Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Spotkanie inaugurujące rozgrywki 2023 zakończyło się triumfem Abramczyk Polonii 49:41. Łodzianie podnieśli się, mimo bardzo mocnego otwarcia ze strony miejscowych. W kolejnych biegach mecz bardziej się wyrównał, jednak ostatecznie to „Gryfy” przeważyły szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

 

Po kilku miesiącach oczekiwania wreszcie kibice, zawodnicy i całe środowisko żużlowe doczekało się pierwszych spotkań ligowych. W Bydgoszczy zmierzyły się dwa zespoły, które dużo obiecują sobie po rozpoczynającym się sezonie. Na próbie toru pojawili się Kenneth Bjerre i powracający do Abramczyk Polonii Andreas Lyager. Po stronie gości wyjechali Tomasz Gapiński i Timo Lahti.

Spotkanie rozpoczęło się od dobrze obsadzonego biegu, który padł łupem gospodarzy. Kenneth Bjerre bardzo dobrze wyskoczył ze startu i tym samym załatwił sprawę zwycięstwa. David Bellego już na pierwszym łuku wyszedł przed Tomasza Gapińskiego. Następnie przez prawie 4 okrążenia starał się atakować Timo Lahtiego, ale Fin utrzymał pozycję. W wyścigu juniorskim także lepsi okazali się gospodarze. Ponownie dobrze spod taśmy wyszedł zawodnik ustawiony z 1. pola, tym razem był to Mateusz Dul. Już na wyjściu z pierwszego łuku na prowadzenie wysforował się Wiktor Przyjemski i z każdym okrążeniem powiększał swoją przewagę. Na trzeciej lokacie dojechał Olivier Buszkiewicz, więc „Gryfy” drugi raz wygrały 4:2. W gonitwie numer 3 ponownie najlepsze okazało się pierwsze pole startowe. Wykorzystał je Daniel Jeleniewski, który prowadził od startu do mety. Za jego plecami dojechali łodzianie, dlatego kibice w Bydgoszczy byli świadkami pierwszego remisu. Bydgoszczanie mocnym ciosem zakończyli premierową serię. Para Przyjemski-Szlauderbach bardzo dobrze rozegrała pierwszy łuk i nie dała złudzeń rywalom wygrywając podwójnie.

Przerwa i równanie toru dobrze wpłynęło na gości. Gapiński i Tonder świetnie wyszli ze startu i już na pierwszym okrążeniu rozstrzygnęli sprawę zwycięstwa. Łodzianie kontynuowali dobrą serię. Podobnie jak w poprzedniej gonitwie popisali się świetnym startem i od początku wyszli na czołowe lokaty. Wydawało się, że ponownie mogą wygrać 5:1. Na takie rozstrzygnięcie nie godził się Andreas Lyager, który na ostatniej prostej minął Timo Lahtiego i doprowadził do wyniku 4:2 na korzyść gości. Pierwsze pole dawało przewagę zawodnikowi startującemu z niego. Na zakończenie serii skorzystał z niego Szymon Szlauderbach. Za jego plecami ustawiał się Kenneth Bjerre, ale świetnie zachował się Niels K. Iversen. Duńczyk minął obu rywali bliżej bandy i pomknął po zwycięstwo. Szymon Szlauderbach starał się atakować pierwszą lokatę, ale doświadczony żużlowiec nie pozwolił się minąć. Po 7 biegach było 22:20.

Pierwsze dwa biegi tej serii były bardzo wyrównane i wszystko rozstrzygało się na pierwszym łuku. Wyścig 8. padł łupem ustawionego najbliżej krawężnika Andreas Lyagera. Za jego plecami dojechała para H. Skrzydlewska Orła i kolejny raz padł remis. W kolejnej gonitwie dobry start Timo Lahtiego, ale ostatecznie z pierwszego łuku na prowadzeniu wyszedł Kenneth Bjerre, Duńczyk powiększał przewagę nad rywalami i zapewnił Abramczyk Polonii remis. Defekt zaliczył Szymon Szlauderbach. Na zamknięcie tej serii startów gospodarze wyprowadzili mocny cios. W ważnym momencie przebudził się David Bellego i razem z Danielem Jeleniewskim przywieźli za plecami zaciekle atakującego Nielsa K. Iversena. Dzięki temu triumfowi „Gryfy” wyszły na sześciopunktowe prowadzenie.

