Liczba tygodnia

Kliknij→

Tyle punktów po dwóch turniejach IMP mają Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera

LICZBA TYGODNIA LOTTO

Tyle punktów po dwóch turniejach IMP mają Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera

Żużel. Doświadczony beniaminek i młode ekipy faworytów, czyli kto ma najmłodszą drużynę w PGE Ekstralidze

Bartosz Zmarzlik, Martin Vaculik. fot. Tomasz Przybylski PGE Esktraliga: Moje Bermudy Stal Gorzów - Unia leszno Gorzów, Polska, 2021-09-26 Foto: Tomasz Przybylski // GESS.PL
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Podczas budowy składów na każdy sezon działacze obierają różne strategie. Jedni wolą mieć w drużynie bardziej doświadczonych zawodników, inni z kolei stawiają na młodszych żużlowców, którzy mogą się rozwinąć i cieszyć kibiców danego klubu przez wiele lat. Postanowiliśmy więc sprawdzić to, kto zbudował najmłodszą, a kto najstarszą kadrę na sezon 2022 w PGE Ekstralidze.

 

*W zestawieniu wytypowaliśmy po siedmiu zawodników z każdego zespołu, którzy naszym zdaniem najczęściej będą się pojawiać na torze. Mieliśmy kilka dylematów odnośnie tego, jak swoje ekipy poustawiają szkoleniowcy i o nich wspominamy przy krótkim opisie danego zespołu.

Średni wiek zawodników w klubach PGE Ekstraligi:

8. ARGED MALESA OSTRÓW WIELKOPOLSKI: 30,14

Grzegorz Walasek – 46 lat

Tomasz Gapiński – 40 lat

Chris Holder – 35 lat

Oliver Berntzon – 29 lat

Matias Nielsen – 24 lata

Sebastian Szostak – 19 lat

Jakub Krawczyk – 18 lat

Nasze zestawienie rozpoczynamy od prezentacji beniaminka rozgrywek. Ostrowianie odjechali znakomity sezon w eWinner 1. Lidze i wskoczyli na najwyższy szczebel rozgrywkowy. Polityka klubu była taka, aby za bardzo nie mieszać w składzie. Władze Arged Malesy nie miały też zbyt wielu możliwości transferowych z racji tego, że gdy stało się pewne, że wystartują w PGE Ekstralidze 2022, większość kart na rynku było już rozdanych. W kadrze znajdują się więc głównie zawodnicy, którzy wywalczyli awans. Zdecydowanie najbardziej doświadczony jest 46-letni Grzegorz Walasek. Wraz z 40-letnim Tomaszem Gapińskim ma on tworzyć krajową formację seniorską. Pozostali seniorzy również nie należą do najmłodszych, a warto podkreślić, że możliwe jest to, iż zamiast Olivera Berntzona będzie się ścigał Nicolai Klindt. Wtedy średnia wieku w drużynie z Ostrowa urośnie do wyniku 30,85. Wielu ekspertów siły ostrowian upatruje w młodych juniorach. Sebastian Szostak i Jakub Krawczyk mimo tego, że mają jeszcze kilka lat kariery młodzieżowej przed sobą, w zeszłym roku pokazali, że są w stanie znakomicie rywalizować ze znacznie bardziej objeżdżonymi rywalami.

7. ZOOLESZCZ GKM GRUDZIĄDZ: 28,71

Nicki Pedersen – 45 lat

Krzysztof Kasprzak – 38 lat

Przemysław Pawlicki – 31 lat

Wadim Tarasienko – 28 lat

Frederik Jakobsen – 24 lata

Kacper Łobodziński – 18 lat

Seweryn Orgacki – 17 lat

Grudziądzanie przystąpili do okienka transferowego z planem wprowadzenia świeżości do drużyny i odmłodzenia zespołu. Na celowniku szefostwa klubu z Hallera 4 było wielu zawodników, ale ostatecznie w składzie grudziądzan zobaczymy najpewniej dwie nowe twarze – Wadima Tarasienkę i Frederika Jakobsena. Rosjanin ma za zadanie punktować lepiej i systematyczniej od Kennetha Bjerre. Duńczyk z kolei ma wzmocnić formację U-24. Nie jest wykluczone, że częściej od niego występował będzie Norbert Krakowiak. Jeśli kibice będą oglądać go na torze częściej niż Jakobsena, to średnia wieku GKM-u w naszym zestawieniu spadnie do rezultatu 28,57. Najstarszy w drużynie jest natomiast lider drużyny – Nicki Pedersen. 2 kwietnia skończy on 45 lat.

