Główny partner portalu

Brak powołania będzie oznaczał brak startów w Grand Prix

Mariusz Cieśliński, Dariusz Śledź i Maciej Janowski. fot. Jędrzej Zawierucha
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Sezon 2020 przyniesie kilka zmian w Regulaminie Zawodów Motocyklowych Polskiego Związku Motorowego. Jedną z nowinek, która z pewnością zostanie poddana burzliwej dyskusji, jest przepis mówiący o tym, że zawodnik niepowołany do Reprezentacji Polski nie może brać również udziału w zawodach rangi mistrzostw Świata i Europy, Pucharu Świata oraz Europy, a także spotkań międzypaństwowych.

Decyzja PZM-u o wprowadzeniu kontrowersyjnego przepisu jest z pewnością efektem wydarzeń z października 2019 roku. Wtedy mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której Maksym Drabik, Maciej Janowski i bracia Pawliccy wysłali trenerowi Markowi Cieślakowi zwolnienia lekarskie. Tym sposobem zawodnicy nie wzięli udziału w niezbyt prestiżowym starciu Polski z Resztą Świata.

Maciej Janowski może jednak spać spokojnie. Ta regulacja nie działa wstecz i w cyklu Grand Prix 2020, rzecz jasna, wystąpi.

Kolejną istotną zmianą jest to, że w skład teamów zawodników nie mogą wchodzić członkowie zarządów, rad nadzorczych, komisji rewizyjnych klubów uczestniczących w zawodach i pracownicy klubu za wyjątkiem mechaników klubowych. Ta nowinka sprawia z kolei, że w rolę mechanika nie będą mogli wcielać się zawieszeni trenerzy. W zeszłym roku z tej luki w przepisach skorzystał Dariusz Śledź, szkoleniowiec Betard Sparty Wrocław.

Zmieni się również godzina, do której drużyna gości musi zgłosić skład gospodarzowi meczu. Od sezonu 2020 zespół przyjezdny musi wysłać zgłoszenie najpóźniej trzy dni przed meczem do godz. 14:00 (poprzednio do 14:30). Drużyna gospodarzy ma czas do godz. 15:00 (tak, jak poprzednio). O taką zmianę wnosili m.in. trenerzy w związku z wprowadzeniem nowej tabeli wyścigów.

BARTOSZ RABENDA