Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Bez zaskoczenia w Grudziądzu. Polacy ponownie sięgnęli po tytuł Drużynowych Mistrzów Europy! Wicemistrzami Starego Kontynentu okazali się Duńczycy, a brązowe medale trafiły do Szwedów. Smakiem obejść musiała się, uzupełniająca stawkę, reprezentacja Czech.

 

W pierwszej gonitwie dnia triumf odniósł Bartosz Zmarzlik, po próbie założenia się na starcie na Kima Nilssona. Polaka wyrzuciło na szeroką, co pozwoliło mu wyprzedzić Szweda. W stawce niemal nie liczył się Vaclav Milik. Drugi bieg zwyciężył Patryk Dudek, którego przez cały dystans wyścigu ścigał Fredrik Lindgren. W trzecim biegu najlepiej wystartował Anders Thomsen. Piotr Pawlicki był blisko Duńczyka, jednakże nie udało mu się wyprzedzić Duńczyka. Pierwszy punkt na konto Czechów zdobył Jan Kvech. W czwartym biegu Czesi zastosowali rezerwę zwykłą i w miejsce Jana Macka puszczono do boju szesnastoletniego Adama Bubbę Bednara. Najlepiej ze startu bezdyskusyjnie Mikkel Michelsen. Na trzecim okrążeniu Przemysław Pawlicki zbliżył się do Duńczyka i zaczął na niego naciskać. Ostatecznie musiał uznać wyższość kapitana reprezentacji Danii. Bednar zdobył jeden punkt, choć do końca czyhał na błąd Pawlickiego. Po pierwszej serii pomału utworzyły się dwie pary – Polacy nieznacznie prowadzili przed Duńczykami, a Szwedzi – przed Czechami.

Na rozpoczęcie drugiej serii, świetnie ze startu wyszedł Thorsell. Za nim Patryk Dudek dwoił się i troił, aby dogonić rywala. Na wejściu w drugi łuk trzeciego okrążenia uporał się z Thorsellem. Zmarzlik przegrał start do wyścigu szóstego. W mgnieniu oka minął Jensena i Kvecha, rzucając się w pogoń za Lindbaeckiem. Na rozpoczęciu czwartego okrążenia wyprzedził Szweda. W biegu siódmym Czesi znów postawili na rezerwę, tym razem Bednar zastąpił Daniela Klimę. Bardzo dobrze ze startu ruszyli Pawlicki i Nilsson. Polak wyjechał na prowadzenie, a na drugim okrążeniu Nilsson stracił drugą lokatę na rzecz Thomsena. W biegu zamykającym drugą serię młodszy z braci Pawlickich z czwartego pola pomknął do przodu, obejmując pewne prowadzenie. Pokonał Lindgrena, który z kolei miał sporą przewagę nad Michelsenem. Defekt zanotował Vaclav Milik. Po drugiej serii startów, Polacy nieco odskoczyli rywalom. Jedynie punkt dzielił Duńczyków i Szwedów. Czesi niemal nie liczyli się w walce o medale.

W gonitwie dziewiątej najlepiej wystartował Piotr Pawlicki. Naciskał na niego Mads Hansen. Na wejściu w drugi łuk panowanie nad motorem stracił Adam Bendar, zastępujący Klimę. Młody Czech został wykluczony z powtórki wyścigu. W drugiej odsłonie biegu ponownie najlepiej wystartował Pawlicki. Lindbaeck zaliczył defekt na pierwszym okrążeniu. Pawlicki zyskał bezpieczną przewagę nad Duńczykiem i zdobył trzy punkty. Po chwili w ślady Piotra poszedł jego brat, Przemysław, zdecydowanie wygrywając start. Wyścig potoczył się bez większych emocji, pozycje ze startu utrzymały się do samego końca. Passę zwycięskich startów Polaków zerwał Bartosz Zmarzlik, bowiem moment startowy biegu 11. wygrał Lindgren. Na dystansie minął go Thomsen, który pomknął po trzy punkty. Zmarzlik zdobył jedno „oczko”. Start ostatniego wyścigu trzeciej serii padł łupem Dudka, lecz bardzo dobrze wystartował także Kvech. Czech spadł na trzecią pozycję, a Michelsem starał się gonić Polaka. Na nic zdały się jego starania. Nasz zespół powiększył swoją przewagę nad rywalami.

