Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Powrót „Magica” do ligi angielskiej stał się faktem. Wychowanek Betard Sparty będzie reprezentował barwy klubu z Oxfordu. Dla Janowskiego będzie to pierwszy sezon w Wielkiej Brytanii od 2015 roku. Jak wówczas radził sobie reprezentant Polski?

 

Liga angielska ponownie rośnie w siłę. Rok temu w tych rozgrywkach startowali Emil Sajfutdinow czy Artiom Łaguta. Teraz na powrót zdecydował się Maciej Janowski. Polak po tym jak nie znalazł się w składzie stałych uczestników cyklu Grand Prix postawił na jazdę w kolejnej lidze zagranicznej. Nie będzie to dla niego pierwsze spotkanie z brytyjskimi rozgrywkami. W poprzednich sezonach reprezentował barwy Swindon Robins, King’s Lynn Stars i Poole Pirates. Ostatni raz ścigał się tam w 2015 roku.

Mistrzowska seria

Janowski dołączył do „Piratów” w 2013 roku i już w pierwszym sezonie zdobył drużynowy tytuł mistrzowski, chociaż fazę zasadniczą zakończyli na 4. miejscu. W finale dwukrotnie pokonali Birmingham Brummies. Oprócz Polaka w składzie ekipy z Poole byli między innymi Darcy Ward czy Greg Hancock. W kolejnym sezonie do Janowskiego dołączył kolejny Polak – Przemysław Pawlicki. Poole Pirates wygrało fazę zasadniczą, ale miało tyle samo punktów, co King’s Lynn Stars. To właśnie z tą drużyną spotkali się w półfinale. Dwumecz był bardzo wyrównany. „Piraci” okazali się lepsi i to oni ponownie pojechali w finale. W decydującej fazie zmierzyli się z Coventry Bees. Ponownie wygrali oba spotkania i tym samym obronili tytuł. W zespole pojawił się apetyt na hat tricka.

Ostatni sezon

Przed rozgrywkami 2015 kontrakty w Poole podpisali: Kacper Gomólski, Davey Watt czy Dakota North. Zabrakło Przemysława Pawlickiego i zawieszonego Darcy’ego Warda. Mimo tego zespół bardzo dobrze wszedł w sezon ligowy. Janowski w pierwszym spotkaniu zanotował 8 punktów i bonus w 4 startach. W 3. meczu przeciwko Coventry Bees „Magic” wycofał się po swoim drugim starcie. Uraz spowodował, że Polaka zabrakło w 5 meczach swojej drużyny. Bilans bez dwukrotnego Mistrza Polski to 2 zwycięstwa, remis i 2 porażki. Wychowanek klubu z Wrocławia wrócił w wielkim stylu – zdobył komplet przeciwko Leicester Lions. Kolejny raz był niepokonany w starciu z King’s Lynn Stars. Wówczas zapisał na swoim koncie 13 punktów i 2 bonusy. Lipiec nie zaczął się dobrze dla zespołu z Poole. Zaliczyli serię 3 porażek z rzędu. Przełamanie przyszło przeciwko Wolverhampton Wolves. W tym meczu „Magic” także mógł pochwalić się kompletem. Po 28 meczach „Piraci” zakończyli fazę zasadniczą ponownie na pierwszym miejscu. W półfinale zmierzyli się z Coventry Bees. Starcie w Coventry zakończyło się remisem, ale w rewanżu w Poole gospodarze nie pozostawili złudzeń i wygrali aż 58:31. W tym spotkaniu nieco słabiej radził sobie Janowski, ale mimo tego jego drużyna zameldowała się 3 raz z rzędu w finale. Tam czekała na nich ekipa Belle Vue Aces. Dwumecz był bardzo wyrównany. Pierwszy mecz nie należał do udanych dla Polaka – 4 punkty i bonus w 4 startach. Starcie zakończyło się remisem 46:46. Wszystko rozstrzygało się na torze w Poole. Od mocnego uderzenia rozpoczęli gospodarze, którzy wygrali dwa razy 5:1. Biegi od 4 do 6 padły łupem „Asów” i ponownie sytuacja stała się bardzo wyrównana. Następnie ponownie szalę zwycięstwa zaczęli przechylać na swoją korzyść miejscowi, aż po 14. biegu mogli świętować 3 tytuł mistrzowski w ciągu 3 lat. Maciej Janowski odjechał 23 mecze i  zakończył sezon ze średnią 2,333, co było drugim wynikiem w całych rozgrywkach. Jak się okazało był to ostatni sezon Polaka w lidze angielskiej aż do 2024 roku.