Żużel. Zmarzlik show w Bydgoszczy! Mistrz nie pozostawił złudzeń, Woźniak pokazał moc! (RELACJA)

Bartosz Zmarzlik fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

35. edycja Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda w Bydgoszczy padła łupem Bartosza Zmarzlika. Czterokrotny mistrz świata odniósł trzecie zwycięstwo w tym turnieju, co dało mu drugie miejsce w historii zwycięzców tych zmagań, wraz z Romanem Jankowskim. Przed nim w klasyfikacji wszech czasów jest już tylko Tomasz Gollob! Podium po wyścigu dodatkowym uzupełniają Artiom Łaguta i Jason Doyle.

 

Pierwsza seria nie wzbudziła w kibicach wielu emocji, bowiem niewiele było ścigania na torze. O wszystkim decydował start, a na torze między zawodnikami wytworzyły się duże różnice. W trzecim wyścigu na starcie zaspał Mateusz Szczepaniak, co od razu skwapliwie wykorzystał Wiktor Przyjemski. Wychowanek bydgoskiego klubu prowadzenia nie oddał już do mety, za nic mając zabiegi Macieja Janowskiego na drugim miejscu.

Nieco więcej zaczęło dziać się w serii drugiej. Otworzył ją wyścig piąty, którego ozdobą była walka Krzysztofa Buczkowskiego oraz Bartosza Zmarzlika o pierwsze miejsce. Wprawdzie lepszym startem popisał się wychowanek klubu z Grudziądza, jednak to czterokrotny mistrz świata przeciął linię mety jako pierwszy. Zapędy Tima Sørensena do zwycięstwa w biegu szóstym szybko ukrócił mistrz świata z 2017 roku. Dobrym startem popisał się w siódmym wyjeździe na tor Wiktor Przyjemski, jednak szybko zobaczył przed sobą Artioma Łagutę. Wkrótce stracił także pozycję na rzecz Dominika Kubery. Serię zamknęło pewne zwycięstwo Szymona Woźniaka, który po pokonaniu startującego z pierwszego toru Andreasa Lyagera przyjechał z dużym zapasem przed rywalami.

Wybitnie pechowy był wyścig dziewiąty. W pierwszej odsłonie na pierwszym łuku, po kontakcie z Jasonem Doyle’em, upadł Szymon Woźniak. Arbiter Krzysztof Meyze zarządził jednak powtórkę w pełnej obsadzie. Po chwili zerwana została taśma, widać było ruch zawodników na polach wewnętrznych, czyli Doyle’a i Woźniaka. Ostatecznie z powtórki wykluczony został Australijczyk, a jego miejsce zajął pierwszy rezerwowy Olivier Buszkiewicz. Trzeci i ostatni już start to kolejna wygrana świetnie spisującego się Woźniaka. Dobrze zapowiadająca się walka Ļebedevsa i Zmarzlika w dziesiątym biegu skończyła się szybko za sprawą triumfu Polaka. Maciej Janowski próbował poprawić swoją pozycję w turnieju w wyścigu jedenastym i po dobrym starcie prawie mu się udało. Po krawężniku minął go jednak Patryk Dudek. O jeden punkt walczyli Kubera i Sørensen, natomiast tłem był Maciej Janowski. Atrakcją wyścigu dwunastego była walka Krzysztofa Buczkowskiego i Artioma Łaguty o zwycięstwo. Mijali się oni na tej pozycji, jednak to mistrz świata z 2021 roku wyszedł zwycięsko z tej potyczki.

Rosjanin z polskim paszportem powtórzył to także w otwierającym czwartą część zmagań wyścigu trzynastym. Próbował gonić go Kai Huckenbeck, jednak odległość między nimi była zbyt duża. O tym, jak wygrywać w Bydgoszczy, przypomniał sobie w biegu czternastym Jarosław Hampel. Za nim jechał Patryk Dudek, jednak wmieszał się w to Krzysztof Buczkowski i to on połknął dwa punkty. 15. bieg decydował o wygranej w całych zawodach. Spotkali się w nim bowiem Zmarzlik i Woźniak, ale wielkich emocji nie mieliśmy. Bartosz Zmarzlik nie popisał się najlepszym startem, nadrobił jednak, napędzając się po szerokiej. Woźniak dojechał ostatni i niemal pewne stało się to, że 28-latek zapisze sobie trzecią wygraną w prestiżowym turnieju. Jason Doyle w zamykającym serię szesnastym wyścigu wykorzystał moment, kiedy najlepszy po starcie Janowski stracił koncentrację i przedarł się na pierwszą lokatę. Wiele działo się także na dalszych pozycjach.

