fot. Sebastian Daukszewicz
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Nastał dzień, na który fani żużla w całej Polsce czekali z niecierpliwością. Polonia Piła podjęła dzisiaj w sparingu Orzeł Łódź. Górą okazała się drużyna z Łodzi, lecz już na początku meczu doszło do niecodziennej sytuacji.

 

Zaplanowany pierwotny na godzinę 15 mecz rozpoczął się z półgodzinnym opóźnieniem. Drużyna gospodarzy zgłosiła do jazdy wszystkich podstawowych zawodników, a w drużynie przyjezdnych zabrakło Benjamina Basso oraz Luke’a Beckera. Tuż przed startem do pierwszego biegu na stadionie poinformowano, że w zawodach udziału nie weźmie Adam Ellis oraz Jonas Jeppesen. Jeden z zawodników nie miał przy sobie aktualnych badań lekarskich, a u drugiego brakowało licencji. W związku tym od początku szansę otrzymał rezerwowy Błażej Wypior.

Żużel. Częstochowa wygrała z Bydgoszczą. Inauguracja pod Jasną Górą

Już pierwszy bieg w nowym sezonie pozwolił kibicom zapaść w pamięć. Zakończył się on niepełnym wynikiem gdyż upadek na tor zaliczył Błażej Wypiór, a na drugiej pozycji zdefektował Oskar Polis. Łącznie po pierwszej serii zawodnicy uzbierali cztery literki, gdyż w drugim biegu na tor upadł Dawid Grzeszczyk, a w następnej gonitwie do mety nie dojechał Jonas Knudsen. Zawodnicy Orła prowadzili 15:8.

Żużel. W Metalkas 2. Ekstralidze chce się odbudować. Zdradził, dlaczego wybrał Orła

Na początek drugiej serii startów wspaniale zaprezentował się Norbert Kościuch, który po raz drugi minął metę jako pierwszy. Niestety za chwile w Pile nastąpiła awaria maszyny startowej i kolejne wyścigi miały rozpoczynać się na… chorągiewkę! Na szczęście przed 6 gonitwą problemy udało się zażegnać i zawodnicy startowali standardowo spod taśmy. Miejscowi zawodnicy zapewnili jednak kolejne „atrakcje” dla kibiców. W trakcie biegu defekt zaliczył Musielak, a Wiktor Trofimow będąc na drugiej pozycji przed samą metą zaliczył upadek przez co linie przekroczył jedynie jego motocykl, a sam Polak został wykluczony. Na koniec drugiej serii Knudsen i Gilkes pokonali Berntzona i Orgackiego zapewniając pierwsze podwójne zwycięstwo swojej drużynie.

Żużel. Kurtz najlepszy w Manchesterze! Słaby występ Polaków

Trzecia seria nadal rozgrywała się pod kontrolą gości. Zawodnicy Orła pokazali, że nie bez powodu startują w wyższej klasie rozgrywkowej i wygrali wszystkie trzy gonitwy. Jonas Knudsen po raz kolejny nie ukończył wyścigu gdyż tuż przed startem zdefektowała mu maszyna. Pierwszy raz punkty stracił rewelacyjny dotychczas Kościuch zjeżdżając z toru na trzecim okrążeniu. Zdecydowano następnie, że mecz zostanie zakończony po 13 biegach.

Żużel. Jego kontrakt był wielką niespodzianką. Dostanie swoją szansę?

W serii kończącej pierwszy w tym roku sparing na początek Polis i Gapiński bez problemów rozprawili się z pilskim duetem. Do 12 gonitwy Orzeł wypuścił jedynie Seweryna Orgackiego, a Knudsen nie pojawił się na torze przez co mieliśmy po raz trzeci niepełny wynik w biegu. W wyścigu dwóch młodzieżowców lepszy okazał się Tobiasz J. Musielak. Na sam koniec ścigania defekt na starcie zanotował Oliver Berntzon, a Tomasz Gapiński nie dał szans rywalom ustalając wynik meczu na 28:47.

Enea Polonia Piła – H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 28:47

Enea Polonia: Dan Gilkes 6+1 (1,2*,1,1,1), Norbert Kościuch 6 (3,3,d), Wiktor Trofimow jr 7 (1,w,2,2,2), Dawid Grzeszczyk 0 (u,-,0,0), Tobiasz J. Musielak 6 (3,d,3), Jonas Knudsen 3 (d,3,w,ns), Błażej Wypior 0 (u,0,0)

H. Skrzydlewska Orzeł: Oskar Polis 11+1 (d,3,3,2*,3), Tomasz Gapiński 12+1 (2,2,3,2*,3), Daniel Kaczmarek 4+2 (2*,1*,1), Oliver Berntzon 9+1 (2*,1,3,3,d), Mateusz Bartkowiak 8 (2,3,2,1), Seweryn Orgacki 3 (1,0,2)

Bieg po biegu:
1. 
Kościuch, Gapiński, Wypior (u), Polis (d) 3:2

2. Musielak, Bartkowiak, Orgacki, Grzeszczyk (u) 3:3 (6:5)

3. Polis, Berntzon, Trofimow, Knudsen (d) 1:5 (7:10)

4. Bartkowiak, Kaczmarek, Gilkes, Wypior 1:5 (8:15)

5. Kościuch, Gapiński, Kaczmarek, Grzeszczyk 3:3 (11:18)

6. Polis, Bartkowiak, Trofimow (w), Musielak (d) 0:5 (11:23)

7. Knudsen, Gilkes, Berntzon, Orgacki 5:1 (16:24)

8. Gapiński, Trofimow, Kaczmarek, Grzeszczyk 2:4 (18:28)

9. Berntzon, Polis, Gilkes, Knudsen (w) 1:5 (19:33)

10. Berntzon, Trofimow, Bartkowiak, Kościuch (w) 2:4 (21:37)

11. Polis, Gapiński, Gilkes, Wypior 1:5 (22:42)

12. Musielak, Orgacki, Knudsen (ns) 3:2 (25:44)

13. Gapiński, Trofimow, Gilkes, Berntzon (d) 3:3 (28:47)