6. MOTOR LUBLIN: 27,71

Jarosław Hampel – 40 lat

Grigorij Łaguta – 38 lat

Mikkel Michelsen – 28 lat

Maksym Drabik – 24 lata

Dominik Kubera – 23 lata

Wiktor Lampart – 21 lat

Mateusz Cierniak – 20 lat

Dwóch bardzo doświadczonych zawodników w swojej kadrze mają wicemistrzowie Polski. W tym roku Jarosław Hampel skończy 40 lat i to właśnie on otwiera zestawienie Koziołków. Dwa lata młodszy jest natomiast Grigorij Łaguta, którego forma – w opinii wielu ekspertów – ma być kluczowa w kwestii sięgnięcia przez Motor po historyczne Drużynowe Mistrzostwo Polski. Za sprawą jednego z głośniejszych ruchów podczas tegorocznego okienka transferowego, czyli ściągnięcia Maksyma Drabika, lubelska ekipa dość mocno się odmłodziła. Nowy nabytek zastąpił bowiem starszego o 12 lat Krzysztofa Buczkowskiego. W szeregach ekipy Jacka Ziółkowskiego i Macieja Kuciapy są też jedni z najbardziej doświadczonych juniorów w całej lidze. Ostatni rok wśród młodzieżowców odjedzie bowiem Wiktor Lampart. Dwa sezony ścigania się z juniorami zostały natomiast Mateuszowi Cierniakowi.

5. UNIA LESZNO: 26,86

Janusz Kołodziej. Foto: Kamil Woldański

Janusz Kołodziej – 38 lat

Jason Doyle – 37 lat

David Bellego – 29 lat

Piotr Pawlicki – 28 lat

Jaimon Lidsey – 23 lata

Damian Ratajczak – 17 lat

Hubert Jabłoński – 16 lat

Za drużynę, która najmocniej osłabiła się podczas okienka transferowego uznawana jest Fogo Unia Leszno. Z Bykami po siedmiu sezonach rozstał się Emil Sajfutdinow, który przeniósł się do eWinner Apatora Toruń. W miejsce Rosjanina został sprowadzony David Bellego. Ten ruch nieco odmłodził drużynę, bo Francuz jest cztery lata młodszy od trzeciego zawodnika świata. Na pozostałych pozycjach w formacji seniorskiej Unia nie dokonała zmian. Zagadką jest natomiast to, na jakie zastawienie juniorskie postawi Piotr Baron. Pewniakiem do składu jest Damian Ratajczak, a coraz głośniej mówi się, że miejsce obok zajmie debiutujący Hubert Jabłoński. Jeśli szkoleniowiec Byków postawiłby jednak na bardziej doświadczonego Kacpra Pludrę, to średnia wieku w naszym zestawieniu wzrośnie do wyniku 27,42.

4. ELTROX WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA: 26,71

Jakub Miśkowiak. Foto: Kamil Woldański

Fredrik Lindgren – 37 lat

Leon Madsen – 34 lata

Kacper Woryna – 26 lat

Bartosz Smektała – 24 lata

Jonas Jeppesen – 24 lata

Jakub Miśkowiak – 21 lat

Mateusz Świdnicki – 21 lat

Jedyną drużyną, która w nadchodzącym sezonie będzie wyglądać tak samo jak przed rokiem jest Eltrox Włókniarz Częstochowa. Władze Lwów szukały wzmocnień, ale ostatecznie po odmowach dużych nazwisk zdecydowały się na wypróbowanie tej samej siódemki w PGE Ekstralidze 2022. Najbardziej wiekowi w drużynie są zagraniczni zawodnicy rywalizujący również w cyklu Grand Prix. Mowa oczywiście o Fredriku Lindgrenie i Leonie Madsenie. Co ciekawe, każdy z pozostałych zawodników wciąż jest określany dużym talentem. Kibice liczą na to, że w przyszłym roku skrzydła pod Jasną Górą rozwiną Kacper Woryna, Bartosz Smektała i Jonas Jeppesen. Bez wątpienia siłą częstochowian ponownie będzie doświadczona młodzież. Jakub Miśkowiak i Mateusz Świdnicki będą się ścigać jako juniorzy ostatni rok, a już wcześniej pokazali, że mogą być bardzo pewnymi punktami drużyny.

3. BETARD SPARTA WROCŁAW: 25,86

Tai Woffinden – 32 lata

Artiom Łaguta – 32 lata

Maciej Janowski – 31 lat

Daniel Bewley – 23 lata

Gleb Czugunow – 23 lata

Bartłomiej Kowalski – 20 lat

Michał Curzytek – 20 lat

Podium naszego zestawienia otwiera ekipa, która została zbudowana na lata. We Wrocławiu upodobali sobie bowiem podpisywanie dłuższych kontraktów. Umowy do 2024 roku podpisali Artiom Łaguta i Tai Woffinden. Rok krótsze kontrakty mają natomiast Gleb Czugunow i Daniel Bewley. Spartanie mają młodą, ale już bardzo mocno objeżdżoną ekipę. Trzon drużyny stanowi trio Tai Woffinden-Artiom Łaguta-Maciej Janowski, a więc zawodników lekko po trzydziestce, ale walczących o czołowe miejsca w rankingu najskuteczniejszych PGE Ekstraligi i medale mistrzostw świata. Wrocławianie nie muszą się również na razie martwić o formację młodzieżową. Bartłomiej Kowalski i Michał Curzytek mają przed sobą jeszcze dwa sezony ścigania w gronie juniorów.

