Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W 2023 roku na ekstraligowym podwórku będziemy mieli okazję zobaczyć drużynę Cellfast Wilków Krosno. W ponad 60 – letniej historii klubu, kibice podkarpackiego beniaminka mieli wiele okazji do wzruszeń, ale niejednokrotnie widzieli na torze także zdarzenia mrożące krew w żyłach. Zapraszamy na historyczną wycieczkę śladami krośnieńskiego zespołu.

 

1928 rok był znamienny dla małego, lecz prężnie rozwijającego się po I wojnie światowej Krosna. Wtedy bowiem za sprawą Robotniczego Klubu Sportowego „Krośnianka” w mieście narodził się sport. 3 lata później z RKS – u wyodrębniony został wielosekcyjny Krośnieński Klub Sportowy „Legia”. To właśnie działacze Legii wymarzyli sobie, aby w mieście funkcjonował klub żużlowy. Zalążkiem do tego stały się, przeprowadzone w 1950 roku podczas budowy stadionu przy ulicy Armii Ludowej (dziś ulica Legionów), pierwsze w historii Krosna zawody żużlowe.

Początki speedwaya w Krośnie

W 1956 roku przy Krośnieńskim Klubie Sportowym „Legia” założono sekcję żużlową i marzenia o czarnym sporcie w mieście stały się całkiem realne. Już rok później drużyna Legii Krosno przystąpiła do rozgrywek III ligi grupy „Południe”. Zespół walczył tam z klubami AMK Kraków, CWK Czeladzi, Unii Tarnów i Sparty II Wrocław. Ostatecznie krośnianie w pierwszym swoim ligowym sezonie zajęli 4. miejsce. W kolejnym roku po połączeniu grup „Północ” i „Południe”, Legia Krosno zakończyła rozgrywki ligowe na 6. pozycji.  Do awansu do 2. ligi w wyniku reorganizacji rozgrywek i likwidacji III ligi doszło w 1959 w trzecim roku startów.

W 1960 Legia Krosno wystartowała o klasę wyżej niż w latach poprzednich. Zespół, który miał w składzie takich zawodników jak Roman Gąsior, Wiesław Kręt czy Kazimierz Węklar, walczył w grupie „Wschód” z drużynami Wandy Nowej Huty, Tramwajarza Łódź, Śląska Świętochłowice, Cracovii Kraków i CKS – u Czeladzi. Krośnianie zakończyli pierwszy sezon w 2. lidze na 5. miejscu.

Lata posuchy

Pierwsze zawirowania w krośnieńskim żużlu pojawiły się w 1961 roku. Kłopoty finansowe sprawiły, że połączono ze sobą kluby „Legii” i „Krośnianki”. Powstał wtedy Międzyzakładowy Związkowy Klub Sportowy „Krosno”, przemianowany w 1963 na Krośnieński Klub Sportowy „Karpaty”. Drużyna Karpat Krosno występowała w 2. lidze żużlowej do roku 1969. Później z powodu problemów finansowych podjęto decyzję o rozwiązaniu sekcji żużlowej.

Na powrót żużla do Krosna kibicom przyszło czekać aż 17 lat. W 1986 roku powołano Społeczny Komitet Reaktywowania Sekcji Żużlowej w Krośnie prowadzony przez Kazimierza Bobusię – późniejszego wiceprezesa klubu. Rok później powstał Krośnieński Klub Żużlowy i zaczęto używać wizerunku wilka na plastronie. Powrót na stadion przy ulicy Legionów jawił się już jako bardzo realny.

Foto: Wilki Krosno

Nowe początki

I tak w 1988 plan komitetu się wypełnił. Zespół KKŻ – u przystąpił do rozgrywek 2. ligi, a jego trenerem został medalista mistrzostwa świata – Edward Jancarz. Powrót nie okazał się jednak zbyt udany, drużyna zajęła ostatnie miejsce w lidze. Zaliczyła jednak kilka ważnych zwycięstw u siebie między innymi z Motorem Lublin czy Włókniarzem Częstochowa. Krośnieński Klub Żużlowy występował w 2. lidze do roku 1996.

W 1997 KKŻ został zastąpiony przez Żużlowy Klub Sportowy Krosno. Kolejne zmiany zaszły w 2002 roku, kiedy to ŻKS przestał istnieć, a do 2. ligi przystąpiło Krośnieńskie Stowarzyszenie Żużlowe Krosno. Sukces KSŻ – u w rozgrywkach nadszedł w roku 2004. Wtedy bowiem klub po raz pierwszy w historii uzyskał awans do 1. ligi. W pierwszym sezonie na tym poziomie zespołowi z Podkarpacia, po wygraniu dwumeczu z ukraińskim SC Trofimov Równe, udało się utrzymać na zapleczu Ekstraligi

Czarne chmury nad Krosnem

W 2006 roku apetyty kibiców i działaczy na sukces w sezonie były po raz pierwszy od wielu lat mocniej wyostrzone. Niestety plany zostały zweryfikowane już w maju, kiedy na stadionie przy ulicy Legionów w meczu z GTŻ – em Grudziądz wypadkowi uległ jeżdżący trener krośnieńskiej drużyny – Rafał Wilk. Zdarzenie okazało się na tyle poważne, że u Wilka doszło do przerwania rdzenia kręgowego, a zespół bez lidera pożegnał się z 1. ligą.

Po powrocie do 2. ligi KSŻ Krosno nie otrzymał licencji na start w lidze z powodu nieuregulowania zobowiązań. Powołano wtedy nowy klub – Krośnieńskie Stowarzyszenie Motorowe Krosno. Zespół uzyskał licencję i w 2007 po raz pierwszy wziął udział w rozgrywkach 2. ligi. KSM Krosno startował w niej bez większych sukcesów do 2015 roku. W 2016 w wyniku połączenia I i II ligi krośnianie jeździli na zapleczu elity. Nie zdołali się jednak utrzymać i przez kolejne 2 lata brali udział w rozgrywkach już klasę niżej.

Plan pięcioletni

W 2018 roku KSM Krosno z powodu problemów finansowych wycofał się z rozgrywek. W jego miejsce powstał nowy klub – Wilki Krosno. Wraz ze startem drużyny w 2. lidze od 2019 roku, władze klubu w porozumieniu z władzami miasta zaczęły realizować długofalowy plan zakładający budowę profesjonalnie zarządzanego teamu, który do 2023 roku miał awansować do PGE Ekstraligi.

Wilki zaczęły rosnąć w siłę. W 2020 roku po wygraniu wszystkich meczów w rozgrywkach, zespół awansował do 1. ligi. W sezonie 2021 drużyna pozyskała sponsora tytularnego i zaczęła występować jako Cellfast Wilki Krosno. W pierwszym roku jazdy na pierwszoligowych torach krośnianie dotarli do finału rozgrywek, ulegając tam ostatecznie w dwumeczu Arged Malesie Ostrów Wielkopolski. Jednak ten rok dobitnie pokazał, jak dobrze zespół się rozwija. Przypieczętowaniem sukcesów Wilków był awans wywalczony w 2022 roku po zaciętej walce z drużyną Stelmet Falubazu Zielona Góra w finale 1. ligi.

Założenia zatem zostały wypełnione. Już wkrótce Cellfast Wilki Krosno, ku uciesze miejscowych kibiców zakochanych w swojej drużynie, zaprezentują się w elitarnym gronie zespołów PGE Ekstraligi.

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. Maciej Janowski: Jestem ciekaw jak Piotr sobie poradzi w nowym klubie – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. Wraca tam, gdzie wszystko się zaczęło. 25. urodziny Maksyma Drabika – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)