Na rozpoczęcie czwartej serii Czesi ponownie posłali do boju Adama Bendara. Najlepiej ze startu wyszedł Rasmus Jensen. Piotr Pawlicki musiał gonić Kima Nilssona. Ostatecznie, udało mu się wyprzedzić Szweda, zdołał nawet postraszyć Jensena. Ostatecznie to Duńczyk wygrał wyścig. Adam Bendar bez punktów. Start biegu 14. wygrał Anders Thomsen, jadący jako rezerwa taktyczna za Madsa Hansena. W tyle stawki Lindgren i Kvech walczyli o punkt. Na metę wjechali niemalże razem. Ostatecznie, punkt przypadł Kvechowi. Anders Thomsen jechał bieg po biegu. W drugim swoim starcie także wygrał start. Co prawda na moment spadł nawet na ostatnie pole, lecz szybko się odbił i pognał po drugie zwycięstwo z rzędu. Dwa punkty zdobył Patryk Dudek. Bartosz Zmarzlik znów pogubił się na starcie, lecz szybko uporał się z Danielem Klimą, obejmując prowadzenie. Klima jest pierwszym Czechem, który zdobył dwa punkty w dzisiejszych zawodach. Duńczycy nieznacznie nadrobili stratę względem naszego zespołu.

W siedemnastym biegu z rezerwy taktycznej pojechali Lindgren i Kvech. Start wygrał Bartosz Zmarzlik. Z ogromną przewagą zdobył trzy punkty. Polacy mogli już świętować Mistrzostwo Europy, bowiem nie było matematycznych szans, aby ktoś im odebrał tytuł. Przy starcie do 18. biegu Daniel Klima wjechał w taśmę. Tym samym potwierdziło się, że to Duńczycy zajęli drugie miejsce, a brązowy medal trafił do Szwedów. W powtórce biegu dobrze wystartował młodszy Pawlicki. Gonił go Lindbaeck, lecz Polakowi udało się utrzymać prowadzenie. W biegu 19. za Przemka Pawlickiego pojawił się Wiktor Przyjemski. Szwedzi dali szansę Casperowi Henrikssonowi. Zaliczył on jednak upadek po kontakcie z Milikiem i bieg przerwano. Został wykluczony z powtórki. W drugim podejściu od startu do mety prowadził Milik, zdobywając jedyną trójkę dla Czechów. Przyjemski starał się nawiązać kontakt z Michelsenem. W ostatnim wyścigu tego dnia Patryk Dudek wygrał start. Lindgren napędzał się po szerokiej, lecz nie poskutkowało to wyprzedzeniem Dudka.

Punktacja:

POLSKA 51
Bartosz Zmarzlik 13 (3,3,1,3,3)
Patryk Dudek 14  (3,3,3,2,3)
Przemysław Pawlicki 10 (2,3,3,2,-)
Piotr Pawlicki 13 (2,3,3,2,3)
Wiktor Przyjemski 1 (1)

DANIA 35
Mikkel Michelsen 9 (3,1,2,1,2)
Anders Thomsen 14 (3,2,3,3,3,0)
Rasmus Jensen 7 (1,0,2,3,1)
Mads Hansen 5 (1,1,2,-,1)
Bastian Pedersen ns

SZWECJA 20
Jacob Thorssell 2 (0,2,0,0)
Antonio Lindbaeck 4 (0,2,d,0,2)
Fredrik Lindgren 10 (2,2,2,0,2,2)
Kim Nilsson 4 (2,1,0,1,-)
Casper Henriksson 0 (w)

CZECHY 13
Daniel Klima 2 (0,-,-,2,t)
Vaclav Milik 5 (0,d,1,1,3)
Jan Kvech 5 (1,1,1,1,0,1)
Jan Macek 0 (-,0,0,-)
Adam Bednar 1 (1, 0, w, 0)

Bieg po biegu:

1. ZMARZLIK, Nilsson, Hansen, Milik

2. DUDEK, Lindgren, Jensen, Klima

3. THOMSEN, Pawlicki, Kvech, Thorssell

4. MICHELSEN, Pawlicki, Bednar, Lindbaeck

5. DUDEK, Thorssell, Hansen, Macek

6. ZMARZLIK, Lindbaeck, Kvech, Jensen

7. PAWLICKI, Thomsen, Nilsson, Bednar

8. PAWLICKI, Lindgren, Michelsen, Milik (d)

9. PAWLICKI, Hansen, Lindbaeck (d), Bednar (w)

10. PAWLICKI, Jensen, Milik, Thorssell

11. THOMSEN, Lindgren, Zmarzlik, Macek

12. DUDEK, Michelsen, Kvech, Nilsson

13. JENSEN, Pawlicki, Nilsson, Bednar

14. THOMSEN, Pawlicki, Kvech, Lindgren1

15. THOMSEN, Dudek, Milik, Lindbaeck

16. ZMARZLIK, Klima, Michelsen, Thorssell

17. ZMARZLIK, Lindgren, Hansen, Kvech

18. PAWLICKI, Lindbaeck, Jensen, Klima (t)

19. MILIK, Michelsen, Przyjemski, Henriksson (w)

20. DUDEK, Lindgren, Kvech, Thomsen