2. EWINNER APATOR TORUŃ: 25,29

Emil Sajfutdinow – 33 lata

Patryk Dudek – 30 lat

Paweł Przedpełski – 27 lat

Jack Holder – 26 lat

Robert Lambert – 24 lata

Denis Zieliński – 20 lat

Krzysztof Lewandowski – 17 lat

Od momentu potwierdzenia hitowych transferów, toruńska ekipa określana jest mianem dream-teamu. Trudno się temu dziwić. eWinner Apator ściągnął podczas jednego okienka dwie wielkie gwiazdy – Patryka Dudka i Emila Sajfutdinowa. Jeszcze nie tak dawno, przede wszystkim o wicemistrzu świata z 2017 roku mówiło się, że nie ma takiej możliwości, aby ktoś zdołał go wyciągnąć z zielonogórskiego Falubazu. Polak i Rosjanin dołączyli do młodej formacji seniorskiej, a więc Pawła Przedpełskiego, Jacka Holdera i Roberta Lamberta. Przez te ruchy skład Aniołów jest młodszy. Z klubem pożegnali się bowiem Chris Holder i Adrian Miedziński, którzy mają odpowiednio 35 i 37 lat.

1.MOJE BERMUDY STAL GORZÓW: 25,00

Martin Vaculik – 32 lata

Szymon Woźniak – 29 lat

Anders Thomsen – 28 lat

Bartosz Zmarzlik – 27 lat

Patrick Hansen – 24 lata

Mateusz Bartkowiak – 19 lat

Oskar Paluch – 16 lat

Najmłodszą ekipę w sezonie 2022 będzie miała natomiast gorzowska Stal. Gorzowianie są jedynym zespołem w stawce, który ma w swoich szeregach tylko jednego trzydziestolatka. Jest nim Martin Vaculik, po którym i tak można się spodziewać, że przejeździ jeszcze wiele lat na żużlowych torach. Wiele lat różnicy nie dzieli także trójki Szymon Woźniak-Anders Thomsen-Bartosz Zmarzlik, którzy od lat zdobywają punkty dla nadwarciańskiego zespołu. Najważniejszym ruchem transferowym było ściągnięcie Patricka Hansena. Duńczyk podniósł nieco średnią wieku, bo zastąpił rok młodszego Rafała Karczmarza. Po tym, jak gorzowianie porozumieli się z Mateuszem Bartkowiakiem, nie ma już wątpliwości odnośnie tego, kto poprowadzi formację juniorską Stalowców. Jako drugiego młodzieżowca wpisaliśmy do zestawienia Oskara Palucha. Po skończeniu 16 lat to najpewniej właśnie on będzie drugim najczęściej startującym juniorem Stali.

One Thought on Żużel. Doświadczony beniaminek i młode ekipy faworytów, czyli kto ma najmłodszą drużynę w PGE Ekstralidze
  Żużel. Władze Stali nie chcą zbytnio mieszać w składzie w kolejnych latach. „Zbudowaliśmy bardzo perspektywiczny zespół” - PoBandzie - Portal Sportowy
  10 Jan 2022
   10:41am

  […] Bermudy Stal Gorzów przystąpi do sezonu 2022 jako najmłodsza ekipa PGE Ekstraligi. Średnia wieku siedmiu zawodników, którzy najpewniej odjadą najwięcej wyścigów drużynie wyno… Marek Grzyb, prezes Stalowców, przyznaje, że założeniem zarządu klubu jest stawianie na […]

Skomentuj

One Thought on Żużel. Doświadczony beniaminek i młode ekipy faworytów, czyli kto ma najmłodszą drużynę w PGE Ekstralidze
  Żużel. Władze Stali nie chcą zbytnio mieszać w składzie w kolejnych latach. „Zbudowaliśmy bardzo perspektywiczny zespół” - PoBandzie - Portal Sportowy
  10 Jan 2022
   10:41am

  […] Bermudy Stal Gorzów przystąpi do sezonu 2022 jako najmłodsza ekipa PGE Ekstraligi. Średnia wieku siedmiu zawodników, którzy najpewniej odjadą najwięcej wyścigów drużynie wyno… Marek Grzyb, prezes Stalowców, przyznaje, że założeniem zarządu klubu jest stawianie na […]

Skomentuj