Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Z rodzinnej firmy obracającej złomem uczynił giganta na skalę światową, a z Fogo Unii Leszno – królową Rzeczypospolitej Żużlowej. Innymi słowy – metale kolorowe skupuje, ale i podnosi z toru. Życie Piotra Rusieckiego nigdy nie było jednak beztroskie, bardziej słodko-gorzkie. To życie znaczone rodzinnymi dramatami.

Znamy się tylko z widzenia – śpiewali lata temu Trubadurzy. Piotra Rusieckiego, prezesa żużlowych mistrzów Polski, zechcieliśmy poznać bliżej, by sprawdzić, co się kryje za groźnym wyrazem twarzy. Czy ta pozorna niedostępność to tylko maska nakładana przed spotkaniami z obcym światem.

Prezesa zagadnęliśmy podczas jesiennej, stołecznej gali PGE Ekstraligi, podsumowującej minione rozgrywki. – Chcielibyśmy pana pokazać od ludzkiej strony – zahaczyliśmy. – No wreszcie! – padła odpowiedź z charakterystycznym, leszczyńskim akcentem. Tę lakoniczną ripostę wzięliśmy za dowód, że mamy do czynienia z człowiekiem niepozbawionym poczucia humoru. I jakim jeszcze?

Nie jestem Iwanem Groźnym!

Piotra Rusieckiego odwiedziliśmy w jego centrum dowodzenia – w siedzibie firmy Polcopper w Przysiece Polskiej, wsi leżącej około 20 km na północ od Leszna, nieopodal Śmigla. Odbywa się tam wielki obrót złomem, skup surowców wtórnych i metali kolorowych, które kolekcjonują również żużlowcy Fogo Unii. Firma Polcopper to dziś gigant kooperujący z Europą Zachodnią, Ukrainą, Rosją, Chinami, Koreą Południową, Turcją, Indiami czy Pakistanem.

 

Robota na złomowisku do łatwych nie należy, stąd też pewnie dostrzegamy na ścianie biura żartobliwy napis: „Przed wejściem na teren firmy zapoznaj się z regulaminem bądź skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.” No ale mieliśmy się skupić na człowieku, nie na złomie. Rzeczywiście taki groźny ten Rusiecki i rzadko się uśmiecha?

Nie wiem, skąd ta opinia. Po prostu mecze traktuję serio, a może i nie zawsze są powody do uśmiechu. Myślę jednak, że Iwanem Groźnym nie jestem – deklaruje Piotr Rusiecki. Widać, wymagający gracz, bo przecież w żadnym innym klubie nie mieli ostatnio tylu powodów do radości, co w leszczyńskiej Unii. Recepta na sukces? Definiując ją, pada często oklepane określenie – jedna wielka sportowa rodzina. Ale Byki chyba istotnie taką tworzą.

Posiedzenia nad jeziorem

Klub prowadzi Rusiecki w Lesznie, firmę w Przysiece Polskiej, ale mieszka w Krzycku Małym, nad Jeziorem Krzyckim. Ma tam dwa sąsiadujące domy – jeden zamieszkuje on z rodziną, a drugi – Byki, Byczki, Kangury i jeszcze ktoś od polewania. Spokojnie, od polewania nawierzchni na Smoczyku. Chodzi o toromistrza Jana Chorosia. Żyją tam klubowicze w szerokim tego słowa znaczeniu.

To rzeczywiście mała stolica żużla. Zatrzymują się tam Piotrek Baron, toromistrz Janek, Brady Kurtz czy Jaimon Lidsey. A obok, w Krzycku Wielkim, mieszkają Kacper Pludra i młody Ratajczak. A więc od środy do niedzieli odbywają się tam codzienne o żużlu rozmowy, narady, konsultacje. Nawet w luźnych pogawędkach padł swego czasu pomysł wybudowania nieopodal toru – wyjaśnia szef. Dodajmy, że tego ostatniego, Lidseya, leszczyńscy kibice już spolonizowali, nazywając żartobliwie Jaimonem Rusieckim, a to ze względu na opiekę, którą prezes objął młodego Australijczyka. I ważna uwaga – każdy z wymienionych pomieszkuje tam nieodpłatnie, to część zakrojonego na większą skalę sponsoringu. Żaden z lokatorów nie musi płacić czynszu. Każdy ma się odpłacać rzetelną pracą na rzecz klubu.

