Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Już w najbliższą sobotę reprezentacja Polski wystąpi w Finale A Drużynowych Mistrzostw Europy. Z tego powodu kadrowicze w prawie pełnym składzie spotkali się na treningu w Gdańsku, gdzie będą miały miejsce także same zawody. Jednym z zawodników startujących w sobotnich DME jest Wiktor Przyjemski. W rozmowie z nami podzielił się swoją opinią na temat gdańskiego owalu oraz rywali, z którymi reprezentacja zmierzy się w sobotę.

 

Drużynowe Mistrzostwa Europy są organizowane przez FIM Europe od 2022 roku. Pierwsza edycja odbyła się Poznaniu, gdzie po złoto sięgnęli Polacy, którzy pewnie pokonali w finale reprezentacje Danii, Wielkiej Brytanii i Szwecji. W tym roku została zmieniona nieco formuła zawodów i żeby wystartować w walce o medale w Wielkim Finale w niemieckim Stralsund, Biało-Czerwoni będą musieli najpierw zmierzyć się w Gdańsku w Finale A. Aby lepiej przygotować się do zawodów, kadrowicze trenera Rafała Dobruckiego wzięli udział w środę w treningu na stadionie przy ulicy Zawodników 1.

– W nocy trochę padał deszcz i kilka miejsc na torze było dość przyczepnych, ale podejrzewam, że na zawodach to może wyglądać trochę inaczej. Jednak jestem zadowolony, że mogłem wziąć udział w tym treningu. Na początku sezonu tak naprawdę każda jazda się liczy. Tor w Gdańsku jest dość specyficzny i niełatwy, ale ja lubię na nim jeździć i czuję się tam dość swobodnie – podsumował trening Wiktor Przyjemski.

We wspomnianym już Finale A Polacy zmierzą się z ekipami ze Szwecji, Łotwy i Francji. Głównymi rywalami podopiecznych Rafała Dobruckiego w walce o awans wydają się być Skandynawowie, w szeregu których wystąpią między innymi Fredrik Lindgren czy Antonio Lindbaeck. W reprezentacji Łotwy z kolei najmocniejszym punktem może być kapitan, występujących w PGE Ekstralidze, Cellfast Wilków Krosno – Andrzej Lebiediew. Nie można też zapominać o Francji, którą reprezentują między innymi David Bellego i Dimitri Berge, czyli dwaj mocni zawodnicy z polskiej 1. ligi.

– Widziałem, że Szwedzi wystawili mocny skład, ale należy traktować równo każdego przeciwnika. Myślę, że rola gospodarza może nam też pomóc w tych zawodach. Ja przed swoim startem nadmiernie nie przejmuję się tym, co będzie. Po prostu postaram się zaprezentować, jak najlepiej i mam nadzieję, że uda nam się awansować dalej.

Dla juniora Abramczyk Polonii Bydgoszcz sobotnie DME nie będą pierwszą jazdą w seniorskiej reprezentacji Polski. Przyjemski debiutował w niej 2022 roku podczas towarzyskiego spotkania Polska – Reszta Świata, notując bardzo dobrą zdobycz punktową. Młody zawodnik udanie rozpoczął starty także w obecnym sezonie, co może napawać optymizmem przed kolejnymi zawodami.

– Początek roku miałem całkiem dobry. Występ w Kryterium Asów nie poszedł co prawda po mojej myśli, ale później w sparingu z Krosnem zaprezentowałem się już dużo lepiej. Pierwszy mecz ligowy też wyszedł fajnie pomimo tego, że warunki na torze trochę nas zaskoczyły. Mogło być oczywiście lepiej, ale na początku sezonu potrzebujemy jeszcze treningów, na które nie zawsze pozwala pogoda. Dlatego teraz w tym okresie trzeba się skupić na tym, aby jak najwięcej jeździć – podsumował Wiktor Przyjemski.

Bilety na zawody w Gdańsku wciąż są dostępne. Sprzedaż internetowa prowadzona jest na stronach: bilety.speedwayevents.pl oraz ebilet.pl.

15 kwietnia 2023 r. FINAŁ A – Gdańsk

Szwecja: 1. Fredrik Lindgren, 2. Antonio Lindbaeck, 3. Jacob Thorssell, 4. Oliver Berntzon, 17. Phillip Hellstroem-Baengs (U-21)

Łotwa: 5. Andrzej Lebiediew, 6. Jewgienij Kostygow, 7. Danił Kołodinski, 8. Oleg Michaiłow, 18. Francis Gusts (U-21)

Polska: 9. Szymon Woźniak, 10. Jakub Miśkowiak, 11. Jarosław Hampel, 12. Dominik Kubera, 19. Wiktor Przyjemski (U-21)

Francja: 13. David Bellego, 14. Dimitri Berge, 15. Mathieu Tresarieu, 16. Steven Goret, 20. Mathias Tresarieu (U-21)

15 kwietnia 2023 r. FINAŁ B – Pardubice

Wielka Brytania: 1. Daniel Bewley, 2. Adam Ellis, 3. Tom Brennan, 4. Richie Worrall, 17. brak zawodnika

Dania: 5. Mikkel Michelsen, 6. Rasmus Jensen, 7. Frederik Jakobsen, 8. Andreas Lyager, 18. Emil Breum (U-21)

Czechy: 9. Jan Kvech, 10. Eduard Krcmar, 11. Petr Chlupac, 12. Vaclav Milik, 19. Daniel Klima (U-21)

Ukraina: 13. Marko Lewiszyn, 14. Witalij Łysak, 15. Stanisław Ogorodnik, 16. Nazar Fedorczuk, 20. Nazar Parnicki (U-21)