Ostatni fragment rywalizacji otworzyło pewne zwycięstwo Kaia Huckenbecka, a kibicom bardzo mógł się podobać osiemnasty bieg, w którym brawurowo wygrał Szymon Woźniak. Za plecami Dominika Kubery w biegu dziewiętnastym działo się wiele, bo o dwa punkty walczyli Doyle i Ļebedevs. Tłem był za to Krzysztof Buczkowski. Pecha miał w ostatniej odsłonie zmagań Wiktor Przyjemski, który tuż po starcie na skutek defektu upadł na tor. Stracił oczywiście prawo startu w drugiej odsłonie. Ta rozpoczęła się kapitalnym startem Bartosza Zmarzlika, który od razu zyskał kolosalną przewagę nad  rywalami z Danii.

Tym zwycięstwem Bartosz Zmarzlik dołącza do Romana Jankowskiego w klasyfikacji tych zmagań, także zapisując na swoim koncie trzy triumfy. O drugim miejscu zadecydował wyścig dodatkowy, w którym powalczyli Jason Doyle i Artiom Łaguta. Australijczyk miał mniej szczęścia niż wczoraj w Częstochowie i musiał uznać wyższość Rosjanina z polskim paszportem.

35. Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda w Bydgoszczy

1. Bartosz Zmarzlik (Orlen Oil Motor Lublin) 15 (3,3,3,3,3)

2. Szymon Woźniak (ebut.pl Stal Gorzów) 12 (3,3,3,0,3)

3. Artiom Łaguta (Betard Sparta Wrocław) 10+3 (1,3,2,3,1)

4. Jason Doyle (ZOOleszcz GKM Grudziądz) 10+2 (2,3,t,3,2)

5. Jarosław Hampel (NovyHotel Falubaz Zielona Góra) 9 (3,0,1,3,2)

6. Krzysztof Buczkowski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) 9 (2,2,3,2,0)

7. Kai Huckenbeck (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) 9 (2,0,2,2,3)

8. Dominik Kubera (Orlen Oil Motor Lublin)  9 (0,2,2,2,3)

9. Patryk Dudek (Apator Toruń) 6 (0,0,3,1,2)

10. Andžejs Ļebedevs (Fogo Unia Leszno) 6 (0,2,2,1,1)

11. Andreas Lyager (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) 6 (1,1,1,1,2)

12. Wiktor Przyjemski (Orlen Oil Motor Lublin) 5 (3,1,1,0,w)

13. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) 5 (2,1,0,2,0)

14. Tim Sørensen (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) 5 (1,2,1,0,1)

15. Mateusz Szczepaniak (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) 4 (1,1,0,1,1)

16. Daniel Jeleniewski (Unia Tarnów) 0 (0,0,0,-,-)

17. Olivier Buszkiewicz (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) 0 (0,0)

18. Franciszek Karczewski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) 0 (0)

Bieg po biegu:

1. HAMPEL, Huckenbeck, Lyager, Kubera

2. ZMARZLIK, Doyle, Łaguta, Dudek

3. PRZYJEMSKI, Janowski, Szczepaniak, Ļebedevs

4. WOŹNIAK, Buczkowski, Sørensen, Jeleniewski

5. ZMARZLIK, Buczkowski, Janowski, Huckenbeck

6. DOYLE, Sørensen, Szczepaniak, Hampel

7. ŁAGUTA, Kubera, Przyjemski, Jeleniewski

8. WOŹNIAK, Ļebedevs, Lyager, Dudek

9. WOŹNIAK, Huckenbeck, Przyjemski, Buszkiewicz, Doyle (t)

10. ZMARZLIK, Ļebedevs, Hampel, Jeleniewski

11. DUDEK, Kubera, Sørensen, Janowski

12. BUCZKOWSKI, Łaguta, Lyager, Szczepaniak

13. ŁAGUTA, Huckenbeck, Ļebedevs, Sørensen

14. HAMPEL, Buczkowski, Dudek, Przyjemski

15. ZMARZLIK, Kubera, Szczepaniak, Woźniak

16. DOYLE, Janowski, Lyager, Karczewski

17. HUCKENBECK, Dudek, Szczepaniak, Buszkiewicz

18. WOŹNIAK, Hampel, Łaguta, Janowski

19. KUBERA, Doyle, Ļebedevs, Buczkowski

20. ZMARZLIK, Lyager, Sørensen, Przyjemski (w)

Bieg dodatkowy: ŁAGUTA, Doyle