 

Języka się uczył przy piwie

Rusiecki to prezes pełną gębą, więc i języka angielskiego w gębie nie zapomina. Z tą bardziej kangurowatą frakcją ekipy komunikuje się swobodnie. – W szkole niby się angielskiego uczyłem, ale długi czas nie używałem. Pamiętam, że w 2002 roku byłem na turnieju Grand Prix, mechanicy żartowali w boksie Leigh Adamsa i się śmiali, a ja stałem z boku zdziwiony taki. Postanowiłem sobie wtedy, że na kolejny rok będę już mówił po angielsku, co przydało mi się bardzo i w sporcie, i w życiu zawodowym – wspomina 43-letni dziś sternik Fogo Unii.

Nauka okazała się połączeniem przyjemnego z pożytecznym, choć wraz ze zwiększaniem zasobu słownictwa powiększył się też nieco… brzuch. – Poznałem wtedy Anglika, Johna, który wcześniej w Londynie poznał pewną Polkę. Przyjechał za nią do Polski i się ohajtał. Przez całą zimę chodziłem z nim do pubu na dwa piwka, niemal codziennie. A że wtedy mieszkałem jeszcze w domu rodzinnym w Lesznie, w Rynku w zasadzie, to wyjście do pubu zajmowało dosłownie dwie minuty. On mnie uczył angielskiego, a ja Johna, przy okazji, polskiego – wyjaśnia Rusiecki, jakim sprytnym sposobem załatwił sobie za darmo native speakera. No, nie do końca za darmo. Dwa bronki za lekcję.

Początek firmie dali rodzice

Firmę w 1990 roku założyli rodzice, Ewa i Kazimierz. Początkowo nazywała się po prostu – Rusieccy. Działała w Lesznie. – Kupowało się złom i przetwarzało, a ja od samego początku, wtedy jako niespełna piętnastolatek, brałem w tym udział. Często zamiast do szkoły, chodziło się do pracy – wspomina młodszy z synów. Liceum w Lesznie jednak skończył, studiował też na prywatnej uczelni marketing i zarządzanie.
W 1997 roku siedzibę przeniesiono do wspomnianej Przysieki Polskiej. Kilkanaście miesięcy później wydarzyła się pierwsza rodzinna tragedia. W pracy zginął starszy o cztery lata brat, zarządzający wówczas przedsiębiorstwem. Podczas napełniania powietrzem opony ta wystrzeliła, a felga uderzyła Tomasza w głowę.

Wtedy zostałem trochę sam. Zacząłem jednak rozszerzać działalność – mówi Piotr Rusiecki. Nowa miejscówka po dawnej cegielni i – co nie bez znaczenia – przy bocznicy kolejowej stworzyła większe możliwości. Swoje zrobił również rozwój technologiczny, inwestycje w sprzęt. Nazwa Polcopper pojawiła się w 2002 roku, kiedy doszło do fuzji rodzinnego biznesu Rusieckich i zakładu Romana Stachowiaka, następnie przez obecnego prezesa spłaconego.

Chiny, Indie, Pakistan

Firma zajmuje się przerzucaniem i przetwarzaniem złomu, a jej domeną jest rozbudowany rynek zbytu poza krajem. Za granicę wysyła 95 procent urobku, stąd też uchodzi za konkurencję dla polskich hut. Ekspediowanie towaru odbywa się, de facto, na wszelkie możliwe sposoby – transportem drogowym, kolejowym, a także morskim (kontenery i całe statki).

Obecnie zatrudniam około 300-350 osób. Wykupiliśmy też udziały w niemieckiej firmie Inter Metals oraz Meteor Recycling i Condor Polska. Ostatnie trzy lata to głównie konsolidacja grupy, filie mamy m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Zielonej Górze, Dąbrowie Górniczej czy w Pietrzykowicach k. Wrocławia, a o kolejnych w kraju, póki co, nie myślimy – tłumaczy Rusiecki. W politykę mieszać się nie chce, lecz swoje przemyślenia ma. – 500 plus to powinno być dla firmy, która sprowadzi jedną polską rodzinę z zagranicy i zatrudni. Teraz młodzież do pracy się nie garnie, a praca przy złomie lekka nie jest. Niektórzy wolą iść na piekarza, bo zawsze czysto. Lepiej być w białej mące niż w starym oleju – konstatuje. Oprócz Polaków zatrudnia dziś także Ukraińców, jednego Hindusa i jednego Anglika. Zgadnijcie, którego? Oczywiście, że Johna, z którym wypił morze piwa, by złapać angielskie frazy i angielski akcent.

