Finał Speedway of Nations – dzień 2.

2020-10-17 19:00:00

Finał PGE Ekstraligi: Fogo Unia Leszno – Moje Bermudy Stal Gorzów 59:30 (103:76)

2020-10-11 19:15:00

Zakończona

Przejdź

PGE Ekstraliga: Betard Sparta Wrocław – RM Solar Falubaz Zielona Góra 50:40

2020-10-11 16:30:00

Zakończona

Przejdź

PGE Ekstraliga: Moje Bermudy Stal Gorzów – Fogo Unia Leszno 46:44

2020-10-09 20:30:00

Zakończona

Przejdź

PGE Ekstraliga: RM Solar Falubaz Zielona Góra – Betard Sparta Wrocław 37:32

2020-10-09 18:00:00

Zakończona

Przejdź

PGE Ekstraliga: Moje Bermudy Stal Gorzów – Betard Sparta Wrocław 55:34 (99:80)

2020-10-04 19:15:00

Zakończona

Przejdź

Czar toruńskiej Motoareny. Widziała już wiele, ale może jeszcze więcej

Motoarena fot. Konrad Marzec

Runda Speedway Grand Prix na Motoarenie im. Mariana Rosego kończy tegoroczny cykl Grand Prix. Właśnie w sobotę poznamy nowego indywidualnego mistrza świata. Duże szanse na wygraną ma Bartosz Zmarzlik, który nie może jednak czuć się w sobotni wieczór bezpiecznie. Gonią go dwaj bardzo dobrzy zawodnicy z apetytem na tytuł mistrzowski: Leon Madsen i Emil Sajfutdinow. Walka o najwyższy stopień podium rozgrzewa kibiców do czerwoności, ale trzeba pamiętać, że bardzo ciekawie jest również w dolnej części tabeli. Jedynie godziny dzielą nas od wielkiej fety na toruńskiej Motoarenie.

Toruń na mapie żużlowego świata zadebiutował w 2010 roku. Wtedy odbyła się tam pierwsza runda Speedway Grand Prix, w której to aż trzech Polaków stanęło na podium. Zwyciężył Tomasz Gollob, drugi był Rune Holta, a trzeci Jarosław Hampel. Taki rezultat rozpoczął piękną kartę historii żużla na Motoarenie.

Znajomość toru i jego geometrii to duży handicap żużlowców, którzy w tym sezonie występowali w barwach toruńskiej drużyny. Mowa o Jasonie Doyle’u i Nielsie Kristianie Iversenie. O ile Duńczyk ma już zapewnione miejsce w cyklu na 2020 rok, to Jason Doyle musi o to powalczyć. Najbardziej zaznajomiony z torem wydaje się być Adrian Miedziński, który jest wychowankiem drużyny z Torunia. W sobotę wystąpi przed rodzimą publicznością za sprawą dzikiej karty. Warto przypomnieć, że Polak startował już w toruńskiej rundzie Grand Prix. W 2013 roku również otrzymał dziką kartę i wygrał te zawody. Za plecami zostawił Grega Hancocka i Jarosława Hampela.

W sobotę, podobnie jak przed rokiem, zawodnicy będą walczyć o tytuł mistrzowski oraz “być albo nie być” w cyklu Grand Prix. Tę drugą walkę stoczy najliczniejsza grupa żużlowców. Maciej Janowski i Patryk Dudek zajmują kolejno 6. i 7. miejsce. Ich pozycja nie jest bezpieczna, bowiem o pozostanie w najlepszej ósemce walczy także Jason Doyle, który do zawodnika Falubazu Zielona Góra traci zaledwie punkt. Mimo wygranej w Pradze nisko w klasyfikacji generalnej plasuje się Janusz Kołodziej. Żużlowiec Fogo Unii Leszno sam przyznaje, że nie radzi sobie na torach krótkich i technicznych. Patrząc na ostatnie rundy w Cardiff i Vojens Janusz Kołodziej jedzie poniżej oczekiwań fanów, ale przede wszystkim swoich. Na Motoarenie dostanie możliwość rekompensaty za poprzednie rundy. Wiosną na tym obiekcie zdobył 13 punktów i przyczynił się do wygranej swojej drużyny nad Get Well Toruń.

Walka o pozostanie w cyklu zapowiada się bardzo interesująco, ale i tak oczy całego żużlowego świata będą skupione na trzech pretendentach do tytułu mistrzowskiego. Bartosz Zmarzlik nie może sobie pozwolić nawet na chwilę rozluźnienia. Czuje na plecach oddech Emila Sajfutdinowa, który do liderującego Polaka traci 7 punktów. Apetyt na złoto ma także debiutujący w rozgrywkach Speedway Grand Prix Leon Madsen. Duńczyk na swoim koncie ma 109 punktów. Obaj będą liczyć na słabszą dyspozycję Bartosza Zmarzlika i zrobią wszystko, by pozbawić go pozycji lidera. Polak z kolei nie może liczyć na nikogo. Musi przez całe zawody robić to, co umie najlepiej i zachować chłodną głowę.

Widowisko na Motoarenie w Toruniu zapowiada się wybornie. Polacy mają o co walczyć. Nikt nie wyobraża sobie Grand Prix bez Macieja Janowskiego, czy Patryka Dudka. Janusz Kołodziej również dostarczył nam w tym sezonie tylu wrażeń, że chciałoby się go oglądać w następnym roku. Bartosz Zmarzlik stoi przed szansą zdobycia złotego medalu mistrzostw świata i dołączenia do Jerzego Szczakiela i Tomasza Golloba. Kibice, którzy postanowili tam być, z pewnością nie będą żałować. To byłby piękny prezent Polaka dla Motoareny, która w tym sezonie obchodzi 10-lecie.

Lista startowa Grand Prix Polski:
1. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
2. Adrian Miedziński (Polska) – dzika karta
3. Robert Lambert (Wielka Brytania)
4. Emil Sajfutdinow (Rosja)
5. Bartosz Zmarzlik (Polska)
6. Fredrik Lindgren (Szwecja)
7. Maciej Janowski (Polska)
8. Patryk Dudek (Polska)
9. Matej Zagar (Słowenia)
10. Jason Doyle (Australia)
11. Niels K. Iversen (Dania)
12. Artiom Łaguta (Rosja)
13. Leon Madsen (Dania)
14. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
15. Martin Vaculik (Słowacja)
16. Janusz Kołodziej (Polska)
17. Rezerwowy 1 – Jakub Miśkowiak (Polska)
18. Rezerwowy 2- Karol Żupiński (Polska)

Speedway Grand Prix w Toruniu – sobota, godz. 18:30 (transmisja w Canal+)

MiejsceZawodnik Kraj Punkty
1.Bartosz ZmarzlikPolska118
2.Emil SajfutdinowRosja111
3.Leon MadsenDania109
4.Fredrik LindgrenSzwecja98
5.Martin VaculikSłowacja88
6.Maciej Janowski Polska80
7.Patryk DudekPolska75
8.Matej Zagar Słowenia74
9.Jason Doyle Australia73
10.Artiom ŁagutaRosja69
11.Niels Kristian IversenDania 66
12.Antonio LindbaeckSzwecja56
13.Tai Woffinden Wielka Brytania51
14.Janusz KołodziejPolska51
15.Robert LambertWielka Brytania37
16.Max FrickeAustralia36

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.