Piątkowe zmagania o tytuł najlepszego juniora na świecie to dopiero pierwsze danie, które zostało zaserwowane pardubickim kibicom podczas tego weekendu. Po emocjach, które zgotowali nam głównie Polacy, czas na ściganie w nieco innej wersji – po sześciu. W sobotę odbędą się zawody o Zlatą Stuhę, a dzień później jeden z najbardziej prestiżowych turniejów na świecie – “71. Zlata Prilba mesta Pardubic”.
Obserwując tor w Pardubicach najwyraźniej kiedyś ktoś uznał, że jego szerokość pozwala na dołożenie do czteroosobowej rywalizacji jeszcze jednego zawodnika. Albo nawet dwóch. I tak uatrakcyjniono zawody, postanawiając, że obok jeźdźców w kaskach: czerwonym, niebieskim, białym i żółtym, staną także żużlowcy w biało-czarnym i zielonym nakryciu głowy. Sama formuła turnieju o Zlatą Prilbę też jest wyjątkowa. 24 spośród 36 zawodników najpierw rywalizuje w pierwszej fazie zawodów o dwanaście miejsc w ćwierćfinałach. Żużlowcy są podzieleni na sześcioosobowe grupy, a w ramach każdej z nich odbywają się trzy wyścigi. Punktacja też jest nieco zmieniona, bo za zwycięstwo otrzymuje się się 5 “oczek”, drugie miejsce premiowane jest czterema punktami, a “trójka” to tylko (i aż) trzecie miejsce. Kolejne lokaty to dwa, jeden i zero punktów.
Po pierwszej części zawodów najlepsza dwunastka i drugie tyle rozstawionych zawodników w ćwierćfinałach rywalizuje na tych samych zasadach. Dwunastu najlepszych tworzy dwie grupy półfinałowe, po których wyłaniana jest najlepsza szóstka, która w ostatnim biegu dnia toczy bezpośrednią rywalizację o Złoty Kask Pardubic. Z kolei przegrani w półfinałach mają okazję zrehabilitować się w tzw. “małym finale”. Żeby jeszcze całość urozmaicić, w finały rozgrywane są dystansie sześciu okrążeń. Łącznie w niedzielę popołudnie w Pardubicach odbędą się aż 32 wyścigi!

W zawodach młodzieżowych – o Zlatą Stuhę – bierze udział “tylko” 24 śmiałków, którzy rywalizują na tych samych zasadach, rozpoczynając jazdy od ćwierćfinałów. A że juniorzy potrafią w Pardubicach zrobić show, pokazał już piątkowy finał mistrzostw świata. Faworyci? Bez wątpienia Jan Kvech będzie chciał nieźle zaprezentować się przed własną publicznością, a na liście startowej znajdziemy jeszcze m.in. Madsa Hansena, Dana Bewleya czy Nicka Skorję i Lukasa Fienhage’a. Nie można zapominać o polskich Orzełkach, które mogą zostać czarnym koniem zawodów. W sobotę w Pardubicach pojedzie pięciu Polaków – Przemysław Liszka (trzeci przed rokiem), Mateusz Cierniak, Bartosz Kowalski, Szymon Szlauderbach i notujący niezłą końcówkę sezonu, Damian Pawliczak. Spośród 24 zawodników znajdziemy tylko kilka uznanych nazwisk, ale warto przypomnieć, że w przeszłości zawody o Zlatą Stuhę wygrywali tacy żużlowcy jak Kenneth Bjerre, Tai Woffinden, Martin Vaculik czy Max Fricke, którzy dzisiaj stanowią o sile światowego speedwaya. A przed rokiem najszybszy okazał się Patrick Hansen z Danii.