To właśnie Piotr Rusiecki otworzył firmę na nowe kierunki. Nie tak dawno była największym eksporterem z Polski do Indii i Pakistanu, wysyłając w świat daleki złom załadowany w morskie kontenery. Kiedy zatem polski rząd wybierał się z wizytą do Pakistanu, jego również zapraszano jako nadającego rytm stosunkom gospodarczym.

Sukces jednak kosztuje. – Pracę zaczynam o godz. 6, a kończę codziennie około 21 – mówi Rusiecki. Podobnie jest w żużlowych warsztatach – praca od rana do uzyskania sukcesu. A jak zaczął podnosić metale kolorowe z żużlowych torów?

Rodzice, obecnie emerytowani (mama ma lat 71, ojciec – 70), nigdy nie interesowali się tym sportem. Tata pochodzi ze Śmigla, mama z Pleszewa, ale tradycji żużlowych nie było. Ja natomiast pamiętam już dobrze leszczyński finał Drużynowych Mistrzostw Świata z 1984 roku, miałem wtedy dziewięć lat. Ogromne wydarzenie, na stadionie było ze czterdzieści tysięcy ludzi, a wśród nich my z rodzicami. Choć się raczej nie interesowali, to wtedy na zawody dotarli. Pamiętam tę otoczkę i stoiska z kiełbasą. Można było zrobić wyjątkowe zakupy. Jak w Peweksie – uśmiecha się Rusiecki.

Wycieczki za kanister paliwa

Mieszkając w Lesznie musiał jednak trafić na takich, którzy świata poza żużlem nie widzieli. – Poznałem sąsiada, starszego gościa, któremu przynosiłem kanister paliwa, a on zabierał mnie do Bydgoszczy czy Torunia. Siedziałem gdzieś z tyłu na nadkolu i zawsze było wesoło, te cztery godzinki mijały radośnie. Później doszły wyjazdy pociągami i wstyd mówić, ale ganiał się też człowiek po ulicach Zielonej Góry czy Gorzowa. Tak, była mała chuliganka. I mama nie dała już rady wyciągnąć żużla z głowy. Nie opuszczałem żadnego meczu ligowego, a zdarzyły się również dwa, trzy sezony, że zebrałem obecności na wszystkich turniejach Grand Prix – wspomina prezes. O karierze zawodniczej nigdy jednak nie myślał, zawsze był misiowaty i wysoki, solidnej postury.

Zaczęło się od Kościucha

Pierwszym beneficjentem biznesu Rusieckich okazał się na początku XXI wieku młodziutki Norbert Kościuch. A zaraz potem ruszyła pełną parą współpraca z Leigh Adamsem. – Tyle lat jeździliśmy za nim na Grand Prix, to właśnie jemu się kibicowało. Owszem, mieliśmy Tomasza Golloba, ale serce było przy Adamsie. Bardzo fajny człowiek, pozostajemy w kontakcie, rozmawiamy o żużlu, wymieniamy spostrzeżenia. Dzięki niemu właśnie sprowadziliśmy Brady’ego i Jaimona. Ten drugi jest rówieśnikiem oraz kumplem ze szkoły Declyna, syna Adamsa. Dzięki młodemu Adamsowi zaczął się ścigać – podkreśla Rusiecki.

 

Choć zakusy na podróż do Australii i odwiedziny u Adamsa pojawiały się wielokrotnie, to jednak nigdy jeszcze nie wcielono ich w życie. – Jakoś zawsze brakowało czasu na taką wyprawę, pewnie dlatego, że tydzień to w tym wypadku zdecydowanie zbyt krótko – tłumaczy prezes. Czy również ma wrażenie, jak my, że Adams to jeden z tych pokrzywdzonych żużlowców, którzy najszybciej pogodzili się z losem po złamaniu kręgosłupa? A przecież jego uraz nie wydawał się beznadziejny, jedna noga słucha się niemal wszystkich poleceń.

