Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Czołówka najlepszych zawodników zeszłego sezonu PGE Ekstraligi już po raz 11. stanie do walki o tytuł Indywidualnego Międzynarodowego Mistrza Ekstraligi. W tym roku turniej po raz kolejny odbędzie się na Moto Arenie, jednakże po raz pierwszy nie na tej toruńskiej, a łódzkiej.

 

Władze Speedway Ekstraligi podtrzymały krótką tradycję, wobec której turniej o Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwo Ekstraligi odbędzie się przed startem PGE Ekstraligi. Obecna edycja będzie trzecią taką, która pozwoli zawodnikom na ostatnie sprawdzenie się przed inauguracją rozgrywek ligowych, choć sama stawka na pewno zagwarantuje walkę do samego końca.

W tym roku, kwalifikację do występu w turnieju uzyskało 14 najlepszych zawodników pod względem średniej biegopunktowej Ekstraligi w sezonie 2023, najlepszy junior w Ekstralidze biorąc pod uwagę wyścigi młodzieżowe, a także jeden zawodnik, któremu PGE Ekstraliga przyznała dziką kartę. Zazwyczaj w tym ostatnim wypadku można spodziewać się nominacji zawodnika, którego tor, wybrany do organizacji IMME jest tym domowym i tak było również w tym przypadku. Dziką kartą będzie zawodnik H. Skrzydlewska Orła Łódź, Amerykanin Luke Becker. Z kolei najlepszym juniorem w zeszłym roku pod względem średniej został Indywidualny Mistrz Świata Juniorów – Mateusz Cierniak i to on również uzupełni stawkę zawodów. Rezerwowymi będą Damian Ratajczak i Kajetan Kupiec.

Jeśli chodzi o główną stawkę uczestników, to ciężko sobie wyobrazić mocniejszą obsadę. Z 16 zawodników na starcie (nie licząc rezerwowych) aż 10 z nich wystąpi w tegorocznym cyklu Grand Prix. Będą to Fredrik Lindgren, Jason Doyle, Dominik Kubera, Mikkel Michelsen, Leon Madsen, Bartosz Zmarzlik, Martin Vaculik, Jack Holder, Szymon Woźniak (który zastąpi kontuzjowanego Janusza Kołodzieja) i Daniel Bewley. Jeśli dodamy do tego byłego Mistrza świata Artioma Łagutę, Indywidualnego Mistrza świata Juniorów Mateusza Cierniaka, zeszłorocznego uczestnika cyklu Grand Prix Maxa Fricke’a i drugiego pod względem średniej w sezonie 2023 – Emila Sajfutdinowa, to walka o zwycięstwo będzie nie tylko wyjątkowo wyrównana, ale i prestiżowa.

Do tej pory w 10 edycjach aż 6 turniejów kończyło się zwycięstwami Biało-Czerwonych. Pierwszą edycję turnieju rozgrywaną jedyny jak do tej pory raz w Tarnowie w 2014 roku wygrał Emil Sajfutdinow. Rok później w Lesznie na najwyższym stopniu podium również stał Rosjanin, tym razem był to Grigorij Łaguta. W 2016 w Gdańsku niespodziewanie pierwszym Polakiem triumfującym w IMME był startujący wówczas z dziką kartą wychowanek Wybrzeża Krystian Pieszczek. Rok później zwycięstwo przypadło debiutującemu wówczas w barwach Włókniarza Częstochowa – Leonowi Madsenowi. Trzy kolejne edycje to trzy zwycięstwa Polaków. Najpierw w 2018 roku ówczesny Indywidualny wicemistrz świata Patryk Dudek okazał się najlepszy na gdańskim owalu, a w ostatniej edycji turnieju, który rozgrywany był na Stadionie imienia Zbigniewa Podleckiego, po swój pierwszy triumf sięgnął Bartosz Zmarzlik. W kolejnych latach turniej zagościł w czwartej lokalizacji – na toruńskiej Motoarenie. W pierwszym IMME rozgrywanym w Grodzie Kopernika, tytuł obronił Bartosz Zmarzlik. W kolejnym roku – 2021 – lokalizacja pozostała bez zmian, pojawił się natomiast patron turnieju Zenon Plech, który odszedł kilka miesięcy wcześniej w listopadzie 2020 roku. Pierwszą edycję pod patronatem Indywidualnego wicemistrza świata z roku 1979 wygrał Indywidualny Mistrz świata z roku 2017 – Jason Doyle. Kolejne dwa turnieje IMME w latach 2022-2023 to trzecie i czwarte zwycięstwa Bartosza Zmarzlika.

Czy czterokrotny Indywidualny Mistrz świata zwycięży po raz piąty, a zarazem trzeci z rzędu? Przekonamy się już w piątek o godz. 19. Transmisja turnieju na Canal + Sport 5.

Lista Startowa:

1. Luke Becker (H. Skrzydlewska Orzeł Łodź)
2. Fredrik Lindgren (Orlen Oil Motor Lublin)
3. Emil Sayfutdinov (KS Apator Toruń)
4. Jason Doyle (Zooleszcz GKM Grudziądz)
5. Dominik Kubera (Orlen Oil Motor Lublin)
6. Anders Thomsen (Ebut.pl Stal Gorzów)
7. Mikkel Michelsen (Tauron Włókniarz Częstochowa)
8. Leon Madsen (Tauron Włókniarz Częstochowa)
9. Artiom Łaguta (Betard Sparta Wrocław)
10. Bartosz Zmarzlik (Orlen Oil Motor Lublin)
11. Max Fricke (Zooleszcz GKM Grudziądz)
12. Martin Vaculik (Ebut.pl Stal Gorzów)
13. Jack Holder (Orlen Oil Motor Lublin)
14. Szymon Woźniak (Ebut.pl Stal Gorzów)
15. Mateusz Cierniak (Orlen Oil Motor Lublin)
16. Daniel Bewley (Betard Sparta Wrocław)
17. Damian Ratajczak (Fogo Unia Leszno)
18. Kajetan Kupiec (Tauron Włókniarz Częstochowa)

Opracował PAWEŁ CYRSKI