Główny partner portalu

Foto: KŻ Orzeł Łódź
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W Poniedziałek Wielkanocny również nie zabraknie żużlowych emocji, tym razem w pierwszoligowym wydaniu. W Tarnowie dojdzie do starcia murowanych kandydatów do fazy play-off – miejscowej Unii z Wybrzeżem Gdańsk. Z kolei do Bydgoszczy zawita ekipa z Ostrowa, która z pewnością zechce napsuć krwi Gryfom.

1 .kolejka eWinner 1. Ligi – Unia Tarnów – Zdunek Wybrzeże Gdańsk 15:30 (nSport+)

Na początek dojdzie do konfrontacji dwóch drużyn, które w tym roku mają rozdawać karty w pierwszoligowych rozgrywkach. Takie przewidywania nie powinny być dla nikogo niespodzianką, bowiem przed rozpoczęciem sezonu działacze obydwu klubów dokonali znaczących wzmocnień i teraz nie ukrywają, że chcą bić się o jak najwyższe cele.

W drużynie z Tarnowa prym powinni wieść były już najskuteczniejszy zawodnik Orła Łódź – Rohan Tungate oraz Niels Kristian Iversen, który w ciągu ostatnich kilkunastu lat startów na poziomie PGE Ekstraligi oraz w cyklu Grand Prix zebrał ogromne doświadczenie. Siła rażenia Unii mogłaby być jeszcze większa, gdyby w ostatnich dniach, z klubem w dość niejasnych okolicznościach nie pożegnał się Paweł Miesiąc. Szkoda, bowiem zawodnik ten pozytywnie zaskakiwał na przestrzeni ostatnich dwóch lat, ścigając się w barwach ekstraligowego Motoru Lublin. Zabraknie również zarażonego koronawirusem juniora – Przemysława Koniecznego.

W rolę lidera gdańskiej drużyny najprawdopodobniej wcieli się Wiktor Kułakow – drugi najskuteczniejszy zawodnik eWinner Pierwszej Ligi w minionym sezonie. O klasie Rosjanina świadczy choćby fakt, że gdyby nie wprowadzono zapisu o konieczności posiadania w składzie „dorosłego” zawodnika do lat 24, w dalszym ciągu ścigałby się w Toruniu, co podkreślają tamtejsi działacze. Silnym ogniwem Wybrzeża powinien być również Krystian Pieszczek. Wychowanek klubu znad morza podchodzi dość spokojnie do przedsezonowych zapowiedzi, w myśl których jego zespół ma być głównym faworytem w walce o awans.

– Nie wiem, czy wypada, czy nie wypada awansować do Ekstraligi. Ale wiem, że było już dużo takich klubów, które przed sezonem miały walczyć o wielkie sukcesy. Były już składy „na mistrza”, a różnie się to kończyło. Ja unikam takich prognoz, nie ma co wróżyć i pompować tego balonika. Cel jest jasny. Objechać sezon cało i zdrowo, z fajnym wynikiem Wybrzeża Gdańsk – powiedział w wywiadzie z redaktorem Tomaszem Zalewą dla Tygodnika Żużlowego.

Ubiegłoroczne starcie obydwu ekip na torze w Tarnowie zakończyło się wyraźnym zwycięstwem gości w stosunku 53:37. Co ciekawe, gdańszczanie tym samym zrewanżowali się swoim rywalom za minimalną porażkę na własnym stadionie w inauguracyjnej kolejce eWinner Pierwsze Ligi. To najlepiej pokazuje, że w pojedynku tych drużyn może paść dosłownie każdy rezultat.