Tak, też mam takie spostrzeżenia, że Leigh odpuścił rehabilitację. Pojawiały się różnego rodzaju propozycje, ale nigdy nie podjął tematu. Wydaje mi się, że jemu jest dobrze, że spełnia się pracując z młodzieżą. Najpierw próbował wyszkolić Declyna. Nie wyszło, ale pojawił się Lidsey. W 2014 roku spotkaliśmy się jednak w Las Vegas na spędzie ludzi z jego żużlowego środowiska i stał tam o własnych siłach, trzymając w jednej ręce piwo. O samodzielnym chodzeniu nie ma jednak mowy – wyjaśnia mecenas Rusiecki.

Musiał się prezes upocić

A doświadczenia ze współpracy z żużlowcami w ogóle? – Kiedy obejmowałem klubowe stery w 2014 roku, byłem nieco przestraszony. Musieliśmy schodzić z zarobkami zawodników, bo w latach 2008-2012 zarabiali oni fortuny. To nie było łatwe i trochę się upociłem, żeby poskładać wszystko do kupy. Z roku na rok jest jednak coraz lepiej, a chłopcy, którzy u nas jeżdżą, chwalą sobie – zapewnia biznesmen.
Leszczynianie mają plan, by ustrzelić hat-tricka. By sięgnąć po trzeci mistrzowski tytuł z kolei. Czy zaczną przejawiać oznaki siatkarskiej ekipy, która prowadzi 2:0 w setach i podświadomie traci koncentrację? A może są na najlepszej drodze, bo gdyby rozłożyć zespół na czynniki pierwsze, to każdy ma coś do udowodnienia?

Też uważam, że każdego z nich stać na więcej. Smektała został mistrzem świata juniorów i zechce potwierdzić wyższość nad Drabikiem, a Kubera nie zamierza być gorszy. Jaimon czy Szymon Szlauderbach też powinni jechać lepiej niż w minionym sezonie. Wreszcie Brady, niby najsłabszy w zespole, odwalił naprawdę fajną robotę. Myśmy liczyli z Piotrem, że będzie zdobywał po pięć punktów w meczu i to się udało, mimo że chłopak w 85 procentach debiutował na torach ekstraligi. Przed spotkaniami uczył się ich, oglądając relacje z youtube’a. To jest w ogóle chłopak zafiksowany na punkcie żużla, robi wszystko, by pomóc szczęściu. Za rok powinien być lepszy. Za to Jaimon ma po prostu wrodzony talent. Nie musi trenować, siada i jedzie. Cieszy mnie również fakt, że drugi rok z rzędu wygrywamy finał głowami. Chłopcy mają chłodne podejście, meczom o złoto towarzyszy duża presja, ale potrafimy ją udźwignąć – podkreśla. I zapewnia: – My naprawdę wiemy, czego chcemy. Daję głowę, że, jak to pan określił, prowadząc 2:0 w setach nie poddamy się, nie rozluźnimy. Żadna palemka nam nie odbije. W końcówce października odbyłem z Piotrem Baronem rozmowę i dokładnie sobie wszystko ustaliliśmy – że to ostatni wieczór, gdy zajmujemy się tym, co było. Od 1 listopada liczyło się tylko to, co będzie.

Największy konkurent Barona

Dziś możemy również zdradzić, kto był największym konkurentem Barona do objęcia menedżerskiej posady przed dwoma laty. Możemy? – Oczywiście. Nie było żadnego rywala. Piotra wymyśliłem ja, bo obserwowałem go wcześniej i uznałem, że by się w Lesznie przydał, gdyż jest menedżerem kompletnym. Załatwiłem numer telefonu i spotkaliśmy się może pięć dni po tym, jak zakończył współpracę z Betard Spartą. Obie strony musiały chcieć tego samego, bo znaleźliśmy wspólny język na pierwszym spotkaniu – przekonuje przełożony Barona.

 

Kompletowanie składu to głównie efekt rozmów i dyskusji, co sezon rozpoczynających się w okolicy czerwca. Gdy natomiast chodzi o pozycję rezerwowego, promotor ma zdanie sprecyzowane. – Nie chcę szkalować klubów z Wrocławia czy Torunia, ale uważam, że zastępowanie krajowych zawodników od samego początku nie buduje polskiego żużla. Obcokrajowcy nie powinni trafiać na rezerwę – twierdzi.