Nie mniej ciekawie będzie w “dorosłych” zawodach, czyli niedzielnym turnieju o Zlatą Prilbę. Są zawodnicy z Grand Prix, są żużlowcy, którzy chcieliby się zrehabilitować za nieco słabszy sezon, a także ci, którzy po prostu lubią niekonwencjonalne ściganie. Na historycznej liście zwycięzców znajdziemy wielkie nazwiska – jest Ove Fundin, Ole Olsen (siedmiokrotny zwycięzca Zlatej Prilby!), Hans Nielsen, Tony Rickardsson, Leigh Adams, Jason Crump, Ryan Sullivan, Per Jonsson czy Jeremy Doncaster. Nie brakuje oczywiście polskich akcentów – dwukrotnie złoty kask, czy raczej hełm, na głowę zakładał Rune Holta, a raz Grzegorz Walasek. W najnowszej historii turnieju najczęściej na najwyższym stopniu podium meldowali się Australijczycy (Darcy Ward 2013, Chris Holder 2014, Jason Doyle 2018), a swoje pięć minut na Pardubickim “lotnisku” mieli także Jurica Pavlic (2015), Emil Sajfutdinow (2016) i Vaclav Milik (2017). Triumf tego ostatniego został wyjątkowo ciepło przyjęty w w kraju naszych południowych sąsiadów, bowiem było to pierwsze od 21 lat czeskie zwycięstwo w Zlatej Prilbie. Przed Milikiem ostatnim Czechem, który ograł rywali był Tomas Topinka w 1996 roku. Najnowszą historię uzupełnijmy o podium zeszłorocznych zawodów – Jason Doyle w finale wyprzedził Martina Vaculika, Vaclava Milika, Andersa Thomsena, Emila Sajfutdinowa i Antonio Lindbaecka.

Formuła zawodów to jedno, bogata historia drugie, a prestiż zawodów trzecie, ale tak naprawdę najważniejsza w tym wszystkim jest magiczna atmosfera. Pardubice na kilkadziesiąt godzin stają się stolicą żużla ze wspaniałym świętem na trybunach i na torze. I można wielkimi słowami opisywać, co się dzieje w na tym obiekcie, ale żadne sformułowania nie oddadzą wiernie całej tej “otoczki”. To po prostu trzeba przeżyć.
Lista startowa 45. Zlatej Stuhy:
- Mads Hansen (Dania)
- John Jorgensen (Dania)
- John Sorensen (Dania)
- Dan Bewley (Wielka Brytania)
- Jack Smith (Wielka Brytania)
- Lucas Baumann (Niemcy)
- Ben Ernst (Niemcy)
- Lukas Fienhage (Niemcy)
- Mario Niedermeier (Niemcy)
- Jonas Wilke (Niemcy)
- Mateusz Cierniak (Polska)
- Bartosz Kowalski (Polska)
- Przemysław Liszka (Polska)
- Damian Pawliczak (Polska)
- Szymon Schlauderbach (Polska)
- Nick Skorja (Słowenia)
- David Pacalaj (Słowacja)
- Michal Tomka (Słowacja)
- Jakub Valkovic (Słowacja)
- Marko Lewiszyn (Ukraina)
- Petr Chlupac (Czechy)
- Jan Kvech (Czechy)
- Jan Macek (Czechy)
- Patrik Mikel (Czechy)
Lista startowa 71. Zlatej Prilby:
- Jason Doyle (Australia)
- Jack Holder (Australia)
- Chris Holder (Australia)
- Max Fricke (Australia)
- Jurica Pavlić (Chorwacja)
- Hans Andersen (Dania)
- Lasse Bjerre (Dania)
- Andrzej Lebiediew (Łotwa)
- Tero Aarnio (Finlandia)
- Chris Harris (Wielka Brytania)
- Ben Barker (Wielka Brytania)
- Max Dilger (Niemcy)
- Michael Hartel (Niemcy)
- Lukas Fienhage (Niemcy)
- Kevin Woelbert (Niemcy)
- Norbert Magosi (Węgry)
- Paco Castagna (Włochy)
- Nicolas Covatti (Włochy)
- Alessandre Milanese (Włochy)
- Patryk Dudek (Polska)
- Adrian Gała (Polska)
- Rune Holta (Polska)
- Gleb Czugunow (Rosja)
- Wiktor Kułakow (Rosja)
- Matic Ivacic (Słowenia)
- Matej Zagar (Słowenia)
- Martin Vaculik (Słowacja)
- Pontus Aspgren (Szwecja)
- Antonio Lindbaeck (Szwecja)
- Josef Franc (Czechy)
- Zdenek Holub (Czechy)
- Jan Kvech (Czechy)
- Vaclav Milik (Czechy)
- Zdenek Simota (Czechy)
- Ondrej Smetana (Czechy)
- Hynek Stichauer (Czechy)
R1. Jaroslav Petrak (Czechy)
R2. Martin Gavenda (Czechy)