Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Ogromnych emocji dostarczyło drugie starcie półfinałowe. W przeciwieństwie do ekip z Częstochowy oraz Lublina, For Nature Solutions KS Apator Toruń oraz Betard Sparta Wrocław do ostatnich metrów walczyły o wygraną. Ostatecznie na Motoarenie padł remis 45:45.

 

Trzy pierwsze wyścigi pierwszej serii zawodów zakończyły się remisami, ponadto dwa pierwsze indywidualnie padły łupem zawodników z Wrocławia. Tę passę zdołał przełamać jedynie Emil Sajfutdinow. Pierwsza odsłona zmagań to dobry start pary gości, ale Piotr Pawlicki tracił pozycje na rzecz torunian. Robert Lambert na drugiej pozycji czyhał na błąd prowadzącego Artioma Łaguty, jednak bezskutecznie. Juniorskie ściganie to popis Bartłomieja Kowalskiego, z którym niespodziewanie chciał powalczyć Oskar Rumiński. Linii mety nie przejechał Kevin Małkiewicz po tym, jak zaliczył upadek na początku ostatniego okrążenia. Maciej Janowski popisał się najlepszym refleksem na starcie trzeciego biegu, jednak już po chwili musiał uznać wyższość zawodników z aniołem na plastronie. Ostatecznie Janowski obejrzał plecy Emila Sajfutdinowa. Serię zamknęło oczekiwane pewnie przez sympatyków klubu z Wrocławia podwójne zwycięstwo. Wiktor Lampart dobrze ruszył spod taśmy, ale już po chwili obaj rywale byli przed nim. Tę część zawodów zespoły zamknęły z wynikiem 10:14.

Wyścig piąty, otwierający drugą serię, był niejako kalką czwartego. Tutaj także wrocławianie zgarnęli z toru pięć punktów, tym razem za sprawą kosmicznego startu Artioma Łaguty. Po zewnętrznej już po chwili napędził się Tai Woffinden i torunianie byli już bezradni. Bieg szósty to powrót do remisu. Emil Sajfutdinow najlepiej ruszył spod taśmy, na moment wyprzedził go Piotr Pawlicki, jednak Rosjanin z polskim paszportem nie pozwolił sobie nic uszczknąć swojego dorobku. Ostatni wyjazd na tor przed przerwą to przełamanie podopiecznych Jana Ząbika. Wiktor Lampart wystrzelił spod taśmy, odpierając ataki Macieja Janowskiego. Patryk Dudek wyprzedzeniem Kevina Małkiewicza przechylił szalę biegowego zwycięstwa na stronę torunian – ci zgarnęli z toru rezultat 4:2, na przerwę zjeżdżając z sześcioma punktami straty – 18:24.

Trzeci fragment zawodów to znów dwa remisy. W biegu ósmym toruński sztab szkoleniowy po raz pierwszy zdecydował się na zastosowanie rezerwy taktycznej. Oskara Rumińskiego zastąpił Krzysztof Lewandowski. Gwiazdą wyścigu był jednak i tak Emil Sajfutdinow, który zameldował się z przodu stawki, przed duetem rywali. Piotr Pawlicki zabrał z kolei dla siebie zwycięstwo w wyścigu dziewiątym. Wychowanek klubu z Leszna założył Patryka Dudka, a Wiktor Lampart wziął na siebie ciężar walki z Pawlickim. Rezerwa taktyczna pojawiła się z toruńskiej strony także w biegu numer dziesięć. Pawła Przedpełskiego zastąpił Sajfutdinow i to był strzał w dziesiątkę, a raczej w piątkę. Razem z Robertem Lambertem przywieźli pięć oczek, odrabiając znaczną część strat zespołu. Nieco pomógł w tym upadek Macieja Janowskiego w pierwszym łuku oraz defekt Bartłomieja Kowalskiego. Obaj dojechali do mety, ale nie byli w stanie nawiązać walki. Po 2/3 zawodów torunianie tracili już tylko dwa punkty – 29:31.