Awizowane składy:

Unia Tarnów: 9. Niels Kristian Iversen, 10. Alexander Woentin, 11. Ernest Koza, 12. Artur Mroczka, 13. Rohan Tungate, 14. Mateusz Gzyl, 15. Dawid Rempała, 16. –

Zdunek Wybrzeże Gdańsk: 1. Krystian Pieszczek, 2. Rasmus Jensen, 3. Jakub Jamróg, 4. Michał Gruchalski, 5. Wiktor Kułakow, 6. Alan Szczotka, 7. Piotr Gryszpiński, 8. –

Sędzia: Grzegorz Sokołowski

1. kolejka eWinner 1. Ligi – Abramczyk Polonia Bydgoszcz – Arged Malesa Ostrów Wlkp. 18:00 (nSport+)

Obydwie ekipy marzą o tym, by włączyć się do walki o fazę play-off. W zeszłym roku zakończyły zmagania w dolnej połówce tabeli, dlatego teraz będą chciały zaprezentować się jak najlepiej, aby już od pierwszej kolejki rozpocząć marsz ku najlepszej „czwórce”. Wydaje się, że dla każdej z nich jest to realny cel do osiągnięcia.

Bydgoszczanie przystąpią do pojedynku uskrzydleni niedawnym zwycięstwem na własnym stadionie w sparingu z Apatorem. Co prawda, torunianie przystąpili do tamtego starcia osłabieni brakiem braci Holderów, jednak triumf nad ekstraligowcem i zarazem lokalnym rywalem zawsze cieszy. W meczu tym ze znakomitej strony zaprezentował się David Bellego, który najwyraźniej świetnie czuje się na swoim domowy torze.

Warto też zwrócić uwagę na Wadamia Tarasienko. Rosjanin kapitalnie wypadł w mocno obsadzonym Kryterium Asów, gdzie musiał uznać wyższość jedynie aktualnego mistrza świata – Bartosza Zmarzlika, w wyścigu dodatkowym o trium w całym turnieju. Już teraz stawia sobie ambitne cele, snując plany o startach w PGE Ekstralidze.

– To jest chyba marzenie każdego zawodnika, żeby startować z tymi najlepszymi na świecie. Moje oczywiście też. Dlatego chcę w każdym sezonie coś poprawić w tej mojej jeździe, żeby w końcu do Ekstraligi trafić. Taki mam cel – powiedział, również na łamach Tygodnika Żużlowego.

Z kolei kibice z Ostrowa z pewnością nie mogą już doczekać się debiutu Olivera Berntzona, jedynego zawodnika eWinner Pierwszej Ligi, który w tym roku będzie się ścigał jako stały uczestnik cyklu Grand Prix. Niespodzianką jest obecność w składzie Grzegorza Walaska, który parafował z klubem tzw. „kontrakt warszawski” i pierwotnie nie był brany pod uwagę w kontekście startów w rozgrywkach pierwszoligowych. Warto zaznaczyć, że ekipa z Ostrowa Wlkp. jako pierwsza w tym roku wyjechała na tor. Ciekawe, czy znajdzie to jakiekolwiek przełożenie na postawę zawodników w walce o ligowego punkty.

Ubiegłoroczne mecze wymienionych drużyn kończyły się wysokimi zwycięstwami gospodarzy (53:37 w Ostrowie, 58:31 w Bydgoszczy). Wydaje się jednak, że w bieżącym sezonie rywalizacja pomiędzy nimi powinna być zdecydowanie bardziej wyrównana.

Awizowane składy:

Abramczyk Polonia Bydgoszcz: 9. Andreas Lyager, 10. Adrian Gała, 11. David Bellego, 12. Grzegorz Zengota, 13. Wadim Tarasienko, 14 Mateusz Błażykowski, 15. Nikodem Bartoch, 16. Brayden McGuinness

Arged Malesa Ostrów Wlkp: 1. Grzegorz Walasek, 2. Oliver Berntzon, 3. Patrick Hansen, 4. Tomasz Gapiński, 5. Nikolai Klindt, 6. Sebastian Szostak, 7. Jakub Krawczyk, 8. –

Sędzia: Michał Sasień

JORDAN TOMCZYK