W sobotni wieczór rozegrano drugą rundę indywidualnych mistrzostw świata w longtracku na torze w Ostrowie Wielkopolskim. Z dziką kartą w tych zawodach wystąpił Stanisław Burza, dla którego ten turniej był ostatnim w jego karierze. Rywalizację zwyciężył Chris Harris, a Polak zajął siódmą pozycję.

Po barwnej karierze w klasycznym speedwayu, Stanisław Burza postanowił spróbować swoich sił na długich torach, gdzie z powodzeniem reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Występ w Ostrowie był jego ostatnim w roli czynnego żużlowca. – Gdybym był młodszy i nie musiał znosić tak wielu kontuzji w trakcie swojej kariery, pewnie mógłbym się dalej bawić w long track, bo to sprawiało mi dużo radości – mówił Burza.

W zawodach w Ostrowie Wielkopolskim brylował Martin Smolinski. Niemiec zwyciężył fazę zasadniczą, będąc niepokonanym. Bardzo dobrze radził sobie kolejny z zawodników, który także ściga się w klasycznym żużlu. Mowa o Kenneth Hansenie, który awansował bezpośrednio do finału wraz ze Smolinskim. W taki sposób wszedłby również Chris Harris, czyli trzeci z czynnych żużlowców, jednakże Brytyjczyk zanotował defekt w swoim ostatnim starcie i musiał radzić sobie w wyścigu ostatniej szansy.

Burza w pięciu startach uzyskał 10 punktów i zdołał wygrać jeden wyścig. To pozwoliło mu wystartować w barażu, w którym niestety zaspał na starcie. Polak dojechał na czwartej pozycji, choć przypomnijmy, że ostatni nie był, ponieważ w wyścigu na długim torze bierze udział pięciu zawodników. W finale spotkali się więc Harris, Smolinski, Hansen, Stichauer oraz Wajtknecht. Najlepiej ze startu ruszył zwycięzca rundy Grand Prix w Auckland w 2014 roku. Jednak wyśmienitym manewrem po szerokiej minął go „Bomber” i to Brytyjczyk zwyciężył sobotnią rundę. Za nim na podium stanął właśnie Smolinski, a trzeci uplasował się Hansen.