Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W piątkowy wieczór pierwsza część finałowej rywalizacji w Speedway of Nations. Przedsmakiem przed jutrzejszym finałem seniorów są zawody najlepszych młodzieżowców. Biało-Czerwoni, choć mają w składzie młodziutkiego zawodnika, są stawiani w roli zdecydowanych faworytów.

 

Tegoroczne rozgrywki to swoisty test dla tygodnia z Speedway of Nations. Środa i czwartek poświęcone były półfinałom seniorów, dziś zmierzą się juniorzy, a całość zwieńczy walka o parowe złoto w sobotni wieczór. Po niezbyt emocjonujących poprzednich dwóch turniejach, kibice liczą, że to właśnie rozgrywki młodzieżowe dostarczą wielu wrażeń.

Najpoważniejszymi kandydatami do złotych medali, jak to zwykle bywa w ostatnich latach, są nasi reprezentanci. Rafał Dobrucki zdecydował się postawić na Jakuba Miśkowiaka, mistrza świata juniorów, oraz Wiktora Przyjemskiego, który ostatnio rozstawia po kątach znacznie bardziej doświadczonych żużlowców eWinner 1. Ligi. W odwodzie jest także Mateusz Cierniak, zwycięzca zmagań SGP 2 w Pradze.

Reprezentacjami, które mogą nam zagrozić są przede wszystkim ekipa gospodarzy oraz Czesi. Benjamin Basso, Kevin Juhl Pedersen oraz Jonas Knudsen bardzo dobrze znają tor w Vojens, a w przypadku rywalizacji młodzieżowej ten czynnik często potrafi mieć bardzo istotne znaczenie. Wśród naszych południowych sąsiadów obawiać się można w szczególności Jana Kvecha. Zawodnik Stelmet Falubazu już wczoraj pokazał się ze świetnej strony w rywalizacji seniorskiej. Oprócz niego w składzie są także Petr Chlupac i Daniel Klima.

Bez wątpienia bardzo dobrych zawodników w swoich składach mają także Australijczycy i Łotysze. W szeregach Kangurów jest Keynan Rew, który ostatnio zaliczył kapitalny debiut w szeregach Cellfast Wilków Krosno. Trener łotewskiej kadry natomiast dysponuje szalejącym na drugoligowych torach Francisem Gustsem. Wczoraj co prawda nie miał on najlepszego dnia w zmaganiach półfinałowych, ale z młodszymi rywalami powinien być znacznie groźniejszy.

Pozostałe dwie drużyny to Wielka Brytania oraz Szwecja. Kibice zarówno z jednego, jak i drugiego kraju czekają na kolejne talenty, ale w gronie najmłodszych zawodników na razie nie ma wielkich powodów do radości. Brytyjczycy z pewnością mają cichą nadzieję na to, że podobnie jak w zeszłorocznej rywalizacji seniorskiej ważne punkty dołoży Tom Brennan. Ten zawodnik dzięki staremu systemowi rywalizacji zna już smak złota w Speedway of Nations.

Składy Speedway of Nations 2 2022:

Australia:
Keynan Rew
Fraser Bowes
James Pearson

Łotwa:
Francis Gusts
Richard Ansviesulis
Ernest Matiuszonoks

Polska:
Wiktor Przyjemski
Jakub Miśkowiak
Mateusz Cierniak

Wielka Brytania:
Tom Brennan
Drew Kemp
Leon Flint

Dania:
Benjamin Basso
Kevin Juhl Pedersen
Jonas Knudsen

Czechy:
Jan Kvech
Petr Chlupac
Daniel Klíma

Szwecja:
Gustav Grahn
Casper Henriksson
Philip Hellstrom-Bangs