniał wynik 14 „oczek” w 6 biegach. W PGE Ekstralidze wykręcił średnią 1,104. Miał dobre momenty jak występ przeciwko ZOOLeszcz GKM-owi. Może okazać się ciekawym wzmocnieniem ostrowskiego zespołu.

W jeszcze innej sytuacji jest Mateusz Świdnicki, który trafił do Texom Stali. Dobrze zapowiadający się junior zanotował bardzo zły pierwszy sezon jako senior. Na 27 startów wygrał zaledwie jeden. W całym sezonie zgromadził 14 punktów i 2 bonusy. Dla porównania w sezonie 2022 po 4 kolejkach przekroczył próg osiągnięty w tym roku. W tegorocznym cyklu IMP wychowanek Włókniarza miał okazję startować na torze w Rzeszowie. Wówczas w 5 biegach zdobył punkt. To, że Świdnicki ma duży potencjał pokazał jako junior, teraz musi udowodnić to jako senior. Dobrą okazją będzie jazda na zapleczu PGE Ekstraligi.

Duże talenty

Spadkowicz z PGE Ekstraligi postawił na rewelację ubiegłego sezonu, czyli Jonasa Seiferta – Salka. Duńczyk ma zastąpić Mateusza Świdnickiego, któremu zupełnie nie wyszły rozgrywki 2023 w najwyższej klasie rozgrywkowej. 23-latek zadebiutował w 1. lidze w poprzednim sezonie i od razu stał się rewelacją ligi. Zajął 13. miejsce pośród najskuteczniejszych zawodników ligi. Wykręcił średnią 1,986 i był bardzo łakomym kąskiem na rynku transferowym. Ostatecznie trafił do Krosna. W lidze Seifert – Salk nie miał okazji startować na torze przy ulicy Legionów. W tym roku poznał większość owali rywali. Na wyjazdach radził sobie niewiele gorzej niż u siebie na co wskazuje średnia 1,917. Duńczyk może okazać się najlepszym żużlowcem u24.

Norick Bloedorn po sezonach w Landshut przeniósł się do Inpro ROW-u. Młody Niemiec był ciekawą opcją na rynku transferowym, ale ostatecznie zdecydował się na ekipę z Rybnika. Podobnie jak Duńczyk jest kandydatem na najlepszego zawodnika u24 w Speedway 2. Ekstralidze. Dotychczas dwa razy w lidze startował na torze w Rybniku. Pierwsze zawody nie poszły po jego myśli, bowiem zdobył zaledwie 3 punkty. Zdecydowanie lepiej było w tym roku, kiedy to w 6 startach zapisał na swoim koncie 10 punktów. Bloedorn pierwszy raz w polskiej lidze będzie ścigał się poza Landshut. Co ciekawe w pierwszym sezonie w 1. lidze miał lepszą wyjazdową średnią niż obecnie. Mimo wszystko jest to ciekawy ruch, który może pomóc rybniczanom w walce o najwyższe cele.

Zagraniczny potencjał

Abramczyk Polonia, Energa Wybrzeże i H. Skrzydlewska Orzeł – te drużyny postawiły na zagranicznych zawodników. Każdy z nich ma coś do udowodnienia. Najlepiej z nich w polskiej lidze pokazał się Tim Soerensen. Duńczyk w poprzednim sezonie był 11. najskuteczniejszym żużlowcem 2. ligi. Wykręcił średnią 2,051 i to on ma za sobą najwięcej biegów. Zarówno Benjamin Basso jak i Tom Brennan byli na zapleczu PGE Ekstraligi, ale nie byli pewni wyjazdu na tor. Duńczyk był w składzie 17 razy, ale zaliczył zaledwie 36 biegów. Brytyjczyk ma za sobą tylko 17 startów. Obaj nie byli sklasyfikowani. Teraz gdy będą pewni startów mogą pokazać pełnie możliwości. W sezonie 2023 mieli mecze, które wskazywały na ich potencjał. Basso przeciwko Enea Falubazowi zdobył 7 punktów i 2 bonusy, natomiast Brennan przeciwko Abramczyk Polonii zanotował 9 „oczek” i 2 bonusy.

Polska nadzieja

Ekipa z Poznania zakontraktowała na pozycję u24 Mateusza Dula. „Skorpiony” jako jedyne postawiły na świeżo upieczonego seniora. Były zawodnik H. Skrzydlewska Orła zaliczył średnią 1,320, co było wynikiem lepszym niż Jonas Jeppesen, a niewiele gorszym niż Francis Gusts. Kapitalnie zaprezentował się na wyjeździe w Landshut, kiedy to zapisał na swoim koncie 11 punktów. W tym sezonie miał okazję wystąpić na torze w Poznaniu. Wówczas zdobył 3 „oczka” i bonus w 4 startach. Przy Polaku może być najwięcej znaków zapytania, ale jeżdżąc jako junior kilka razy potrafił pozytywnie zaskoczyć.