Zdjęcie z finału Złotego Kasku 2017. FOT. JAROSŁAW PABIJAN
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Po serii zwycięstw Tomasza Golloba, Jarosława Hampela, Krzysztofa Kasprzaka, Adriana Miedzińskiego, Bartosza Zmarzlika oraz – ostatnio – Macieja Janowskiego w Speedway Grand Prix, platforma Canal+ powoli kończy serię „Made by Poland”. Łabędzim śpiewem cyklu będzie przypomnienie najlepszych rund w karierach Patryka Dudka, Piotra Pawlickiego i Janusza Kołodzieja. Retransmisje ich zwycięstw zostaną pokazane w dniach 27-30 maja na kanale nSport+.

Na pierwszy ogień pójdą rundy wygrane przez Patryka Dudka. Wicemistrz świata z 2017 roku dwukrotnie mógł wysłuchać „Mazurek Dąbrowskiego” po swoich triumfach. Pierwsze, dziewicze zwycięstwo przypadło na przedostatnią rundę zmagań trzy lata temu. Wówczas to w Toruniu Dudek – wciąż zaciekle goniący liderującego Jasona Doyle’a – wygrał przed Taiem Woffindenem i Bartoszem Zmarzlikiem. Podium uzupełnił Słoweniec Matej Zagar. To właśnie żużlowiec z Bałkanów jest pewnym łącznikiem między obydwiema wygranymi Dudka, bowiem drugie zwycięstwo zielonogórzanin odniósł w 2018 roku… w słoweńskim Krsko. 28-latek wygrał przed Jasonem Doyle’em, Gregiem Hancockiem (dla którego był to ostatni finał w karierze) oraz Fredrikiem Lindgrenem. Niestety już kilka dni później „Duzers” odniósł uraz podczas zmagań w lidze szwedzkiej i nie wystartował w ostatnich dwóch turniejach. Sezon zakończył na dziewiątej pozycji.

Po wspomnieniach związanych z Patrykiem Dudkiem przyjdzie pora na turnieje, w których wyróżniali się ulubieńcy kibiców Unii Leszno – Piotr Pawlicki i Janusz Kołodziej. Łotewska runda z 2017 roku zapisała się w historii polskiego żużla złotymi zgłoskami. Wtedy to, po raz drugi w historii (po toruńskiej GP z 2010 roku), podium zawodów było w stu procentach biało-czerwone. Po niemal bezbłędnej jeździe zwyciężył Piotr Pawlicki. Leszczynianin po „jedynce” i „dwójce” w dwóch pierwszych startach do końca zawodów pozostał bezbłędny. Podium uzupełnili Patryk Dudek i Maciej Janowski, a do mety nie dojechał Jason Doyle. Drugi i czwarty zawodnik dyneburskiej eliminacji z 2017 roku dotarli również do finału dwa lata później w stolicy Czech. Tym razem musieli się zadowolić rolami statystów w dwudziestym trzecim biegu turnieju, gdyż najlepsze zawody w karierze odjechał Janusz Kołodziej. Wychowanek Unii Tarnów zdobył w 2019 roku w Pradze piętnaście punktów, a poza Dudkiem i Doyle’em pokonał w ostatniej gonitwie także Leona Madsena. Pomimo dobrej pierwszej połowy sezonu w zmaganiach o tytuł indywidualnego mistrza świata, Kołodziej zakończył sezon 2019 na przedostatniej pozycji spośród wszystkich stałych uczestników cyklu – wyprzedził jedynie niestartującego Grega Hancocka.

Poniżej przedstawiamy harmonogram retransmisji zwycięstw Dudka, Pawlickiego i Kołodzieja na antenie nSport+:
27 maja, godziny 16:00 i 21:00 – GP Polski (Toruń) z 2017 roku,
28 maja, godziny 16:00 i 21:00 – GP Słowenii z 2018 roku,
29 maja, godzina 16:00 – GP Łotwy z 2017 roku,
30 maja, godziny 17:05 i 21:00 – GP Czech z 2019 roku.