Ostatni kawałek meczu przed wyścigami nominowanymi to aż trzy triumfy zawodników w czerwonych i niebieskich kaskach w stosunku 4:2. Zapewne w przerwie solidnie popracował Paweł Przedpełski, bo to on zgarnął trójkę w jedenastej odsłonie zmagań. Patryk Dudek nękał Taia Woffindena, jednak to już niczego nie zmieniło. Torunianie doprowadzili do meczowego remisu! Wyższość Roberta Lamberta musiał bieg później uznać Dan Bewley, a Krzysztof Lewandowski był lepszy od Kevina Małkiewicza. Dzięki temu FNS KS Apator urwał kolejne punkty. Ostatni rezultat 4:2 padł przed przerwą, znów za sprawą kompletnego dziś i kosmicznego Emila Sajfutdinowa. Początkowo zapowiadało się na podwójne zwycięstwo torunian, jednak Artiom Łaguta przechytrzył Wiktora Lamparta. Na dwa biegi przed końcem zawodnicy z Torunia prowadzili 41:37.

Wyścig czternasty zaczął się niefortunnie dla Piotra Pawlickiego, który dotknął taśmy startowej. Ostrzeżenie zarobił Wiktor Lampart. W miejsce starszego kolegi na torze pojawił się Bartłomiej Kowalski. Wraz z przebudzonym Danem Bewleyem nie dali szans przeciwnikom, którzy ewidentnie sobie przeszkadzali. 5:1, patrząc od strony podopiecznych Dariusza Śledzia, oznaczało, że przed ostatnim wyścigiem mamy remis-42:42. O rezultacie decydował zatem ostatni wyścig. I tu znów taśma zawodnika Betard Sparty! Tym razem Artiom Łaguta. Oczywiście został wykluczony z drugiego podejścia, a kolejny wyjazd na tor zyskał Bartłomiej Kowalski. Jego zapędy tuż po starcie ukrócił kosmiczny Sajfutdinow. Wyprzedzić Taia Woffindena próbował Robertt Lambert, jednak bezskutecznie. Kończy się biegowym remisem i remisem 45:45 w całym spotkaniu.

17. runda PGE Ekstraligi (mecz półfinałowy)

For Nature Solutions KS Apator Toruń-Betard Sparta Wrocław 45:45

For Nature Solutions KS Apator: Patryk Dudek 4+2 (1*,1,1*,1), Wiktor Lampart 7 (1,3,2,1,0), Robert Lambert 9+1 (2,1,2*,3,0), Paweł Przedpełski 4 (0,0,3,1), Emil Sajfutdinow 18 (3,3,3,3,3,3), Oskar Rumiński 1 (1,0), Krzysztof Lewandowski 3 (2,0,0,1), Nicolai Heiselberg NS

Betard Sparta: Piotr Pawlicki 5 (0,2,3,0,t), Dan Bewley 6+3 (1*,1*,0,2,2*), Artiom Łaguta 9+1 (3,3,1*,2,t), Tai Woffinden 9+3 (2*,2*,2,2,1*), Maciej Janowski 4 (2,2,0,0), Bartłomiej Kowalski 12 (3,3,1,3,2), Kevin Małkiewicz 0 (u,0,0), Kacper Andrzejewski NS

Bieg po biegu:

1. ŁAGUTA, Lambert, Dudek, Pawlicki 3:3

2. KOWALSKI, Lewandowski, Rumiński, Małkiewicz (u) 3:3 (6:6)

3. SAJFUTDINOW, Janowski, Bewley, Przedpełski 3:3 (9:9)

4. KOWALSKI, Woffinden, Lampart, Rumiński 1:5 (10:14)

5. ŁAGUTA, Woffinden, Lambert, Przedpełski 1:5 (11:19)

6. SAJFUTDINOW, Pawlicki, Bewley, Lewandowski 3:3 (14:22)

7. LAMPART, Janowski, Dudek, Małkiewicz 4:2 (18:24)

8. SAJFUTDINOW, Woffinden, Łaguta, Lewandowski 3:3 (21:27)

9. PAWLICKI, Lampart, Dudek, Bewley 3:3 (24:30)

10. SAJFUTDINOW, Lambert, Kowalski, Janowski 5:1 (29:31)

11. PRZEDPEŁSKI, Woffinden, Dudek, Pawlicki 4:2 (33:33)

12. LAMBERT, Bewley, Lewandowski, Małkiewicz 4:2 (37:35)

13. SAJFUTDINOW, Łaguta, Lampart, Janowski 4:2 (41:37)

14. KOWALSKI, Bewley, Przedpełski, Lampart 1:5 (42:42)

15. SAJFUTDINOW, Kowalski, Woffinden, Lambert, Łaguta (t) 3:3 (45:45)

Sędziował: Paweł Słupski