Bywa, że w polskich klubach prezes i trener żyją jak pies z kotem, nie potrafią dzielić się ewentualnym sukcesem. Trwa między nimi walka o ustalenie ojcostwa wspomnianego sukcesu. W obecnej Fogo Unii trudno takie zjawisko dostrzec, jest inaczej. Prezes broni menedżera i cieszy się jego honorami, a gdy opiekun mistrzów kraju nie zostaje trenerem roku, prezes jest tym faktem zawiedziony. Nie martwi się – jak w innych ośrodkach – że zasypanie szkoleniowca nagrodami pokryje go piórkami i oderwie od ziemi.

Swoje miejsce oddaje innym firmom

Rusiecki nie ma w planach umieszczenia swojej firmy w nazwie ekipy. – Współpraca z Fogo układa się bardzo dobrze, a ja wiele razy oddawałem swoje miejsce innym, by pieniążków w klubie było jak najwięcej. Każdy jest w Lesznie zadowolony, a gdy na koniec sezonu występują jakieś braki, to pomagamy i dolewamy tyle, ile trzeba. Cała piątka: Józef Dworakowski (Agromix), Maciej Duda (Duda Holding), Waldemar Ciesiółka (Ciesiółka Auto Group) Jarek Stajer (Almark) i ja. Ale te dziurki z roku na rok maleją, nie są to kwoty, jakie były kiedyś. A więc trochę udało się sytuację uzdrowić, no i też ożywić sprzedaż wejściówek VIP. Dziś w Lesznie to zaszczyt, mieć na tę strefę wejście, zresztą takie bilety sprzedają się już jesienią – zapewnia Rusiecki. I nie ukrywa, że w jego hierarchii żadna inna dyscyplina nie jest przy ukochanym speedwayu konkurencyjna. – Żużel to numer jeden, a później długo, długo nic. Choć, jak każdy Polak, obejrzę też piłkę nożną, a zimą skoki narciarskie. Bywam na meczach Bayernu Monachium czy Chelsea Londyn, ale to głównie dzięki znajomym stacjonującym w tych miastach – precyzuje.

Znów osobista tragedia

W 2010 roku ukochana Unia została mistrzem kraju. Ale to był paskudny rok. Piotr Rusiecki znów stracił najbliższą osobę. W wypadku samochodowym zginęła jego żona Luiza. Jechała mercedesem do Przysieki, gdy z naprzeciwka nadjechał z nadmierną prędkością mercedes sprinter prowadzony przez młodego człowieka, pracownika jednej z firm. Bus wpadł w poślizg i zderzył się czołowo z autem, w którym znajdowała się mama dziewięcioletniej wówczas Marysi i sześcioletniej Ani.

Znów zostałem jakby sam. Kilka dni później mieliśmy obchodzić dziesiątą rocznicę ślubu… W planach była wycieczka do Włoch. A poznaliśmy się na siłowni w Lesznie. Wpadła mi w oko, więc ją później odnalazłem. Poszedłem w odpowiednie miejsce, bo mediów społecznościowych ani powszechnych telefonów komórkowych jeszcze nie było – wspomina Rusiecki. – Po dwóch latach od tragicznego zdarzenia właścicielka mercedesa sprintera zwróciła się do mnie o pomoc. Miała problem z ubezpieczeniem samochodu, jakieś niespłacone raty leasingowe. Pomogłem. I kontakt się urwał – dodaje.

 

Dziś przy wychowywaniu córek pomaga Ewa, która ma dorosłego syna w Australii. Ona właśnie dała miłość i wsparcie. Dzięki niej oraz dzieciom prezes może się poświęcić działalności biznesowej i sportowej. – Marysia stanie się w styczniu pełnoletnia, to pasjonatka czytania. Połyka książki tak często, jak Unia wygrywa w sezonie mecze. No i jest zafiksowana na punkcie wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Chce się jak najszybciej usamodzielnić i studiować poza krajem. Z kolei Ania, trzy lata młodsza, próbuje boksować. Do Tomka Skrzypka, naszego trenera od przygotowania ogólnego, też trafi czasem na tarczę – opisuje tata.