Kolejna seria także przyniosła zwycięstwo miejscowych. Po starcie na prowadzenie przecisnął się Daniel Jeleniewski. Za nim ustawili się podopieczni Marka Cieślaka. Prędkość pod bandą budował Kenneth Bjerre. Duńczyk nabrał jej tyle, że najpierw po zewnętrznej minął Timo Lahtiego, a za chwilę przy krawężniku wyprzedził Mateusza Tondera. Dzięki tej akcji gospodarze doprowadzili do wyniku 38:28. Szkoleniowiec H. Skrzydlewska Orła zdecydował się na pierwszą w tym sezonie rezerwę taktyczną – za Aleksandra Grygolca pojechał Mateusz Dul. Junior zrobił swoje, bowiem dojechał do mety jako drugi. Wygrał David Bellego, który znalazł odpowiednie ustawienia. Trzeci zameldował się Jakub Jamróg, co oznaczało biegowy remis. Goście nie zamierzali składać broni. W ostatnim wyścigu przed biegami nominowanymi Iversen i Gapiński świetnie wyszli ze startu i wysunęli się na podwójne prowadzenie. Andreas Lyager dwoił się i troił, ale doświadczeni żużlowcy nie popełnili błędu i dowieźli 5 punktów. Przed 2 ostatnimi gonitwami bydgoszczanie prowadzili 42:36.

Marek Cieślak zdecydował się ponownie postawić na parę Gapiński – Iversen. Ten duet wystąpił w 3 ostatnich biegach. W wyścigu 14. to oni musieli uznać wyższość rywali. Kibice w Bydgoszczy byli świadkami jednego z najciekawszych biegów. Najlepiej ze startu wyszedł Wiktor Przyjemski, ale pod łokieć wszedł mu Tomasz Gapiński. Młodzieżowiec na drugim łuku w takim sam sposób wyprzedził zawodnika H. Skrzydlewska Orła. Na kolejnym okrążeniu Gapińskiego pod bandą minął David Bellego. Polak chciał odbić pozycję, ale Francuz jadąc po zewnętrznej miał większą prędkość i to on dojechał jako drugi. Dzięki temu „Gryfy” były pewne pierwszego triumfu w tym sezonie. Na zakończenie łodzianie wygrali 4:2 i cały mecz skończył się rezultatem 49:41 na korzyść gospodarzy.


Abramczyk Polonia Bydgoszcz – H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
49:41

Abramczyk Polonia: Kenneth Bjerre 11+2 (3,1*,3,2*,2), Szymon Szlauderbach 4+1 (2*,2,d,0,-), David Bellego 8+2 (1,0,2*,3,2*), Daniel Jeleniewski 10 (3,1,3,3,0), Andreas Lyager 6 (0,2,3,1), Wiktor Przyjemski 9 (3,3,0,3), Olivier Buszkiewicz 1 (1,d,0), Benjamin Basso NS

H. Skrzydlewska Orzeł: Timo Lahti 5 (2,1,2,0), Jakub Jamróg 6+2 (1*,3,1,1*,-), Tomasz Gapiński 8+2 (0,3,1*,2*,1,1), Mateusz Tonder 6+1 (1,2*,2,1,-), Niels K. Iversen 12 (2,3,1,3,0,3), Mateusz Dul 4 (2,0,0,2), Aleksander Grygolec 0 (0,0,-), Tom Brennan NS

Bieg po biegu:

1. Bjerre, Lahti, Bellego, Gapiński 4:2

2. Przyjemski, Dul, Buszkiewicz, Grygolec 4:2 (8:4)

3. Jeleniewski, Iversen, Jamróg, Lyager 3:3 (11:7)

4. Przyjemski, Szlauderbach, Tonder, Dul 5:1 (16:8)

5. Gapiński, Tonder, Jeleniewski, Bellego 1:5 (17:13)

6. Jamróg, Lyager, Lahti, Buszkiewicz (d/4) 2:4 (19:17)

7. Iversen, Szlauderbach, Bjerre, Grygolec 3:3 (22:20)

8. Lyager, Tonder, Gapiński, Przyjemski 3:3 (25:23)

9. Bjerre, Lahti, Jamróg, Szlauderbach (d/4) 3:3 (28:26)

10. Jeleniewski, Bellego, Iversen, Dul 5:1 (33:27)

11. Jeleniewski, Bjerre, Tonder, Lahti 5:1 (38:28)

12. Bellego, Dul, Jamróg, Buszkiewicz 3:3 (41:31)

13. Iversen, Gapiński, Lyager, Szlauderbach 1:5 (42:36)

14. Przyjemski, Bellego, Gapiński, Iversen 5:1 (47:37)

15. Iversen, Bjerre, Gapiński, Jeleniewski 2:4 (49:41)

Sędziował: Artur Kuśmierz