 

Dodać należy, że cały ten babiniec to fanki speedwaya. – Na mecze jeździmy razem. To zwariowane kibicki. W Krzycku żyją też z nami kot Fred i od dwóch miesięcy owczarek niemiecki, suka o imieniu Rumi. A więc kobiety mają przewagę, cztery do dwóch – żartuje prezes. Furę też ma iście prezesowską. Jeździ fordem f 350, największym z pickupów. Taką nówkę sprowadził sobie w 2012 roku z USA, gdzie zobaczył podobne na tamtejszych drogach i wpadły mu w oko. Swego czasu auto całe było oklejone po byku, klubowymi akcentami. Dziś pozostał tylko byk na tylnej szybie, bo całą szatę graficzną podniszczył czas. Ale może niebawem pojawią nowe malowidła, rzecz jasna, związane z Fogo Unią. W Lesznie ten charakterystyczny samochód wszyscy świetnie znają. I wiedzą, że należy do strażnika dobrobytu Fogo Unii.

Marzenie Piotra Rusieckiego? – Marzenia się realizują. Od kiedy zostałem prezesem, w ciągu pięciu sezonów zdobyliśmy trzy tytuły i jedno srebro. Raz tylko skończyliśmy daleko z tyłu, co było pokłosiem urazu Emila Sajfutdinowa. Jesienią 2015 roku doznał kontuzji barku, gdy go podrzucano w Ostrowie po zdobyciu mistrzostwa Europy. Dzień później pojechał jednak w finałowym spotkaniu przeciwko Betard Sparcie w Częstochowie. Pojechał świetnie, odpuszczając dopiero ostatni wyścig, gdy mecz był już wygrany. Wiosną 2016 roku ten uraz się jednak odnowił, na motocrossie w Hiszpanii, i nie mieliśmy Emila przez blisko połowę sezonu – wspomina Rusiecki. – Jestem też zadowolony z jazdy naszych rezerw w Rawiczu. Chciałbym to kontynuować i niebawem widzieć kolejnych naszych wychowanków w pierwszym składzie. Nasz region to jest żużlowe zagłębie, przecież tory-samoróbki mają także w Śremie, Lginiu czy pod Gostyniem. Do Unii zgłaszają się często 11-12-latkowie, o których my nic nie wiemy, a którzy mają już niemałe umiejętności, bo sami się szkolą pod okiem osobistych opiekunów – dodaje.

Zielone światło na drodze do… sądu

Fogo Unia toczy też ostatnimi czasy zacięte, prestiżowe boje ze wspomnianą Betard Spartą, które przenoszą się niekiedy poza tor. Szef WTS-u, Andrzej Rusko, wysłał niedawno Rusieckiemu wezwanie przedsądowe, domagając się przeprosin na łamach ogólnopolskich mediów i wpłaty 20 tysięcy złotych na cel charytatywny. To efekt tweeta, w którym przywódca Byków napisał, że przed rewanżowym meczem półfinałów play-off wrocławianie trenowali rzekomo starty na gasnące zielone światło (po awarii maszyny startowej w ten właśnie sposób kończono mecz na Stadionie Olimpijskim).

Pewnie niebawem zostanę zawołany przed sąd. Wtedy będziemy się bronić – mówi Rusiecki, którego z szefami WTS-u łączyły kiedyś poprawne stosunki. – Nie pobieram z Unii żadnej pensji, za to wykładam na żużel prywatne pieniądze, a teraz być może przyjdzie zapłacić karę za tweeta puszczonego pół żartem, pół serio. Wolałbym przeznaczyć tę kasę na młodych chłopaków w klubie – ubolewa miłośnik talentu i waleczności Piotra Pawlickiego.

Minionej zimy cała Polska miała zagwozdkę, kto będzie w stanie skoczyć Bykom do gardeł w nowym sezonie. A my wiemy jedno – otóż jeśli żużlowi oponenci Fogo Unii nie będą zadowoleni z koloru medali wywalczonych w jakichkolwiek rozgrywkach, mogą je dostarczyć do siedziby firmy Polcopper w Przysiece Polskiej. Tam Piotr Rusiecki i ekipa z pewnością zamienią te metale kolorowe w złoto. Mają w tym doświadczenie.

WOJCIECH KOERBER